Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

177700/1950. (XII. 28.) IM rendelet

az örökösödési eljárásra vonatkozó egyes jogszabályok módosítása tárgyában

(Közigazgatási rendszám: 2.267.)

A belügyminiszterrel és a pénzügyminiszterrel egyetértve a következőket rendelem:

1. A halálesetfelvétel mellőzése

1. § A meghalt személyről halálesetfelvételt készíteni nem kell.

2. A leltározás

2. § (1) A meghalt, továbbá a magyar bíróság által holtnak nyilvánított, személy után belföldön maradt - akár ingó, akár ingatlan - vagyont leltározni kell.

(2) Leltárt akkor is kell készíteni, ha az örökhagyó után vagyon nem maradt, halála előtt egy éven belül azonban vagyona volt.

3. § (1) A leltározást a meghalt, utolsó belföldi lakóhelye községi (városi, városi kerületi) tanácsának végrehajtóbizottsága (a továbbiakban:: végrehajtóbizottság), ha pedig a meghaltnak belföldön lakóhelye nem volt, illetőleg nem állapítható meg, a hagyaték fekvése helyének végre, hajtóbizottsága rendeli el és adóügyi szervei útján foganatosítja. Ha az utóbbi esetben a leltározás elrendelésére és foganatosítására több végrehajtóbizottság lenne illetékes, a leltározást az a végrehajtó bizottság rendeli el, amely a halálesetről előbb kapott értesítést.

(2) Ha a hagyatéki vagyon vagy annak egy része nem a meghalt utolsó lakóhelyén, hanem belföldön más helyen van, a leltározás iránt a meghalt utolsó belföldi lakóhelyének leltározó közege megkeresi a vagyon helye szerint illetékes leltározó közeget.

4. § (1) A halottkém a halálesetet köteles a meghalt személy utolsó belföldi lakóhelye végrehajtóbizottságának bejelenteni. Ha a halottkém a meghalt személy utolsó belföldi lakóhelyét nem tudja megállapítani, a halálesetről a halálozás helye végrehajtóbizottságának tesz jelentést. Ez a végrehajtóbizottság megkísérli a meghalt utolsó belföldi lakóhelyének megállapítását. Ha ez sikerül, a bejelentést ennek a helynek végrehajtóbizottságához továbbítja; ha a meghalt utolsó belföldi lakóhelyét a végrehajtóbizottság sem tudja megállapítani, maga intézkedik a leltározás iránt.

(2) A bíróság a holtnak nyilvánító vagy a halál tényét megállapító határozatát - jogerőre emelkedése után -. a hagyatéki bíróság [11000/1928. IM r. - Rendeletek Tára 423. lap - 4. §, 12.200/1943. (XII. 4.) Korm. r. 19. § (1) bek.] helyett a leltározás elrendelésére illetékes végrehajtóbizottságnak (3. §) küldi meg.

(3) Külföldön meghalt olyan személy haláláról, aki után belföldön vagyon maradt, a hagyatéki eljárásra illetékes közjegyző értesíti a leltározás elrendelésére illetékes végrehajtóbizottságot [11. § (4) bek.].

(4) A leltározást a halál napjától számított nyolc nap eltelte után kell megkezdeni és további hét nap alatt be kell fejezni. Ka az utolsó belföldi lakóhely leltározó közege más helység leltározó közegét keresi meg leltározás iránt, a megkeresett leltározó közeg a megkeresés vételétől számított nyolc nap alatt köteles a leltározást befejezni.

(5) Ha a végrehajtóbizottság a leltározást hagyatéki vagyon hiányában nem rendeli el, ezt a halálesetről szóló bejelentésen (határozaton, értesítésen) fel kell jegyezni.

5. § A leltározás időpontjáról a belföldön lakó örökösöket, hagyományosokat és a végrendeleti végrehajtót azzal a figyelmeztetéssel kell értesíteni, hogy a leltározáson jelen lehetnek.

6. § (1) A hagyatéki leltár céljára a pénzügyminiszter által rendszeresített nyomtatványt kell - szükség esetén betétlapok alkalmazásával.- használni. A leltár minden rovatát ki kell tölteni; azokat a rovatokat, amelyekbe tartozó adat nincs, ót kell húzni.

