Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

4351/1949. (XII. 22.) MT rendelet

az egyes szeszjövedéki kihágások büntetésének megszigorítása tárgyában

(Közigazgatási rendszám: 6.572.)

1. § (1) A szeszegyedáruságról szóló 1938. XXX. tv. (az alábbiakban: T.) 13. §-ának (3) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezések lépnek:

(2) Mindazok, akiknek a birtokában, illetőleg őrizetében 5 folyó litert meghaladó mennyiségű bármilyen szeszkészlet van, annak beszerzését felhívásra számlával vagy más elfogadható módon igazolni kötelesek. Ez a kötelezettség a megelőző három éven belül forgalomba hozott, illetőleg felhasznált szeszmennyiségre is kiterjed.

(3) A (2) bekezdésben foglalt rendelkezés nem vonatkozik azokra, akik szeszt kiszerelt áruként szereznek be és azt eredeti felbontatlan palackokban tartják birtokukban.

2. § (1) A T. 80. §-ának (1) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezések lépnek:

(2) Súlyos jövedék kihágást követ el és a megrövidített, illetőleg a megrövidítés veszélyének kitett egyedárusági árkülönbözet (T. 26. § (7) bek., 52. § (2) bek.) ötszörös összegétől tízszeres összegéig terjedhető, de legalább kétezer forint pénzbüntetéssel büntetendő, aki bejelentés és a megállapított feltételek teljesítése nélkül szeszt állít elő.

(3) Súlyos jövedéki kihágás miatt a megrövidített, illetőleg a megrövidítés veszélyének kitett egyedárusági árkülönbözet tízszeres összegétől húszszoros összegéig terjedhető, de legalább kettőezer forint pénzbüntetéssel büntetendő az aki a (2) bekezdésben, meghatározott körülmények között

a) szesz forgalombahozatal céljából állít elő, vagy

b) ingyenesen vagy ellenszolgáltatásért szeszt más számára termel.

(4) A (3) bekezdés alá tartozó esetben a jövedéki büntető eljárás mellőzésének helye nincs.

3. § (1) Kisebb jövedéki kihágást követ el és háromszáz forinttól háromezer forintig terjedhető pénzbüntetéssel büntetendő az, aki a szesz előállítására, finomítására vagy víztelenítésére alkalmas és bejelentési kötelezettség alá eső készülék előállítását, illetőleg megszerzését be nem jelenti, továbbá aki bármely készüléket erre a célra bejelentés nélkül átalakít.

(2) A T. 80. §-a (4) bekezdésének a) pontja hatályát veszti.

4. § (1) Súlyos jövedéki kihágást követ el és a megrövidített, illetőleg a megrövidítés veszélyének kitett egyedárusági, árkülönbözet tízszeres összegétől húszszoros összegéig terjedhető, de legalább kettőezer forint pénzbüntetéssel büntetendő az, aki

a) gyanús körülmények között birtokában, illetőleg őrizetében tartott vagy az általa forgalomba hozott szesz beszerzését - amennyiben annak mennyisége öt folyó litert meghalad - felhívásra nem igazolja;

b) szeszt a szeszegyedáruság alól törvényellenesen elvon, továbbá, aki ilyen szeszt átvesz, jóllehet tudta, vagy kellő gondosság mellett tudhatta volna, hogy azt a szeszegyedáruság alól elvonták.

(2) A T. 85. §-a (1) bekezdésének b) és c) pontjai hatályukat vesztik.

5. § A T. 4. §-ának (2) bekezdése akként módosíttatik, hogy a szesz előállítására vagy finomítására alkalmas olyan készüléket (üstöt, edényt stb.) amelynek beszerzését vagy előállítását nem jelentették be (3. §), el kell kobozni, tekintet nélkül arra, hogy azt szesz előállítására, finomítására vagy víztelenítésére használták-e vagy sem.

6. § (1) A 2. és 4. §-okban meghatározott kihágások esetében az elkövető vagyonára a biztosítási végrehajtást - a közadóbehajtási eljárás tárgyában kibocsátott 4187/1949. (165) Korm. rendelet 45. §-ának megfelelő alkalmazásával - a megrövidített egyedárusági árkülönbözet és a kiszabható legmagasabb pénzbüntetés erejéig minden esetben el kell rendelni.

(2) A 2. és 4. §-okban meghatározott kihágás esetében a jogerőre emelkedett egyedárusági árkülönbözet és pénzbüntetés behajtása során az árverést soronkívül kell kitűzni és megtartani.

(3) A 2. és 4. §-okban meghatározott kihágások esetében az elkövetőnek a pénzügyi hatóságtól nyert valamennyi hatósági jogosítványát (szesz és szeszesital előállítási engedélyt, italmérési engedélyt, dohányeladási engedélyt stb.) haladéktalanul el kell vonni.

7. § Ha a 2. és 4. §-okban meghatározott kihágások miatt jogerősen kiszabott pénzbüntetés be nem hajtható, annak fogházbüntetésre átváltoztatásánál a jövedéki büntetőjog anyagi szabályainak megalkotásáról és a jövedéki büntető eljárás szabályozásáról szóló 18400/1928. PM rendelet (Magyarországi Rendeletek Tára 1.321. oldal) 6. §-ának (5) bekezdésében, valamint az annak módosítása tárgyában kibocsátott 148500/1946. (229) PM rendelet 1. §-ában foglalt rendelkezéstől eltérőleg - tíz forinttól ötven forintig terjedhető összeg helyett kell egy-egy napot számításba venni.

Budapest, 1949. évi november hó 25-én.

Dobi István s. k.

a minisztertanács elnöke

Tartalomjegyzék