Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

4364/1949. (XII. 31.) MT rendelet

a földreform és a telepítés befejezéséhez szükséges egyes rendelkezésekről

(Közigazgatási rendszám; 8.120.)

1. § (1) A 12200/1947. (245) Korm. rendelet 14. §-ának hatálya alá tartozó személy tulajdonjogát a tulajdonába adott (tulajdonában meghagyott) ingatlanra - amennyiben az telekkönyvileg nem áll a nevén - telekkönyvileg be kell kebelezni.

(2) A megyei földhivatal külön határozata nélkül is tulajdonában meghagyottnak kell tekinteni a 12200/197. (245) Korm. rendelet 14. §-ának hatálya alá tartozó olyan dolgozó parasztnak és vele azonos megítélés alá eső dolgozó kisembernek a lakóházat (házrészét), aki földművesszövetkezet tagja lehet és e rendelet hatálybalépésének napján ténylegesen e házban (házrészben) lakik.

(3) Annak a dolgozó parasztnak és a vele azonos megítélés alá eső dolgozó kisembernek, aki földművesszövetkezetnek tagja lehet és

a) mint Németországba áttelepülésre kötelezett a 245000/1949. (213) BM rendeletben előírt jelentkezési kötelezettségének eleget tett, vagy

b) a 12200/1947. (245) Korm. rendelet 4. §-a értelmében a Németországba áttelepülés kötelezettsége alól mentesült,

a lakóházát (házrészét) tulajdonában meg kell hagyni, ha a rendelet kihirdetésének napján ténylegesen benne lakik. A meghagyás kérdésben a megyei földhivatal határoz.

(4) A korábbi jogszabállyal elrendelt zárlat arra a lakóházra, amelyet a volt tulajdonos részére a (2) bekezdés értelmében meghagyottnak kell tekinteni, rendelet hatálybalépésének napján, - arra a lakóházra pedig, amelyet a (3) bekezdés értelmében meg kell hagyni, a megyei földhivatal meghagyást elrendelő határozata meghozatalának napján megszűnik.

2. § A 4028/1949. (100) Korm. rendelet 2. §-a alapján létesített ingatlankezelő községi vállalat, illetőleg ennek megalakulásáig a községi elöljáróság (polgármester) kezelésébe kell átadni a földreform és a telepítés során állami tulajdonba került azt az épületet és épületilletőséget,

a) amelyet a jelen rendelet hatálybalépéséig igényjogosultnak (telepesnek) tulajdonilag még nem juttattak, juttatásként birtokába nem adtak, vagy

b) amelyet a 12200/1947. (245) Korm. rendelet 1. és 15. §-a alapján az ott megjelölt személyek tulajdonában meg nem hagytak, tulajdonába nem adtak, vagy amelyet a jelen rendelet 1. §-ának (2) és (3) bekezdése értelmében visszajuttatásra jogosult részére meghagyottnak tekinteni, illetőleg meghagyni nem kell.

3. § (1) A magyarországi német lakosságra vonatkozó rendelkezések alapján az államra szállt minden olyan ingóságot, amelyet az ingóság volt tulajdonosa e rendelet hatálybalépésének napján tényleges birtokában tart, a volt tulajdonos részére visszahagyottnak kell tekinteni. Ezekre az ingóságokra a korábbi jogszabályokban elrendelt zárlat rendelet hatálybalépésével megszűnik. Ezt a rendelkezést nem lehet alkalmazni a Németországba áttelepülésre kötelezett arra a személyre, aki a 245900/1949. (213) BM rendeletben előírt rendelkezési kötelezettségének nem tett eleget.

(2) Az előbbi bekezdés nem terjed ki az öt lóerőnél nagyobb teljesítőképességű erőgépekre, valamint az azokhoz tartozó munkaeszközökre és berendezésekre.

(3) A földreform során és a magyarországi német lakosságra vonatkozó jogszabályok alapján az államra szállt és az (1) bekezdés hatálya alá nem eső - birtokpolitikai célra már felhasznált ingóságok nyilvántartásának és elszámolásának egyszerűsítését a földművelésügyi miniszter a pénzügyminiszterrel egyetértésben szabályozza.

4. § (1) A Magyarország és Csehszlovákia között lakosságcsere tárgyában létrejött és az 1946. XV. törvénnyel törvénybe iktatott egyezmény alapján a magyar állam tulajdonába került ingatlanok tehermentesen szállnak át a magyar államra. Az ingatlanokat ennek megfelelőn tehermentesen kell az eredeti telekkönyvi betétekből (telekjegyzőkönyvekből) az új betétekbe le-, illetőleg átjegyezni.

(2) A 10000/1946. (197) ME rendeletnek az 1810/1948. (38) Korm. rendelettel kiegészített 3. §-a akként módosul, hogy a megyei földhivatalnak a magyar állam tulajdonjogának bekebelezésére irányuló kérelméhez az áttelepülés megtörténtét igazoló bizonyítványt nem kell csatolni.

5. § (1) A 2400/1945. (23) FM rendelet 1. §-ának negyedik bekezdése akként módosul, hogy az öt kat. holdon aluli termő szőlőt és gyümölcsöst is igénybe lehet venni, ha arra a rendeletben megállapított célokra (házhelyrendezés, község-, városfejlesztés), valamint közérdekű létesítmény és tanyaközpont céljára feltétlenül szükség van.

(2) Az előző bekezdés alapján igénybevételnek csak kivételesen indokolt esetben és csak a földművelésügyi miniszternek az építésügyi miniszterrel egyetértésben adott külön engedélyével lehet helye.

6. § (1) Közületi támogatással előmozdított nagyobbarányú építkezés során az építtető házhelyhez juttatottak szétszórt házhelyeit csere útján át lehet csoportosítani azokra a házhelyrendezés során kialakított, összefüggő házhelyterületekre, amelyek a város (község) fejlesztésére megállapított tervek szerint elsősorban kerülnek beépítésre.

(2) Annak az építkezni szándékozó igényjogosultnak kérelmére, aki a házhelyrendezés során az 1300/1949. (33) Korm. rendelet értelmében lakóházzal be nem építhető külterületen jutott házhelyhez, korábbi juttatásának hatálytalanítása mellett új házhelyet kell juttatni a község (város) belterületén, vagy a tanyaközpont területén rendelkezésre álló házhelyekből. Ilyen esetben a juttatásban részesítettet újabb műszaki költség megfizetésére kötelezni nem lehet.

7. § A földreform során házhelyhez juttatott a házhely telekkönyvi rendezéséhez szükséges műszaki munkálatok költségeit előre köteles megfizetni. Ez a rendelkezés nem vonatkozik a tanyaközpontok kialakításával kapcsolatos házhelyjuttatásokra.

8. § E rendelet végrehajtásáról - a tárcájukat érintő kérdésekben az érdekelt miniszterekkel egyetértésben - a földművelésügyi miniszter gondoskodik.

Budapest, 1949. évi december hó 16-án,

Dobi István s. k.

a minisztertanács elnöke

Tartalomjegyzék