Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

4342/1949. (XII. 8.) MT rendelet

galambok tartásának és az általuk közvetített forgalomnak, valamint igénybevételüknek szabályozása tárgyában

(Közigazgatási rendszám: 8.690., 4.700.)

1. § A jelen rendelet hatálya kiterjed mindenféle galambra: [postagalamb, röpgalamb, mezőgazdasági (hús) galamb stb.).

2. § (1) Postagalambnak az olyan galambot kell tekinteni, mely küldemények továbbítására alkalmas, vagy amelyet ilyen célra be lehet tanítani.

(2) Postagalambot tartani (tenyészteni), továbbá postagalambot vagy tenyésztésre alkalmas tojását átruházni, bármely célra átengedni vagy megszerezni, szállítani (szállíttatni) csak a Magyar Galambtenyésztők Egyesülete Országos Szövetsége (továbbiakban: Szövetség) kötelékébe tartozó valamely Galambtenyésztő Egyesület (továbbiakban: Egyesület) tagjának szabad, aki postagalamb tartására hatósági engedélyt [3. § (1) bekezdése] kapott.

(3) Küldemények továbbítására nem alkalmas galambot, továbbá különleges célból (verseny, kiállítás, eladás stb.) tenyésztett galambot egyesületi tag a galambok számára tekintet nélkül tarthat.

(4) Postagalamb [2. § (1) bekezdése] és különleges célokra tenyésztett galamb [2. § (3) bekezdése] kivételével a galambtartás egyesületi tagsághoz kötve nincs, ha a galambok száma ötven kifejlett galambnál nem nagyobb.

3. § (1) Postagalamb tartására engedély csak erkölcsi és politikai szempontból kifogástalan magyar állampolgár kaphat. Az engedélyt a lakóhely területére kijelölt Egyesület javaslatára a területileg illetékes rendőrkapitányság vezetője adja meg. Az engedély indokolás nélkül megtagadható és indokolás nélkül bármikor visszavonható.

(2) Az engedélyes köteles a nyilvántartáshoz szükséges adatokat a nyilvántartást végző szerv rendelkezésére bocsátani.

(3) A nyilvántartás, az adatbejelentés, valamint a hatósági ellenőrzés szabályait a honvédelmi miniszter a belügyminiszterrel egyetértve állapítja meg; a szükséges felügyeletet ugyancsak a honvédelmi miniszter a belügyminiszterrel egyetértve gyakorolja.

4. § Az ország területén minden postagalambot, valamint minden különleges célból [2. § (3) bekezdése] tenyésztett galambot megkülönböztető hatósági jellel kell ellátni. Ezt a jelzést a hatóság [3. § (1) bekezdése] engedélye nélkül megváltoztatni, eltávolítani, vagy megsemmisíteni nem szabad.

5. § (1) Postagalamb-szállításhoz a Szövetség által kiadott szállítási engedély szükséges.

(2) Postagalambot külföldre kivinni, valamint külföldről behozni, úgyszintén az ország területén átszállítani csak a Szövetség javaslatára a honvédelmi miniszternek a belügyminiszterrel egyetértve adott engedélye alapján szabad.

6. § (1) Idegen postagalambot elfogni, fogvatartani, lelőni vagy más módon elpusztítani nem szabad.

(2) Aki eltévedt, kimerült, sebesült vagy kimúlt postagalambot talál, köteles azt a ráerősített híranyaggal (hüvellyel, küldeménnyel stb.) együtt a legközelebbi rendőrőrsnek, katonai parancsnokságnak, vagy Egyesületnek beszolgáltatni. A rendőrőrs, illetve az Egyesület a híranyagot felbontás nélkül a galambbal együtt azonnal továbbítja a legközelebbi katonai parancsnoksághoz.

7. § A postagalambok honvédelmi szolgáltatásként akár ideiglenes használatra, akár véglegesen - térítés ellenében - igénybe vehetők.

8. § (1) Postagalambot hírközvetítésre csak a honvédelmi miniszter engedélyével szabad használni.

(2) Postagalambot utaztatni vagy röptetni csak a Szövetség engedélyével szabad.

(3) A Szövetség vagy a kötelékébe tartozó Egyesület által rendezett postagalamb-versenyek útvonalainak kijelöléséhez a honvédelmi miniszter jóváhagyása szükséges. A kijelölt útvonalaktól eltérni tilos.

9. § Aki hatósági engedély nélkül postagalambot tart, vagy hírközvetítésre felhasznál, az 1939. II. tv. 200. § (1) bekezdésének 2. pontjában meghatározott vétséget, illetőleg (2) bekezdésében meghatározott bűntettet követi el és az ott megállapított módon büntetendő.

10. § (1) Amennyiben a cselekmény súlyosabb büntető rendelkezés alá nem esik, kihágást követ el és két hónapig, háború idején hat hónapig terjedhető elzárással büntetendő:

a) aki galambot a 2. § rendelkezései ellenére tart, továbbá aki hatósági engedély nélkül postagalambot, postagalambtojást megszerez, átruház, szállít, illetőleg postagalambot vagy tenyésztésre alkalmas postagalambtojást olyan személynek ad birtokába, akinek hatósági engedélye nincs;

b) aki postagalambját honvédelmi szolgáltatásként (7. §) a hatóság felhívása ellenére azonnal át nem engedi, vagy az átengedési kötelezettség kijátszása végett elrejti, használhatatlanná teszi, vagy azt az átengedésre kötelező hatósági rendelkezés vétele után állandó tartási helyéről eltávolítja;

c) aki a jelen rendelet 3. § (2) bekezdése alapján megállapított adatbejelentési kötelezettségének a hatóság felhívására nem, vagy nem a megszabott módon és időben tesz eleget; aki tudva hamis vagy valótlan adatot jelent be, vagy a bejelentett adatokban bekövetkezett változást nem hozza haladéktalanul a hatóság tudomására;

d) aki a 4. § alapján alkalmazott jelzést a hatóság engedélye nélkül megváltoztatja, eltávolítja, megsemmisíti, vagy

e) aki a galamb forgalombahozatalára és ellenőrzésére megállapított szabályokat megszegi;

f) aki idegen postagalambot jogtalanul elfog, fogvatart, lelő vagy más módon elpusztít;

g) aki másnak eltévedt, kimerült, sebesült vagy kimúlt postagalambját, vagy az ilyen postagalambra erősített híranyagot a 6. § (2) bekezdése ellenére azonnal be nem szolgáltatja, vagy a híranyagot felbontja.

(2) A pénzbüntetésre az 1928. X. tv. és a 8960/1946. (173) ME rendelet rendelkezései az irányadók.

(3) A kihágás miatt az eljárás a rendőrségnek, mint rendőri büntetőbíróságnak hatáskörébe tartozik. Az 1929. XXX. tv. 59. § (1) bekezdésének 3. pontja alkalmazása szempontjából szakminiszternek a honvédelmi minisztert kell tekinteni.

11. § A 10. § (1) bekezdése a)-e) pontjába ütköző kihágás esetében a galambot el kell kobozni. Az elkobzást akkor is foganatosítani kell, ha a büntető eljárás megindításának valamely okból nincs helye. Az elkobzott galamb felett a honvédelmi miniszter rendelkezik.

12. § A jelen rendelet hatálybalépésével a 4360/1940. ME rendelet és a 4510/1942. ME rendeletek hatályát veszti.

13. § A jelen rendelet végrehajtásáról a honvédelmi miniszter a belügyminiszterrel egyetértve gondoskodik.

Budapest, 1949. évi november hó 25-én.

Dobi István s. k.

a minisztertanács elnöke

Tartalomjegyzék