(2) A leltározó közeg az örökösödési eljárásról szóló 1894: XVI. tv. 10., 14-16. §-aiban meghatározott esetekben köteles a 43194/1895. IM rendelet (Rendeletek Tára II. 548. lap) 4., 12., 13., 15-17. §-ai és a 11000/1928. IM rendelet 7, 8. §-ainak megfelelő alkalmazásával a hagyatékhoz tartozó javak elhelyezéséről, illetőleg biztosításáról gondoskodni. A foganatosított intézkedéseket a hagyatéki leltárban fel kel] tüntetni.

(3) A 43194/1895. IM rendelet 11. §-ában felsorolt katonai iratok és más katonai ingók visszaszolgáltatása tárgyában a leltározó közeg köteles intézkedni. Az intézkedést a hagyatéki leltárban fel kell jegyezni.

(4) A leltározás alkalmával a leltározó közegnek átadott végrendeletet vagy a hagyatéki eljárás szempontjából lényeges más okiratot a hagyatéki leltárhoz kell csatolni.

7. § (1) A hagyatéki leltár eredeti példányát mellékleteivel együtt a leltározás befejezésétől számított öt nap alatt be kell terjeszteni, a hagyatéki eljárásra illetékes közjegyzőhöz, egy másolatát pedig öt évig meg kell őrizni a végrehajtóbizottság irattárában.

(2) Ha a hagyatékban kiskorú, gondokság alatt álló vagy ismeretlen helyen távollevő személy, avagy méhmagzat van érdekelve, a leltár egy másolatát be kell terjeszteni az illetékes gyámhatósághoz. A leltár másolatához csatolni kell a kiskorú örökösök (hagyományosok) születésére vonatkozó adatokról az anyakönyvi szabályok szerint kiállított értesítést. A születési értesítés csatolását mellőzni lehet, ha a kiskorú örökös (hagyományos) születésére vonatkozó adatok helyességét az anyakönyvvezető a kiskorú születési anyakönyve alapján a hagyatéki leltárban aláírásával és pecsétjével iga-

(3) A leltározó közeg köteles a halálesetről az illetékes, gyámhatóságot a jelen rendelethez mellékelt 1. számú mintának megfelelő nyomtatványon értesíteni, ha

a) a meghalt kiskorú gyermeke részére gyám rendelésére van szükség, vagy

b) a meghalt gyám, illetőleg gondnok volt.

(4) Ha hagyatéki leltárt nem kellett készíteni, az előbbi bekezdés a) pontja esetében a gyámhatóságnak szóló értesítéshez a (2) bekezdés megfelelő alkalmazásával csatolni kell a kiskorú gyermek születéséről az anyakönyvi szabályok szerint kiállított értesítést.

(5) Ha a leltár csak a meghalt halálát megelőző egy éven belül tulajdonában volt vagyont tünteti fel, azt csak az öröklési illeték kiszabására illetékes hatósághoz kell megküldeni.

3. Az öröklési illeték biztosítása

8. § (1) A hagyaték leltározása alkalmával a kiszabandó hagyatéki eljárási és öröklési illeték biztosítása iránt hivatalból kell intézkedni. Evégből a hagyatéki leltárban felvett vagyontárgyak együttes értékének 20%-a erejéig a hagyatéki ingóságokra a közadók behajtására vonatkozó szabályok szerint biztosítási végrehajtást kell foganatosítani.

(2) A biztosítási végrehajtás foganatosítását mellőzni kell, ha

a) a hagyatékot az örökhagyó házastársa vagy leszármazói öröklik és a hagyaték értéke a terhek levonása nélkül tízezer forintot nem halad meg, vagy

b) az örökötök a leltári érték 20%-át az illetékes végrehajtóbizottság illetékbevételi számlájára a leltározás befejezése előtt előlegként befizetik.

(3) Ha a hagyatéki tárgyaláson derül ki, hogy a hagyatékhoz a leltározás során figyelembe nem vett vagyontárgy is tartozik, a közjegyző megkeresi a leltározó közeget a biztosítási végrehajtás kiegészítése iránt.

4. A hagyatéki eljárás megindítása

9. § (1) A közjegyző a hagyatéki eljárást a leltár beterjesztése után hivatalból azonnal megindítja,

a) ha a meghalt után belföldön ingatlan vagyon maradt;

b) ha a hagyatékban kiskorú vagy gondnokság alá helyezett vagy ismeretlen helyen távollevő személy, avagy méhmagzat, illetőleg - utóörökösként - még meg nem született személy van érdekelve;

c) ha nincs ismert örökös.

