Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

1950. évi 12. törvényerejű rendelet

a bűnvádi ügyekben a vizsgálat megszüntetéséről

1. § A bűnvádi perrendtartásról szóló 1896: XXXIII. törvény (Bp.) és az azt kiegészítő jogszabályok akként módosulnak, hogy bűnvádi ügyekben vizsgálatnak nincs helye.

2. § (1) Az előkészítő eljárás során azokat az eljárási cselekményeket, amelyeket a Bp. a vizsgálóbíró hatáskörébe utal - ideértve a bűnügyi zárlat és a biztosítási végrehajtás elrendelését is - az államügyészség, azokat az eljárási cselekményeket pedig, amelyeket a Bp. a járásbíróság hatáskörébe utal, a járásbírósági közvádló teljesíti. Ehhez képest az államügyészség és a járásbírósági közvádló hatásköre a Bp. 98. §-ának harmadik bekezdésében felsorolt eljárási cselekmények teljesítésére is kiterjed.

(2) Az államügyészségnek és a járásbírósági közvádlónak az előkészítő eljárás során az (1) bekezdés alapján teljesített eljárási cselekményeire a Bp. 121., 122., 124., 125., 126. és 127. §-aiban foglalt rendelkezéseket megfelelően alkalmazni kell.

(3) Saját kerületén kívül az államügyészség és a járásbírósági közvádló csak a főállamügyész engedélyével foganatosíthat eljárási cselekményt.

3. § Az államügyészség, illetőleg a járásbírósági közvádló által elrendelt vagy fenntartott előzetes letartóztatás - hacsak közben maga meg nem szünteti - rendszerint a tárgyalás kitűzéséig tart.

4. § (1) A 2. és a 3. § alá tartozó esetekben az államügyészség, illetőleg a járásbírósági közvádló által hozott határozat ellen fellebbezésnek van helye.

(2) A fellebbezést annak a bíróságnak a büntetőtanácsa intézi el, amely mellett az államügyészség (a járásbírósági közvádló) működik. A büntetőtanács végzése ellen további fellebbezésnek helye nincs.

5. § (1) A 2. és a 3. § alá tartozó esetekben határozat körén kívül tett intézkedés, illetőleg az intézkedés elmulasztása miatt panasznak van helye, amelyet a főállamügyész intéz el.

(2) A panasz előterjesztésére és elintézésére nézve egyebekben a Bp. 113. és 114. §-a megfelelően irányadó.

6. § (1) Ha a megyei bíróság hatáskörébe tartozó ügyben az államügyészség a vád képviseletét megtagadja vagy a nyomozást megszünteti és a főállamügyészhez intézett folyamodás (Bp. 42. §) eredménytelen maradt, a sértett az ítélőtanács elnökénél vádiratot adhat be. Ugyanez áll arra az esetre is, ha a rendőri hatóság vezetője a főmagánvádló által kért nyomozás elrendelését megtagadja vagy a nyomozást megszünteti.

(2) Az (1) bekezdés esetében az államügyészség, illetőleg a rendőri hatóság köteles az ügyre vonatkozó iratokat a bírósághoz - megkeresésre - áttenni.

7. § (1) A megyei bírósági különtanács (1946: XIV. törvény) megszűnik.

(2) A rendőri hatóság intézkedése ellen tett előterjesztést a megyei bíróság, illetőleg a járásbíróság büntetőtanácsa intézi el a szerint, hogy az ügy melyik bíróság hatáskörébe tartozik.

(3) Az előzetes letartóztatás elrendelése miatt a rendőri hatóság intézkedése ellen előterjesztésnek nincs helye; az államügyészség (a járásbírósági közvádló) hivatalból határoz a rendőri hatóság által elrendelt előzetes letartóztatás fenntartása, illetőleg megszüntetése tárgyában.

(4) A terheltnek - elmeállapota megfigyelése végett - állami intézetbe szállítása (Bp. 246. § 3. bek.) tárgyában a büntetőtanács határoz.

8. § Az ítélőbíróság a Bp. 262. és 322. §-a alapján egyes nyomozási cselekmények teljesítését is elrendelheti és a bizonyítás kiegészítését egyik tagja után is foganatosíthatja.

9. § A Bp. 435. §-a akként módosul, hogy újrafelvételi indítvány esetében a bíróság a bizonyítás felvételét közvetlenül vagy valamelyik tagja útján teljesíti.

10. § A más bíróságoktól származó megkereséseket, amennyiben azokat a megyei bíróság székhelyén kell foganatosítani, a megyei bíróságnak, egyébként a járásbíróságnak az elnök által kijelölt bírája teljesíti.

11. § Azokat a tennivalókat, amelyeket fegyelmi eljárásra vonatkozó jogszabály a vizsgálóbíró hatáskörébe utalt, az államügyészség teljesíti.

12. § A vizsgálóbíró kirendelésére vonatkozó jogszabályok és az ezek alapján történt kirendelések hatályukat vesztik.

13. § (1) A jelen törvényerejű rendelet az 1950. évi május hó 1. napján lép hatályba; rendelkezéseit a hatálybalépésekor már folyamaiban levő ügyekben is alkalmazni kell.

(2) A vizsgálóbíró, illetőleg a járásbíróság a jelen törvényerejű rendelet hatálybalépésekor előtte folyamatban levő vizsgálatokra vagy egyes vizsgálati (nyomozási) cselekményekre vonatkozó iratokat - minden további eljárás mellőzésével - az államügyészséghez (a járásbírósági közvádlóhoz) teszi át, a Bp. 282., 322. és 455. §-ának eseteiben pedig a bírósághoz küldi vissza.

(3) A megyei bírósági különtanács a jelen törvényerejű rendelet hatálybalépésekor előtte folyamatban levő ügyek iratait - minden további eljárás mellőzésével - az ítélőbírósághoz teszi át,

Szakasits Árpád s. k.,

a Népköztársaság Elnöki Tanácsának elnöke

Szabó Piroska s. k.,

a Népköztársaság Elnöki Tanácsának titkára