246/1950. (X. 1.) MT rendelet
mezőgazdasági technikumok szervezéséről
(Közigazgatási rendszám: 8.033.)
Mezőgazdaságunk szocialista építéséhez olyan középfokú képzettséggel rendelkező szakemberekre van szükség, akik a mezőgazdasági és erdőgazdasági termelés egy-egy ágában alapos szakismeretekkel rendelkeznek, a legújabb termelési technika gyakorlatát elsajátították, a mezőgazdaság szocialista nagyüzemeinek szervezési és vezetési feladatait jól ismerik és így a mezőgazdasági munka termelékenységéért, a termelés állandó továbbfejlesztéséért és a természet átalakításáért eredményes harcot tudnak folytatni.
E cél elérése érdekében a minisztertanács a következőket rendeli.
1. § (1) Az 1950/51. iskolai évtől kezdődően mezőgazdasági technikumokat kell szervezni.
(2) A mezőgazdasági technikumokon az oktatás főfeladata a szakmai és gyakorlati képzés.
2. § (1) A mezőgazdasági technikum élén az igazgató áll, aki a technikum felelős vezetője. Az igazgatót az iskola vezetésében az igazgatóhelyettes támogatja. Az igazgatót, az igazgatóhelyettest és a tantestület tagjait a földművelésügyi miniszter nevezi ki.
(2) A mezőgazdasági technikumok tanulmányi ideje három év. A tanulmányi év időtartama tizenegy hónap.
(3) A mezőgazdasági technikumokat a mező- és erdőgazdaság ágazatainak megfelelően szakosítani kell.
3. § (1) A mezőgazdasági technikumokra való felvételhez az általános iskola nyolc osztályának elvégzése szükséges. A felvételi korhatár 14-17. év. A felvétel felől felvételi bizottság javaslatára a földművelésügyi miniszter dönt.
(2) A mezőgazdasági technikumokra kivételesen olyan hallgatók is felvehetők, akik az előző bekezdésben meghatározott előképzettséggel nem rendelkeznek, de a technikum elvégzésére egyébként alkalmasak.
4. § (1) A mezőgazdasági technikum sikeres elvégzése után szakvizsgát kell tenni.
(2) Aki a szakvizsgát sikerrel kiállította. "Mezőgazdasági Technikus" képesítést és erről oklevelet kap. Az oklevél az állami gazdaságoknál, gépállomásoknál, termelőszövetkezeteknél, továbbá a földművelésügyi szakigazgatásban a szakképzettségnek megfelelő állás betöltésére képesít.
(3) A mezőgazdasági technikumot kitűnő eredménnyel végzett tanulók felvételi vizsga nélkül, egyébként felvételi vizsga alapján vehetők fel az Agrártudományi Egyetemre.
5. § (1) A mezőgazdasági gimnázium I. osztályát az 1949/1950. tanévben végzett tanulók a mezőgazdasági technikum II. évfolyamán folytatják tanulmányaikat. Más gimnázium I. osztályát végzett tanulók a mezőgazdasági technikum II. évfolyamára, illetőleg a mezőgazdasági technikum I. évfolyamát végzett tanulók más szakirányú technikum II. évfolyamára csak a földművelésügyi miniszter engedélyével letett különbözeti vizsga alapján vehetők fel.
(2) Más gimnáziumból, illetőleg egyéb középiskolából a mezőgazdasági technikum III. évfolyamára, továbbá a mezőgazdasági technikum II. évfolyamáról más szakirányú mezőgazdasági technikumba átlépni nem lehet.
(3) A mezőgazdasági gimnázium II. és III. osztályát az 1949/1950. tanévben végzett tanulók a mezőgazdasági gimnáziumban folytatják és fejezik be tanulmányaikat.
(4) A mezőgazdasági technikum I. évfolyamát végzett tanulók különbözeti vizsga letétele után vehetők fel a gimnáziumok II. évfolyamára.
6. § (1) A gyakorlati képzés biztosítására minden mezőgazdasági technikum mellett nagyüzemi tangazdaságokat kell szervezni.
(2) A mezőgazdasági technikumok mellett a technikumoktól távol lakó munkás- és szegényparaszt szülők gyermekeinek továbbtanulására tanulóotthonokat kell létesíteni.
7. § (1) A mezőgazdasági technikumok tantervét és vizsgarendjét a földművelésügyi miniszter állapítja meg.
(2) A mezőgazdasági technikumok felett a felügyeletet a földművelésügyi miniszter - általános közoktatási szempontból a vallás- és közoktatásügyi miniszterrel egyetértésben - gyakorolja.
(3) Ezt a rendeletet a földművelésügyi miniszter - tárcáját érintő kérdésekben a vallás- és közoktatásügyi miniszterrel egyetértésben - hajtja végre.
Dobi István s. k.,
a minisztertanács elnöke