Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

AI Szinonimák

Kereséskor az "AI szinonimák kérése" gombra kattintva rokon értelmű fogalmakat kérhet a keresett kifejezésre.

...Tovább...

216/1950. (VIII. 22.) MT rendelet

az üzemi balesetelhárítás fokozottabb biztosítása tárgyában

(Közigazgatási rendszám: 9.061.)

1. § (1) Az erő-, vagy munkagépeket üzemben tartó, továbbá a vegyipari üzemekben és az építkezési munkálatoknál újonnan alkalmazott munkavállalókat munkábalépésüket követő egy héten belül munkaidejükön kívül 2 órás elméleti balesetelhárítási oktatásban kell részesíteni.

(2) Azokat a munkavállalókat, akik közvetlenül baleseti veszéllyel járó munkára nyernek újonnan beosztást, munkábalépésük után munkahelyükön - általában a szakmai kioktatásukkal együtt - gyakorlati balesetelhárítási oktatásban is kell részesíteni.

(3) Az (1) és (2) bekezdésben megjelölt munkavállalók a balesetelhárítási oktatásban részt vett, részére írásbeli mellett részt venni kötelesek. Arról, hogy a munkavállaló a balesetelhárítási oktatásban részt vett, részére írásbeli igazolást kell adni.

(4) A jelen rendelet hatálya nem terjed ki a közlekedési vállalatok forgalmi telepeire és közlekedési eszközeire, továbbá a bányákra. A bányák üzemi balesetelhárításának fokozottabb biztosítására szükséges intézkedéseket a nehézipari miniszter a népjóléti miniszterrel egyetértve teszi meg.

2. § A balesetelhárítási oktatás megszervezéséért és általában a jelen rendelet végrehajtásáért az érintett vállalatok igazgatói személy szerint felelősek. A vállalat igazgatója a rendelet által előírt feladatkör ellátására maga helyett más személyt is kijelölhet.

3. § (1) Az 1. § értelmében balesetelhárítási oktatás tartására kötelezett vállalat köteles fő-üzemrészenként a balesetelhárítás üzemi szabályait és az egészségügyi előírásokat tartalmazó balesetelhárítási útmutatót (a továbbiakban: útmutató) készíteni.

(2) Az útmutatót a jelen rendelet hatálybalépését követő egy hónapon belül el kell készíteni és a kiadott útmutató egy példányát az Országos Társadalombiztosító Intézethez (a továbbiakban: OTI) tudomásulvétel céljából meg kell küldeni.

(3) Az OTI a vállalatot az útmutató módosítására, kiegészítésére vagy új mutató összeállítására kötelezheti.

(4) Az útmutató előállítási költségeit a vállalat fedezi.

(5) A balesetelhárítási oktatásban részesülő munkavállalónak az útmutató megfelelő részét át kell adni és az oktatás keretében meg kell róla győződni, hogy a munkavállaló az abban foglaltakat elsajátította-e.

4. § Az útmutatóban, valamint az 1927. XXI. tv. 163. §-ában foglalt rendelkezés értelmében az OTI által kiadott és a népjóléti miniszter által jóváhagyott balesetelhárítási óvórendszabályokban foglaltakat mind a vállalat igazgatója, mind a munkavállalók - fegyelmi büntetés terhe mellett - megtartani kötelesek.

5. § (1) Az üzem balesetelhárítási felkészültségének és helyzetének ellenőrzése céljából a vállalat igazgatója köteles havonta egyszer és egész üzemre kiterjedő balesetelhárítási biztonsági szemlét tartani. Ezt a szemlét a vállalat igazgatója helyett, annak megbízásából az egyes üzemrészek vezetői is megtarthatják. A szemlét az igazgató, vagy az általa megbízott személy, az üzem szakszervezeti bizottságával, a 4970/1948. (IV. 30.) Korm. rendelet 7. § (2) bekezdése alapján bejelentett biztonsági megbízottal, végül - amennyiben az üzemnél ilyen működik - az üzemi orvossal együtt köteles megtartani.

(2) A vállalat igazgatója, vagy az általa megbízott személy az előző bekezdésben említettekkel együtt köteles minden jelentősebb üzemi baleset bekövetkezése esetén a baleset körülményeit a helyszínen kivizsgálni, a fegyelmi felelősség kérdését tisztázni és hasonló balesetek megelőzése érdekében minden szükséges intézkedést megtenni.

6. § A jelen rendelet hatálybalépése után 5000-nél több munkavállalót foglalkoztató üzemekben a 4970/1948. (IV. 30.) Korm. rendelet 7. §-ában megjelölt biztonsági megbízott teendőinek ellátására megfelelő műszaki képzettségű, főfoglalkozású munkavállalót kell alkalmazni.

7. § Az üzemnek baleseti statisztikai nyilvántartást kell vezetnie. Ennek módját a népjóléti miniszter a Központi Statisztikai Hivatallal egyetértve állapítja meg.

8. § (1) A különféle ipari szakképzés (iparostanuló oktatás, átképzőtanfolyamok stb.) oktatási anyagában a balesetelhárítás oktatását fel kell venni.

(2) Aki az előző bekezdésben említett balesetelhárítási oktatásban részesült, annak az 1. § (1) bekezdésében megjelölt elméleti oktatásban nem kell részt vennie.

9. § (1) Amennyiben a cselekmény súlyosabb büntető rendelkezés alá nem esik, kihágást követ el és pénzbüntetéssel büntetendő a vállalat igazgatója, illetőleg az általa megbízott személy, ha a jelen rendeletben foglalt rendelkezéseket megszegi, vagy kijátssza.

(2) A pénzbüntetés tekintetében az 1928. X. törvény és azt ezt módosító és kiegészítő jogszabályok rendelkezéseit kell alkalmazni.

(3) A kihágás miatt az eljárás a közigazgatási hatóságnak, mint rendőri büntetőbíróságnak a hatáskörébe tartozik. Az 1929. XXX. tv. 59. §-a (1) bekezdése 3. pontjának alkalmazása szempontjából szakminiszternek a népjóléti minisztert kell tekinteni.

10. § (1) Felhatalmazást kap a népjóléti miniszter arra, hogy a 3. §-ban meghatározott feladatokkal az OTI helyett más szervet bízzon meg.

(2) A jelen rendelet végrehajtásáról a népjóléti miniszter az illetékes miniszterekkel egyetértve gondoskodik.

Dobi István s. k.,

a minisztertanács elnöke

Tartalomjegyzék