Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

4343/1949. (XII. 14.) MT rendelet

a megyék nevének, székhelyének és területének megállapítása tárgyában

(Közigazgatási rendszám: 5.201.)

A magyar népköztársaság minisztertanácsa az Alkotmány 29. §-a alapján az államigazgatás jobb területi megszervezése érdekében a következőket rendeli:

1. § A Magyar Népköztársaság területe államigazgatási szempontból tizenkilenc (19) megyéből áll.

2. § A megyék neve és székhelye a következő:

1. Pest megye; székhelye: Budapest.

2. Komárom megye, székhelye: Tatabánya.

3. Fejér megye, székhelye: Székesfehérvár.

4. Nógrád megye, székhelye: Salgótarján.

5. Győr-Sopron megye, székhelye: Győr.

6. Vas megye, székhelye: Szombathely.

7. Veszprém megye, székhelye: Veszprém.

8. Zala megye, székhelye: Zalaegerszeg.

9. Somogy megye, székhelye: Kaposvár.

10. Baranya megye; székhelye: Pécs.

11. Tolna megye, székhelye: Szekszárd.

12. Bács-Kiskun megye, székhelye: Kecskemét.

13. Csongrád megye, székhelye: Hódmezővásárhely.

14. Békés megye, székhelye: Békéscsaba.

15. Szolnok megye, székhelye: Szolnok.

16. Hajdú-Bihar megye, székhelye: Debrecen.

17. Szabolcs-Szatmár megye, székhelye: Nyiregyháza.

18. Heves megye, székhelye: Eger.

19. Borsod-Abauj-Zemplén megye, székhelye: Miskolc.

3. § A megyék területe a következő:

1. Pest megye területe Pest-Pilis-Solt-Kiskun megye jelenlegi területéből az abonyi járást, Boldog nagyközség és Kerekharaszt község kivételével az aszódi járást, Ladánybene, Lajosmizse nagyközség és a megalakult Ujbarcs község kivételével az alsódabasi járást, a budakörnyéki járást, a gödöllői járást, a gyömrői járást, a központi járást, a monori járást, a nagykátai járást, a ráckevei járást, a szentendrei járást, a váci járást, továbbá Nógrád megyéből a szobi járást foglalja magában.

2. Komárom megye terület Komárom-Esztergom megye jelenlegi területét, továbbá Veszprém megyéből Sur és Réde nagyközségeket, az ácsteszéri, bakonyszombathelyi és bársonyosi körjegyzőséghez tartozó községeket, végül Fejér megyéből Bakonysárkány nagyközséget foglalja magában.

3. Fejér megye területe - a Komárom megyéhez csatolt Bakonysárkány nagyközség kivételével - Fejér megye jelenlegi területét, továbbá Veszprém megyéből - Balatonfőkajár, Balatonkenese, Siófok nagyközségek, valamint a csajági és balatonszabadi körjegyzőségek községeinek kivételével - az enyingi járás községeit, végül Somogy megyéből Szabadhidvég nagyközséget foglalja magában.

4. Nógrád megye területe - a Pest megyéhez csatolt szobi járás, valamint a Heves megyéhez csatolt Lőrinci, Zagyvaszántó nagyközségek és a herédi körjegyzőség községeinek kivételével - Nógrád-Hont megye jelenlegi területét, továbbá Heves megyéből Hasznos, Pásztó, Szurdokpüspöki és Tar nagyközségeket, a nagybátonyi és a mátramindszenti körjegyzőség községeit, valamint Nádújfalu kisközséget foglalja magában.

5. Győr-Sopron megye területe a Győr-Moson megye, valamint - a Vas megyéhez csatolt Bükk, Csepreg nagyközségek, továbbá a bői, horvátzsidányi nagygeresdi és a sajtoskáli körjegyzőségekhez tartozó községek kivételével - Sopron megye jelenlegi területét, továbbá Vas megyéből Kemenesszentpéter kisközséget foglalja magában.

6. Vas megye területe - a Zala megyéhez csatolt egervári körjegyzőség, - továbbá a Veszprém megyéhez csatolt Egyházaskesző és Várkesző községeknek, valamint a magyargenesi körjegyzőség községeinek, végül a Sopron megyéhez csatolt Kemenesszentpéter község kivételével - Vas megye jelenlegi területét, Sopron megye területéből Bükk, Csepreg nagyközségeket, valamint a bői, horvátzsidányi, nagygeresdi és a sajtoskáli körjegyzőségek községeit foglalja magában.

7. Veszprém megye területe - az enyingi járásból Fejér és Somogy, megyékhez csatolt községek és a Komárom megyéhez csatolt Sur és Réde nagyközségek, végül az ácsteszéri, bakonyszombathelyi és bársonyosi körjegyzőségekhez tartozó községek kivételével - Veszprém megye jelenlegi területét, valamint Zala megyéből a tapolcai, a sümegi és a keszthelyi járást, továbbá Vas megyéből a magyargelcsi körjegyzőség községeit és Egyházaskesző és Várkesző kisközségeket foglalja magában.

8. Zala megye területe - a tapolcai, sümegi és keszthelyi járások kivételével - Zala megye jelenlegi területét, továbbá Somogy megyéből a surdi körjegyzőség, Vas megyéből pedig az egervári körjegyzőség községeit foglalja magában.

