Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

78/1950. (III. 18.) MT rendelet

a tartalékos tiszti kiképzésre bevonuló személyek polgári szolgálati jogviszonyával kapcsolatos egyes kérdések rendezése, illetőleg részükre keresetmegtérítés folyósítása tárgyában

(Közigazgatási rendszám: 4.730.)

1. § (1) A tartalékos tiszti kiképzésre (a továbbiakban: kiképzés) bevonult munkavállaló részére - akár közszolgálatban, akár magánjogi szolgálati jogviszonyban áll - a kiképzés tartama alatt teljes javadalmazásának 50%-át kell kifizetni, ha eltartott hozzátartozója nincs; 70%-át, ha egy, 80%-át, ha két, 85%-át, ha három s végül 90%-át, ha négy vagy több eltartott hozzátartozója van.

(2) Az előző bekezdés alapján a munkavállaló részére legfeljebb havi 1500 forintot lehet folyósítani.

(3) A bevonultat megillető járandóságot a munkáltató köteles folyósítani.

(4) Az előző bekezdések alapján folyósítandó járandóság kiszámításánál - a (6) bekezdés értelmében a kiképzés alatt is járó családi pótlék kivételével - minden rendszeres állandó) jellegű javadalmazást, teljesítménybérben részesülő munkavállalónál pedig a bevonulást megelőző háromhavi kereset átlagát kell teljes javadalmazásként alapul venni.

(5) Az (1) bekezdés alkalmazásában a tartásra egyébként jogosult feleséget abban az esetben is eltartott hozzátartozónak kell tekinteni, ha önálló keresete van. Eltartott hozzátartozónak kell tekintem továbbá azt a gyermeket, aki után a bevonult családi pótlékra jogosult, valamint azt a keresettel nem rendelkező szülőt és nagyszülőt, akit a bevonult előzőleg valóban eltartott vagy akinek tartási igénye a bevonulás után keletkezett, illetőleg, akinek tartási jogosultságát a bevonulás után végrehajthatóvá vált bírói ítélet állapítja meg a bevonulttal szemben.

(6) A családi pótlékot az erre vonatkozó jogszabályoknak megfelelően a kiképzésre bevonult munkavállalók részére a kiképzés tartama alatt is teljes összegben kell folyósítani.

(7) A munkavállalót terhelő munkabérelőleg vagy áruhiteltartozás a munkavállaló részére a jelen § értelmében kifizetendő járandóságból csak a kapott illetményhányadnak megfelelő arányban vonható le.

(8) A munkáltató a betegségi biztosítási járulékot és az illetményadót a jelen § alapján folyósított járandóság után köteles fizetni.

2. § (1) A kiképzésre bevonult munkavállaló szolgálati jogviszonyát a kiképzés tartama alatt is fennállónak kell tekinteni és azt a kiképzés tartama, valamint az annak befejezésétől számított harminc nap alatt rendes felmondással megszüntetni nem lehet.

(2) Azt a munkavállalót, aki a kiképzés befejezése után három nap alatt szolgálattételre nem jelentkezik és mulasztását elfogadható okkal nem igazolja, olyannak kell tekinteni, mint aki állásáról minden igény nélkül lemondott, illetőleg a szolgálatból jogos ok nélkül kilépett.

3. § A munkáltató a kiképzésre bevonult mezőgazdasági munkavállaló eltartott hozzátartozója részére az 1. §-ban említett járandóságon felül a szegődményes földet, fűtőanyagot és állattartást a kiképzés tartama alatt teljes egészében köteles a szolgálati szerződésnek megfelelően kiszolgáltatni.

4. § (1) A kiképzésre bevonuló, szolgálati jogviszonyban nem álló s így az 1. § értelmében munkavállalói járandóságra nem jogosult személyt a kiképzés alatt havi 460 forint keresetmegtérítésben kell részesíteni.

(2) Az előző bekezdésben meghatározott keresetmegtérítés összegét minden eltartott hozzátartozó [1. § (5) bek.] után havi 40 forinttal emelni kell.

(3) A keresetmegtérítés költségeit a honvédelmi tárca viseli.

5. § Vétséget követ el és két évig terjedhető fogházzal büntetendő az a munkáltató, aki a munkavállaló részére az 1. §, illetőleg a hozzátartozója részére a 3. § értelmében megállapított járandóságot nem szolgáltatja ki, vagy aki a munkavállalót, illetőleg annak hozzátartozóját az 1., illetőleg a 3. §-ban meghatározott juttatásokon felül valamely juttatásban részesíti.

6. § A jelen rendelet 1-3. §-aiban foglalt rendelkezések végrehajtásáról az illetékes miniszter - a honvédelmi miniszterrel egyetértésben, - a 4. §-ban foglalt rendelkezések végrehajtásáról pedig a honvédelmi miniszter gondoskodik.

Dobi István s. k.,

a minisztertanács elnöke

Tartalomjegyzék