216/1950. (VIII. 22.) MT rendelet
az üzemi balesetelhárítás fokozottabb biztosítása tárgyában
(Közigazgatási rendszám: 9.061.)
1. § (1) Az erő-, vagy munkagépeket üzemben tartó, továbbá a vegyipari üzemekben és az építkezési munkálatoknál újonnan alkalmazott munkavállalókat munkábalépésüket követő egy héten belül munkaidejükön kívül 2 órás elméleti balesetelhárítási oktatásban kell részesíteni.
(2) Azokat a munkavállalókat, akik közvetlenül baleseti veszéllyel járó munkára nyernek újonnan beosztást, munkábalépésük után munkahelyükön - általában a szakmai kioktatásukkal együtt - gyakorlati balesetelhárítási oktatásban is kell részesíteni.
(3) Az (1) és (2) bekezdésben megjelölt munkavállalók a balesetelhárítási oktatásban részt vett, részére írásbeli mellett részt venni kötelesek. Arról, hogy a munkavállaló a balesetelhárítási oktatásban részt vett, részére írásbeli igazolást kell adni.
(4) A jelen rendelet hatálya nem terjed ki a közlekedési vállalatok forgalmi telepeire és közlekedési eszközeire, továbbá a bányákra. A bányák üzemi balesetelhárításának fokozottabb biztosítására szükséges intézkedéseket a nehézipari miniszter a népjóléti miniszterrel egyetértve teszi meg.
2. § A balesetelhárítási oktatás megszervezéséért és általában a jelen rendelet végrehajtásáért az érintett vállalatok igazgatói személy szerint felelősek. A vállalat igazgatója a rendelet által előírt feladatkör ellátására maga helyett más személyt is kijelölhet.
3. § (1) Az 1. § értelmében balesetelhárítási oktatás tartására kötelezett vállalat köteles fő-üzemrészenként a balesetelhárítás üzemi szabályait és az egészségügyi előírásokat tartalmazó balesetelhárítási útmutatót (a továbbiakban: útmutató) készíteni.
(2) Az útmutatót a jelen rendelet hatálybalépését követő egy hónapon belül el kell készíteni és a kiadott útmutató egy példányát az Országos Társadalombiztosító Intézethez (a továbbiakban: OTI) tudomásulvétel céljából meg kell küldeni.
(3) Az OTI a vállalatot az útmutató módosítására, kiegészítésére vagy új mutató összeállítására kötelezheti.
(4) Az útmutató előállítási költségeit a vállalat fedezi.
(5) A balesetelhárítási oktatásban részesülő munkavállalónak az útmutató megfelelő részét át kell adni és az oktatás keretében meg kell róla győződni, hogy a munkavállaló az abban foglaltakat elsajátította-e.
4. § Az útmutatóban, valamint az 1927. XXI. tv. 163. §-ában foglalt rendelkezés értelmében az OTI által kiadott és a népjóléti miniszter által jóváhagyott balesetelhárítási óvórendszabályokban foglaltakat mind a vállalat igazgatója, mind a munkavállalók - fegyelmi büntetés terhe mellett - megtartani kötelesek.
5. § (1) Az üzem balesetelhárítási felkészültségének és helyzetének ellenőrzése céljából a vállalat igazgatója köteles havonta egyszer és egész üzemre kiterjedő balesetelhárítási biztonsági szemlét tartani. Ezt a szemlét a vállalat igazgatója helyett, annak megbízásából az egyes üzemrészek vezetői is megtarthatják. A szemlét az igazgató, vagy az általa megbízott személy, az üzem szakszervezeti bizottságával, a 4970/1948. (IV. 30.) Korm. rendelet 7. § (2) bekezdése alapján bejelentett biztonsági megbízottal, végül - amennyiben az üzemnél ilyen működik - az üzemi orvossal együtt köteles megtartani.
(2) A vállalat igazgatója, vagy az általa megbízott személy az előző bekezdésben említettekkel együtt köteles minden jelentősebb üzemi baleset bekövetkezése esetén a baleset körülményeit a helyszínen kivizsgálni, a fegyelmi felelősség kérdését tisztázni és hasonló balesetek megelőzése érdekében minden szükséges intézkedést megtenni.
6. § A jelen rendelet hatálybalépése után 5000-nél több munkavállalót foglalkoztató üzemekben a 4970/1948. (IV. 30.) Korm. rendelet 7. §-ában megjelölt biztonsági megbízott teendőinek ellátására megfelelő műszaki képzettségű, főfoglalkozású munkavállalót kell alkalmazni.
7. § Az üzemnek baleseti statisztikai nyilvántartást kell vezetnie. Ennek módját a népjóléti miniszter a Központi Statisztikai Hivatallal egyetértve állapítja meg.
8. § (1) A különféle ipari szakképzés (iparostanuló oktatás, átképzőtanfolyamok stb.) oktatási anyagában a balesetelhárítás oktatását fel kell venni.
(2) Aki az előző bekezdésben említett balesetelhárítási oktatásban részesült, annak az 1. § (1) bekezdésében megjelölt elméleti oktatásban nem kell részt vennie.
9. § (1) Amennyiben a cselekmény súlyosabb büntető rendelkezés alá nem esik, kihágást követ el és pénzbüntetéssel büntetendő a vállalat igazgatója, illetőleg az általa megbízott személy, ha a jelen rendeletben foglalt rendelkezéseket megszegi, vagy kijátssza.
(2) A pénzbüntetés tekintetében az 1928. X. törvény és azt ezt módosító és kiegészítő jogszabályok rendelkezéseit kell alkalmazni.
(3) A kihágás miatt az eljárás a közigazgatási hatóságnak, mint rendőri büntetőbíróságnak a hatáskörébe tartozik. Az 1929. XXX. tv. 59. §-a (1) bekezdése 3. pontjának alkalmazása szempontjából szakminiszternek a népjóléti minisztert kell tekinteni.
10. § (1) Felhatalmazást kap a népjóléti miniszter arra, hogy a 3. §-ban meghatározott feladatokkal az OTI helyett más szervet bízzon meg.
(2) A jelen rendelet végrehajtásáról a népjóléti miniszter az illetékes miniszterekkel egyetértve gondoskodik.
Dobi István s. k.,
a minisztertanács elnöke