9. Somogy megye területe - a németládi körjegyzőség kivételével Baranya megyéhez csatolt szigetvári járás községei és Felsőszentmárton nagyközség, a Fejér megyéhez csatolt Szabadhídvég nagyközség és a Zala megyéhez csatolt surdi körjegyzőség községei kivételével - Somogy megye jelenlegi területét, továbbá Veszprém megyéből Siófok nagyközséget és a balatonszabadi körjegyzőséghez tartozó községeket, valamint Tolna megyéből Bedegkér, Kánya, Tengőd nagyközségeket foglalja magában.

10. Baranya megye területe Baranya megye jelenlegi területét, valamint Somogy megyéből - a németládi körjegyzőség községeinek kivételével - a szigetvári járást és Felsőszentmárton nagyközséget foglalja magában.

11. Tolna megye területe - a Somogy megyéhez csatolt Bedekér, Kánya, Tengőd nagyközségek kivételével - azonos Tolna megye jelenlegi területével.

12. Bács-Kiskun megye területe Bács-Bodrog megye jelenlegi területét, továbbá Pest-Pilis-Solt-Kiskun megye jelenlegi területéből a dunavecsei járást, a kalocsai járást, a kiskőrösi járást, a kiskunfélegyházi járást, a kunszentmiklósi járást, továbbá Ladánybene és Lajosmizse nagyközségeket és a szervezés alatt álló Ujbarcs községeket foglalja magában.

13. Csongrád megye területe Csongrád megye jelenlegi területét, valamint Csanád megye torontáli és - a Békés megyéhez csatolt Nagykopáncs nagyközség kivételével - központi járását foglalja magában.

14. Békés megye területe - a Szolnok megyéhez csatolt Öcsöd nagyközség kivételével - Békés megye jelenlegi területét, továbbá Csanád megyéből a battonyai és mezőkovácsházi járásokat és Nagykopáncs nagyközséget, Hódmezővásárhely területéből a szervezés alatt álló Kardoskut nagyközséget, valamint Jász-Nagykun-Szolnok megyéből Dévaványa és Pusztaecseg nagyközségeket és Bihar megyéből a cséffa-nagyszalontai járáshoz tartozó községeket foglalja magában.

15. Szolnok megye területe - a Békés megyéhez csatolt Dévaványa, Pusztaecseg nagyközségek kivételével - Jász-Nagykun-Szolnok megye jelenlegi területét, továbbá Heves megyéből a tiszafüredi járás tiszabalparti részét, valamint Békés megyéből Öcsöd nagyközséget foglalja magában.

16. Hajdu-Bihar megye területe Hajdu megye jelenlegi területét, továbbá - a Békés megyéhez csatolt cséffa-nagyszalontai járás kivételével - Bihar megye jelenlegi területét, valamint Szabolcs megyéből Nyiracsád, Nyiradony, Ujszentmargitta, Görbeháza és Polgár nagyközségeket és az újtikosi körjegyzőséghez tartozó községeket foglalja magában.

17. Szabolcs-Szatmár megye területe Szatmár megye jelenlegi területét, valamint a Borsod-Abauj-Zemplén megyéhez csatolt prügyi, csobaji, tiszaladányi és kenézlői körjegyzőségekhez tartozó községek és Viss nagyközség, a Hajdu-Bihar megyéhez csatolt Ujszentmargitta, Görbeháza, Polgár, Nyiradony és Nyiracsád nagyközségek és az újtikosi körjegyzőséghez tartozó községek kivételével - Szabolcs megye jelenlegi területét foglalja magában.

18. Heves megye területe - a Szolnok megyéhez csatolt tiszafüredi járás tiszabalparti községeinek, valamint a Nógrád megyéhez csatolt Hasznos, Pásztó, Szurdokpüspöki, és Tar nagyközségek, a nagybátonyi és mátramindszenti körjegyzőségekhez tartozó községek és Nádújfalu kisközség kivételével - Heves megye jelenlegi területét, továbbá Pest megyéből Bodog nagyközséget, Kerekharaszt községet, Nógrád megyéből Lőrinci, Zagyvaszántó nagyközségeket, a herédi körjegyzőséghez tartozó községeket és Borsod-Gömör megyéből Borsodszemere, Egerfarmos, Noszvaj, Novaj, Szihalom nagyközségeket és a szilvásváradi körjegyzőséghez tartozó községeket foglalja magában.

19. Borsod-Abaúj-Zemplén megye területe - a Heves megyéhez csatolt Borsodszemere, Egerfarmos, Noszvaj, Novaj, Szihalom nagyközségek és a szilvásváradi körjegyzőséghez tartozó községek kivételével - Borsod-Gömör megye jelenlegi területét, továbbá Abauj és Zemplén megyék jelenlegi területét, valamint Szabolcs megyéből a prügyi, csobaji, tiszaladányi és kenézlői körjegyzőségekhez tartozó községeket és Viss nagyközséget foglalja magában.

4. § E rendelet hatálybalépésének napját a belügyminiszter állapítja meg. Végrehajtásáról a belügyminiszter az érdekelt miniszterekkel egyetértésben gondoskodik. A végrehajtással kapcsolatos szervezeti és eljárási kérdésekben az államigazgatás zavartalansága érdekében szükséges átmeneti rendelkezéseket a belügyminiszter teszi meg.

Budapest, 1949. évi december hó 3-án.

Dobi István s. k.

a minisztertanács elnöke

Tartalomjegyzék