Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

177000/1950. (XII. 10.) IM rendelet

a törvénykezelési területbeosztás tárgyában

(Közigazgatási rendszám: 2020)

Az 1950: 7. törvényerejű rendeletben foglalt felhatalmazás alapján - a belügyminiszterrel és a pénzügyminiszterrel egyetértve - a következőket rendelem:

Új szervezeti és területi beosztás

1. § (1) A pesti és budai járásbíróságot, valamint a budapesti büntető járásbíróságot egyesítem. Az egyesített járásbíróság elnevezése: Budapesti központi járásbíróság.

(2) A budapesti törvényszéket és a budapesti büntető törvényszéket egyesítem. Az egyesített törvényszék elnevezése: Budapesti megyei bíróság.

(3) A jelen rendelet hatálybalépésétől kezdve a pestvidéki törvényszék és a pestvidéki államügyészség Pest megyei bíróság, illetőleg államügyészség elnevezéssel a fiatalkorúak budapesti törvényszéke pedig a Fiatalkorúak budapesti bírósága elnevezéssel működik.

2. § A jelen rendelet hatálybalépésétől kezdve az újpesti járásbíróság budapesti IV. és XV. kerületi járásbíróság, a kispesti járásbíróság budapesti XVIII-XIX. kerületi járásbíróság, a pesterzsébeti járásbíróság budapesti XX-XXI. kerületi járásbíróság, a budafoki járásbíróság pedig budapesti XXII. kerületi járásbíróság elnevezéssel működik.

3. § (1) A budapesti központi járásbíróság illetékessége Budapest főváros I-III., V-XIV., XVI. és XVII. kerületeire, a többi budapesti járásbíróságok illetékessége pedig az elnevezésükben megjelölt fővárosi kerületekre terjed ki.

(2) A Budapesti megyei bíróság illetékessége Budapest főváros területére, a Pest megyei bíróság illetékessége Pest megye területére, a Fiatalkorúak budapesti bíróságának illetékessége pedig Budapest főváros és Pest megye területére terjed ki.

4. § Komárom megye területére kiterjedő illetékességgel új megyei bíróságot és államügyészséget állítok fel. A megyei bíróság és az államügyészség ideiglenes székhelye: Esztergom.

5. § (1) A bajai megyei bíróság és államügyészség megszűnnek, területükre a kecskeméti megyei bíróság, illetőleg a kecskeméti államügyészség illetékessége terjed ki.

(2) A kecskeméti megyei bíróságnak és államügyészségnek további intézkedésig Baján a bajai, bácsalmási és kiskunhalasi járásbíróság területére kiterjedő illetékességgel állandó kirendeltsége működik.

6. § (1) A csepregi, dunaföldvári, a hajdúböszörményi, a hajdúnánási, a hajdúszoboszlói, az igali, a mezőtúri, a nagykőrösi, a sajószentpéteri és a szentlőrinci járásbíróságok a jelen rendelet hatálybalépésének napjával megszűnnek.

(2) Azt, hogy a megszűnő járásbíróságok területére mely járásbíróságok illetékessége terjed ki, a jelen rendelethez csatolt I. számú táblázat 2. rovata tünteti fel.

7. § A járásbíróságok és a megyei bíróságok, valamint az államügyészségek új szervezeti és területi beosztását a jelen rendelethez csatolt II. számú táblázat szerint állapítom meg; ez a táblázat a megelőző 1-6. §-ban foglalt változásokat is feltünteti.

Átmeneti rendelkezések

8. § (1) A 6. § értelmében megszűnő járásbíróságnál a jelen rendelet hatálybalépésekor folyamatban levő eljárást a jelen rendelethez csatolt I. számú táblázat 3. rovatában megjelölt járásbíróság folytatja. Ugyanez a járásbíróság veszi át a megszűnő járásbíróság irattárát is.

(2) A jelen rendelet hatálybalépésekor elsőfokon folyamatban lévő eljárást egyébként az eddig eljáró bíróság folytatja akkor is, ha az a jelen rendelet rendelkezései folytán az ügyre nem volna illetékes.

9. § (1) Azokban az ügyekben, amelyeket a jelen rendelet hatálybalépése előtt a fellebbviteli bírósághoz már felterjesztettek, akkor is ez a fellebbviteli bíróság jár el, ha az ügy a jelen rendelet megelőző rendelkezései szerint más fellebbviteli bírósághoz tartoznék.

(2) Ha az ügyben eljárt elsőbíróság a 6. § értelmében megszűnt, a fellebbviteli eljárás során vagy annak befejezése után az elsőbíróságra háruló tennivalókat az I. számú táblázat 3. rovatában megjelölt bíróság látja el.

10. § (1) Az olyan polgári pereket, amelyekben a 6. § értelmében megszűnt bíróságnál megelőzően folyamatban volt eljárásra tekintettel az illetékesség kizárólagos, az I. számú táblázat 3. rovatában megjelölt bíróságnál kell megindítani.

(2) A 6. § értelmében megszűnt járásbíróságnál elintézett bűnügy újrafelvételére az I. számú táblázat 3. rovatában megjelölt járásbíróság illetékes.

11. § Azokat a kereskedelmi cégjegyzékeket, amelyek vezetésére a jelen rendelet rendelkezései folytán másik megyei bíróság válik illetékessé, hivatalból ehhez kell áttenni.

12. § A jelen rendelet átmeneti rendelkezései alapján az áttétel tárgyában hozott határozat ellen jogorvoslatnak nincs helye.

Hatálybalépés

13. § A jelen rendelet az 1951. január hó 1. napján lép hatályba.

Dr. Molnár Erik s. k.,

igazságügyminiszter.

I. számú táblázat a 177000/1950. (XII. 10.) IM rendelethez

II. számú táblázat a 177000/1950. (XII. 10.) IM rendelethez

A bíróságok és vádhatóságok szervezeti és területi beosztása

Tartalomjegyzék