Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

1950. évi 41. törvényerejű rendelet

a közgazdasági középiskoláról[1]

I. FEJEZET

A közgazdasági középiskola célja és szervezete

1. § (1) A közgazdasági középiskola feladata, hogy az általános iskolában szerzett ismereteket elmélyítve és továbbfejlesztve a marxizmus-leninizmus szellemében tanulóinak alapos gazdasági szaktudást és általános műveltséget adjon, amelynek birtokában ezek - tanulmányaik elvégzése után - népgazdaságunkban termelő munkát végezni vagy egyetemi és főiskolai tanulmányokat folytatni képesek.

(2) A közgazdasági középiskola célja, hogy a szocialista gazdaság számára adminisztrációs középkádereket (elsősorban könyvelőket, statisztikusokat és vállalati tervezőket) képezzen és tanulóit Népköztársaságunk öntudatos, fegyelmezett állampolgárává, a dolgozó nép hűséges fiává, a szocializmus építőjévé nevelje - a közösség, a nép, a haza önzetlen szolgálatának, a munka szeretetének és megbecsülésének, a nemzeti függetlenség és a dolgozók nemzetközi harca érdekében való bátorságnak és önfeláldozásnak szellemében.

2. § A közgazdasági középiskola négy évfolyamos tanintézet.

3. § A közgazdasági középiskolában a tanítás nyelve a magyar.

4. § (1) Fiúk és leányok oktatása külön igazgatás alatt álló és külön elhelyezett önálló közgazdasági középiskolákban folyik. Szükség esetén a vallás- és közoktatásügyi miniszter elrendelheti a közgazdasági fiúközépiskolákban külön leányosztályok vagy vegyes (koedukációs) osztályok felállítását.

(2) Az egyes közgazdasági középiskolákban nyitható osztályok és az oda felvehető tanulók számát az Országos Tervhivatallal egyetértésben a vallás- és közoktatásügyi miniszter állapítja meg.

5. § (1) Új közgazdasági középiskolák szervezését vagy már működő közgazdasági középiskolák megszüntetését a vallás- és közoktatásügyi miniszter rendeli el.

(2) Ujonnan létesített közgazdasági középiskolák átmenetileg általános gimnáziumok kapcsolt tagozataként is működhetnek.

(3) A vallás- és közoktatásügyi miniszter az üzemi dolgozók részére egyes közgazdasági középiskolákkal kapcsolatban a dolgozók közgazdasági középiskoláit is megszervezheti.

6. § A közgazdasági középiskolák a vallás- és közoktatásügyi miniszter felügyelete és a megyei tanácsok (Budapesten a városi tanács) végrehajtóbizottságának közvetlen irányítása alatt működnek.

II. FEJEZET

A közgazdasági középiskolák Igazgatása, tantestülete és kisegítő személyzete

7. § (1) A közgazdasági középiskola élén az igazgató áll, aki az iskola felelős vezetője.

(2) A közgazdasági középiskola igazgatójává csak a 8. § (2) bekezdésében megszabott képesítéssel rendelkező olyan személy nevezhető ki, aki kellő pedagógiai gyakorlattal rendelkezik.

(3) Az igazgató munkakörét az igazgató akadályoztatása esetében az igazgató-helyettes látja el.

(4) A gazdasági és ügyviteli teendők ellátására, különösen nagyobb iskolákhoz, gondnokot, az irodai teendők végzésére pedig ezenfelül az iskola osztályainak számához mérten egy vagy több irodai alkalmazottat lehet beosztani.

8. § (1) A tantestület tagjai rendes és óraadó tanárok.

(2) A közgazdasági középiskolában rendes tanár csak az lehet, akinek középiskolai - vagy ezzel egy tekintet alá eső iskolai - tanításra jogosító tanári oklevele van.

(3) Közgazdasági középiskolában a gépírást és a gyorsírást elsősorban olyan irásoktatók látják el, akiknek ezen tárgyakra megfelelő képesítésük van.

(4) A közgazdasági középiskolában óraadó tanárok más középfokú iskolák tanárai lehetnek, illetőleg olyan egyének, akik a jelen § (2) és (3) bekezdésében körülírt képesítéssel rendelkeznek.

III. FEJEZET

A közgazdasági középiskola tanulmányi rendje

9. § (1) A közgazdasági középiskolában gazdasági szaktárgyakat és általánosan művelő közismereti tantárgyakat kell tanítani.

