185/1950. (VII. 8.) MT rendelet

a villamos berendezések kötelező létesítése és a villamos áram kötelező használata tárgyában

(Közigazgatási rendszám: 3.874.)

1. § (1) A villamosított, illetőleg villamosításra kerülő községben

a) foglalkozásukat nyílt árusítási üzletekben folytató kereskedők,

b) az alkalmazottakat foglalkoztató iparosok,

c) a vendéglátó üzemek, szórakozó és ezekkel egy tekintet alá eső egyéb helyiségek üzembentartói (továbbiakban: érdekeltek) üzemük, illetve üzlethelyiségük részére villamos csatlakozást és villamos berendezést létesíteni és ezeknek a helyiségeknek megvilágítására villamos áramot használni kötelesek.

(2) Az (1) bekezdés b) pontjának alkalmazása szempontjából az iparos tanulók alkalmazottaknak nem tekinthetők.

2. § (1) A jelen rendelet 1. § (1) bekezdésében megjelölt kötelezettség beáll, ha:

a) a községben a villamos elosztó hálózat oly mértékben kiépült, hogy az érdekelt számára létesítendő villamos berendezés áramellátásához szükséges külső villamos csatlakozás tervezett létesítményének hossza (vezetékoszloptól a legközelebbi házfalig) 40 méteres csatlakozási távon belül esik és

b) a "Mezővill" Mezőgazdasági és Falusi Villanyszerelési nv. (továbbiakban: villamosmű) az érdekeltet erről ajánlott levélben értesíti.

(2) A villamosmű a külső villamos csatlakozást és a belső villamos berendezést az érdekelt jelentkezése alapján létesíti.

(3) A villamosmű az érdekeltet jelentkezésre abban az esetben is felhívhatja, ha a külső villamos csatlakozás tervezett létesítményének hossza a 40 métert meghaladja. A jelentkezésre való felhívás ajánlott levélben történik. Ez esetben az érdekelt a 4. § (2) bekezdésében foglalt feltételek mellett a jelen rendelet hatálya alá esik.

(4) Az érdekelt az ajánlott-levél kézhezvételétől számított 30 napon belül a villamos műnél a külső csatlakozás és a villamos áram bekapcsolása végett jelentkezni tartozik.

3. § (1) Ha az érdekelt a 2. §-ban meghatározott jelentkezési kötelezettségét elmulasztja, valamint, ha a villamos áram szolgáltatásához szükséges szerelési munkálatokat a jelentkezéstől számított 30 nap alatt el nem végezteti, a villamosmű jogosult az érdekelt terhére csatlakozást létesíteni és a legegyszerűbb kivitelű belső villamosberendezést elkészíteni. Ezeket a költségeket a villamosmű az érdekelt késedelme esetében közadók módjára hajthatja be.

(2) Az érdekelt a munkálatok elvégzését nem akadályozhatja.

4. § (1) Amennyiben a munkálatokat az érdekelt terhére a villamosmű végzi el, az elvégzett munkák teljesítéséért felszámítható költségtérítés mértékére és a meghitelezés módjára a nehézipari miniszter által megállapítandó díjakat és rendelkezéseket kell alkalmazni.

(2) A 2. § (3) pontja esetében az érdekelt csak a külső villamos csatlakozás 40 méteres távköze szerelési munkálatainak költségét viseli.

5. § A rendelet értelmében létesített külső villamoscsatlakozást és belső létesítményeket a villamosmű engedélye nélkül eltávolítani tilos. A tilalom nem vonatkozik, a berendezés célszerűségi okokból való áthelyezésére.

6. § Amennyiben a cselekmény súlyosabb büntető rendelkezés alá nem esik, kihágást követ el és 15 napig terjedhető elzárással büntetendő az,

a) aki a villamos csatlakozás és berendezés kötelező létesítésére, valamint a villamos áram kötelező használatára vonatkozó rendelkezéseket megszegi [1. § (1) bek.], vagy a villamosmű által létesített külső villamos csatlakozást és belső létesítményeket engedély nélkül eltávolítja (5. §),

b) aki a villamos művet a munkálatoknak a 3. §-ban foglaltak szerint történő elvégzésében akadályozza.

A pénzbüntetés tekintetében az 1928. X. törvény és a 8960/1946. (VIII. 1.) ME rendelet rendelkezései az irányadók.

A kihágás miatt az eljárás a közigazgatási hatóság, mint rendőri büntető bíróság hatáskörébe tartozik. Az 1929. XXX. tv. 59. § (1) bekezdés 3. pontja alkalmazása szempontjából szakminiszternek a nehézipari minisztert kell tekinteni.

Rákosi Mátyás s. k.,

a minisztertanács elnökhelyettese

Tartalomjegyzék