(2) Az előbbi rendelkezés alá nem tartozó esetben a hagyatéki eljárást akkor kell megindítani, ha azt örökös, hagyományos vagy a végrendeleti végrehajtó kéri.

(3) Örökösödési és hagyományi bizonyítvány kiadására hányuló kérelmet legkésőbb a hagyaték tárgyalására kitűzött határnapon lehet előterjeszteni.

(4) Ha a hagyatéki eljárást hivatalból nem kell megindítani és megindítását a halál napjától számított három hónap alatt az arra jogosultak közül senki sem kérte, erről a közjegyző a leltár másolatának megküldése mellett az öröklési illeték kiszabására illetékes hatóságot értesíti.

5. Az állam törvényes öröklése

10, §

Ha végrendeleti örökös nincs és egyedüli törvényes örökösként az állam jelentkezik, az örökösödési eljárásról szóló 1894: XVI. tv. 115. §-a alapján kibocsátott hirdet.-menyben az öröklési igények bejelentésére három hónapi határidőt kell szabni.

6. Nemzetközi vonatkozású rendelkezések

11. § (1) Ha a belföldön meghalt magyar állampolgár után külföldön vagyon maradt, a leltározó közeg köteles a halálesetről a jelen rendelethez mellékelt 2. számú mintának megfelelő nyomtatványon az igazságügyminiszterhez haladéktalanul jelentést tenni.

(2) Külföldi állampolgárnak belföldön bekövetkezett haláláról a leltározó közeg köteles a jelen rendelethez mellékelt 3. számú mintának megfelelő nyomtatványon az igazságügyminiszterhez haladéktalanul jelentést tenni.

(3) Ha a belföldön meghalt külföldi állampolgár után belföldön vagyon maradt, azt a jelen rendelet szerint leltározni kell. Ilyen esetben a (2) bekezdésben említett jelentés helyeit a hagyatéki leltárt kell mellékleteivel együtt az igazságügyminiszterhez felterjeszteni. A hagyatéki leltárban a meghalt utolsó ismert külföldi lakóhelyéről és a külföldön levő vagyonáról rendelkezésre álló adatokat is fel kell tüntetni.

(4) A külföldön meghalt olyan magyar állampolgár, illetőleg a külföldön meghalt vagy holttányilvánított olyan külföldi állampolgár haláláról, aki után belföldön vagyon maradt, az igazságügyminiszter a rendelkezésre álló adatok közlése mellett a hagyatéki eljárás megindítására illetékes közjegyzőt értesíti. A közjegyző a halálesetet a leltározás elrendelésére illetékes végrehajtóbizottságnak bejelenti [4. § (3) bek.], mihelyt arról az igazságügyminisz-ter értesítése, vagy neki közvei lenül átadott anyakönyvi kivonat alapján vagy hitelt érdemlő más módon értesül.

7. Vegyes rendelkezések

12. § (1) A jelen rendelet az 1951: január hó 1. napján lép hatályba. Rendelkezéseit az alábbi kiegészítésekkel a folyamatban levő ügyekben is alkalmazni kell.

(2) A leltározásra vonatkozó rendelkezéseket (2-3. §) a folyamatban levő ügyekben, tekintet nélkül a halál időpontjára, akkor kell alkalmazni, ha a korábbi jogszabályok szerint a leltározást még nem kezdték meg.

(3) Ha a 10. § alá tartozó esetben a hirdetmény kibocsátása már a. jelen rendelet hatálybalépése előtt megtörtént, a hirdetményi határidő lejártának - hacsak maga a hirdetmény korábbi időpontot nem állapit meg - az 1951: március hó 31. napját kell tekinteni.

(4) A 11. § rendelkezéseit a jelen rendelet hatálybalépésekor folyamatban levő ügyekben nem lehet alkalmazni.

(5) A rendelkezésre álló régi nyomtatványkészleteket fel kell használni akként, hogy a halálesetfelvételi ív I. és III. részét ki kell tölteni és a régi mintájú hagyatéki leltárhoz kelj csatolni.

13. § A haláleset felvételére vonatkozó jogszabályok, valamint a jogszabályoknak a jelen rendelettel ellentétes egyéb rendelkezései hatályukat vesztik.

Dr. Molnár Erik s. k.,

igazságügyminiszter

1. számú minta a 177700/1950. (XII. 28.) IM rendelethez

2. számú minta a 177700/1950. (XII. 28.) IM rendelethez

3. számú minta a 177700/1950. (XII. 28.) IM rendelethez

Tartalomjegyzék