(2) A közgazdasági középiskolák részletes óratervét és tanítástervét a vallás- és közoktatásügyi miniszter a gazdasági szakminiszterek és más népgazdasági szervek meghallgatásával állapítja meg.

(3) Ha a tervgazdálkodás szempontjai szükségessé teszik, a vallás- és közoktatásügyi miniszter az egyes gazdasági szakminiszterek vagy más népgazdasági szervek javaslatára egyes közgazdasági középiskolák részére különleges gazdasági szakemberek képzése céljának megfelelő óratervet és tanítástervet állapíthat meg.

10. § A közgazdasági középiskola belső tanulmányi rendjét a vallás- és közoktatásügyi miniszter külön rendtartásban szabályozza.

IV. FEJEZET

A tanulók felvétele

11. § (1) A közgazdasági középiskola 1. osztályába az vehető fel, aki az általános iskola VIII. osztályát sikeresen elvégezte és 17. életévét a felvétel évének augusztus 31. napjáig nem töltötte be.

(2) Magasabb osztályba való felvétel esetén korhatár az első osztályra megállapított korhatárhoz igazodik.

(3) Közgazdasági középiskolába magántanulót felvenni nem lehet.

(4) Más középfokú iskolából a közgazdasági középiskola III. és IV. osztályába átlépni nem lehet. A közgazdasági középiskola II. osztályába más középfokú iskolából sikeres különbözeti vizsga alapján át lehet lépni; a különbözeti vizsga szabályait a vallás- és közoktatásügyi miniszter állapítja meg.

V. FEJEZET

A tanulók előmenetele és elbírálása

12. § A közgazdasági középiskola tanulóinak az egyes tantárgyakból elért érdemjegyét, általános tanulmányi eredményét és magatartásának osztályzatát a többi középiskolára vonatkozó szabályok szerint kell megállapítani.

13. § (1) A közgazdasági középiskolák tanulói a IV. osztály sikeres befejezése után képesítő vizsgára jelentkezhetnek.

(2) A vizsgák lefolyását a vallás- és közoktatásügyi miniszter külön rendeletben szabályozza.

(3) A képesítő vizsgát sikerrel kiállott tanulók a vizsga eredményéről középiskolai közgazdasági oklevelet kapnak.

14. § (1) A közgazdasági középiskola oklevele az államigazgatásban vagy az állami vállalatoknál és szövetkezeteknél mindazon állásokra képesít, amelyek betöltéséhez a jogszabályok középiskolai érettségi bizonyítványt kívánnak meg.

(2) A közgazdasági középiskolában szerzett oklevél a közgazdaságtudományi egyetemen, a tudományegyetemek bölcsészettudományi karának politikai gazdaságtan-történelem szakán, a közgazdasági főiskolán, a pedagógiai főiskolán és a testnevelési főiskolán folytatandó tanulmányokra képesít.

(3) Azt a kérdést, hogy a közgazdasági középiskolai oklevél alapján milyen más egyéb egyetemeken, illetőleg főiskolán, mennyiben és milyen kiegészítő tanulmányok alapján lehet tanulmányokat folytatni, a vallás- és közoktatásügyi miniszter, ha pedig az egyetem vagy főiskola más szakminiszter felügyelete alá tartozik, a felügyeletet gyakorló miniszter - a vallás- és közoktatásügyi miniszterrel egyetértésben - külön rendeletben szabályozza.

VI. FEJEZET

Vegyes és záró rendelkezések

15. § Az ezidőszerint működő közgazdasági gimnáziumokat (leánygimnáziumokat) a jelen törvényerejű rendelet szerint működő közgazdasági középiskolákká kell átszervezni. Az átszervezés módját a vallás- és közoktatásügyi miniszter állapítja meg.

16. § (1) A jelen törvényerejű rendelet hatálybalépésével a kereskedelmi középiskolákra vonatkozó korábbi jogszabályok hatályukat vesztik.

(2) A jelen törvényerejű rendelet végrehajtásáról - az állami költségvetést érintő költségkihatással járó kérdésekben a pénzügyminiszterrel egyetértésben - a vallás- és közoktatásügyi miniszter gondoskodik.

Rónai Sándor s. k.,

a Népköztársaság Elnöki Tanácsának elnöke

Szabó Piroskas. k.,

a Népköztársaság Elnöki Tanácsának titkára

Lábjegyzetek:

[1] A törvényerejű rendelet a Magyar Közlöny 1950. évi 187-189. számában jelent meg.

Tartalomjegyzék