1950. évi 36. törvényerejű rendelet

az állami társadalombiztosítás szervezetéről[1]

A Magyar Népköztársaság Alkotmányának 47. §-a szerint a Népköztársaság segíti a dolgozókat munkaképtelenségük esetén és ezt a segítséget széleskörű társadalombiztosítással valósítja meg. Annak érdekében, hogy ez a segítség minél közvetlenebbül és minél eredményesebben érvényesüljön, a társadalombiztosítás igazgatását maguknak a szakszervezetekbe tömörült dolgozóknak kell átadni. Ezért a Népköztársaság Elnöki Tanácsa a következőket rendeli:

1. § Az állami társadalombiztosítás igazgatását a szakszervezetekbe tömörült dolgozók látják el a Szakszervezetek Országos Tanácsa (továbbiakban: SZOT) irányításával.

2. § (1) A szakszervezetek társadalombiztosítási működése felett a főfelügyeletet a minisztertanács gyakorolja.

(2) A társadalombiztosítás költségvetését az állami költségvetésben az államigazgatás és az államhatalom helyi szervei költségvetésétől elkülönítve kell előirányozni.

3. § (1) Az állami társadalombiztosítás központi igazgatási és ügyviteli feladatainak ellátására a SZOT irányítása alatt Szakszervezeti Társadalombiztosítási Központot (továbbiakban: SZTK) kell szervezni.

(2) Az állami társadalombiztosítás helyi ügyviteli feladatait a megyei társadalombiztosítási központok látják el. A megyei társadalombiztosítási központok székhelye megegyezik a megyék székhelyével. A megyei társadalombiztosítási központok a SZTK közvetlen irányítása és felügyelete alatt működnek. A megyei társadalombiztosítási központ a szükséghez képest egy vagy több kirendeltséget állíthat fel.

4. § Az állami társadalombiztosítás ügyviteli feladatainak a SZTK és a megyei társadalombiztosítási központok között való megosztását, valamint az üzemek társadalombiztosítási ügyviteli feladatait a SZOT szabályzatban állapítja meg. Ugyancsak a SZOT szabályozza a szakszervezetekbe tömörült dolgozóknak a társadalombiztosítás igazgatásában való közvetlen közreműködését és az igazgatás ellenőrzését,

5. § A társadalombiztosítással kapcsolatos mindazok a hatáskörök és feladatkörök, amelyek az eddig hatályos jogszabályok értelmében a népjóléti minisztert illették - a főfelügyeleti jogkört kivéve -a jelen törvényerejű rendelet hatálybalépésétől kezdődően a SZOT elnökségét illetik meg.

6. § (1) A minisztertanács a jelen törvényerejű rendelet hatálybalépésétől számított hat hónapon belül gondoskodik a társadalombiztosítás hatályos törvényerejű jogszabályainak a SZOT közreműködésével történő egységes szerkezetbe foglalásáról és közzétételéről. Az egységes szerkezetbe foglalás során a jogszabályokat az érdemi rendelkezések változtatása nélkül át lehet szövegezni és az áttekinthetőség érdekében a jogszabályok szerkezetét is át lehet alakítani.

(2) Az (1) bekezdés alapján készített jogszabálygyűjteményt a minisztertanács jóváhagyása után olyan hivatalos összeállításnak kell tekinteni, amely a társadalombiztosítás hatályos jogszabályi rendelkezéseit tartalmazza.

7. § (1) A Magyar Államvasutak, továbbá a Győr-Sopron-Ébenfurti Vasút dolgozói tekintetében az állami társadalombiztosítás feladatait a SZOT felügyelete és ellenőrzése alatt a Vasutasok és Hajósok Országos Szakszervezete látja el.

(2) A Magyar Államvasutak, továbbá a Győr-Sopron-Ébenfurti Vasút dolgozóinak egészségügyi gondozását az általános állami egészségügyi szolgálattal együttműködve a vasútegészségügyi szolgálat látja el. A vasútegészségügyi szolgálat a közlekedés-és postaügyi miniszter felügyelete alatt áll, aki ezt a felügyeletet a népjóléti miniszterrel egyetértve gyakorolja.

8. § (1) A jelen törvényerejű rendelet az 1950. évi október hó 1. napján lép hatályba, végrehajtásáról a minisztertanács gondoskodik.

(2) A társadalombiztosítási jogszabályok, amennyiben a jelen törvényerejű rendelettel nem egyeztethetők össze, hatályukat vesztik.

(3) Ezzel a törvényerejű rendelettel az igazságügyminiszter felhatalmazást kap arra, hogy a társadalombiztosítási bíráskodás eljárási szabályait a Szakszervezetek Országos Tanácsa véleményének figyelembevételével rendelettel megállapíthassa.

Kiss Károly s. k.,

a Népköztársaság Elnöki Tanácsának helyettes elnöke

Szabó Piroska s. k.,

a Népköztársaság Elnöki Tanácsának titkára

Lábjegyzetek:

[1] A törvényerejű rendelet a Magyar Közlöny 1950. évi 161-162. számában jelent meg.