Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

106/1951. (V. 5.) MT rendelet

a fizikai dolgozók prémiumrendszeréről

(Közigazgatási rendszám: 10.401.)

A Magyar Népköztársaság minisztertanácsa annak érdekében, hogy a termelést fékező jelenlegi mutatószámos bérrendszer megszüntetésével fokozza a fizikai dolgozók érdekeltségét a munka termelékenységének további emelésében, a minőség javításában és az önköltségcsökkentésben, továbbá módot nyújtson a vállalatok igazgatóinak arra, hogy a dolgozókat a vállalat leglényegesebb feladatainak teljesítésére ösztönözzék, a következőket rendeli:

I. Alapelvek

1. § (1) A prémiumrendszert a fizikai dolgozókra ott lehet alkalmazni, ahol meghatározott feladatok teljesítésével közvetlenül mérhető megtakarítást lehet elérni.

(2) Olyan munkánál, amelynél az elért megtakarítás nem mérhető és közvetlenül nem mutatható ki, a prémiumrendszert csak az illetékes miniszter engedélyezheti. Ilyen esetben a prémium legmagasabb mértékét is meg kell állapítani.

2. § (1) A prémium alapja általában az egyéni munkaeredmény. Ezért a prémiumrendszert elsősorban ott kell alkalmazni, ahol az egyén munkaeredményét számszerűen vagy egyébként egyértelműen meg lehet állapítani.

(2) Ha a kitűzött feladat jellege az eredmény egyéni megállapítását nem teszi lehetővé, hanem azt csak csoportonként vagy műhelyenként (üzemenként) lehet megállapítani, a csoport, műhely (üzem) fizikai dolgozói részére együttes (kollektív) feladatot lehet kitűzni. Ilyen feladat alapján prémiumban csak azt a dolgozót lehet részesíteni, akinek munkája a feladat teljesítését közvetlenül befolyásolja. Az együttes feladat kitűzésének részletes feltételeit az iparági prémiumszabályzat (9. §) állapítja meg.

3. § (1) A prémium alapjául szolgáló feladat kitűzése során elsősorban a következő négy feladatcsoportot kell figyelembevenni:

a) anyagtakarékosság,

b) a termelési költségek csökkentése,

c) a minőség javítása,

d) a termelés emelése.

(2) Feladatul általában csak már korábban elért eredmény megjavítását lehet kitűzni.

4. § (1) A kitűzött feladatot gazdaságossági vagy termelési mutatókkal kell meghatározni. Az elért eredmény minden előre megállapított egysége után a dolgozónak a kitűzött prémium jár. (Pl. az anyagkihozatal minden százalékos növekedése után a bér meghatározott százaléka stb.)

(2) Ha a dolgozó a prémium alapjául megjelölt feladatot (feladatokat) nem teljesítette, prémiumban nem részesül, de emiatt keresetéből levonásnak nincs helye, hanem csak az elszámolási időszakra járó munkabérét kapja.

5. § (1) A prémium alapjául általában egy, legfeljebb két feladatot lehet kitűzni. Ezenfelül további egy vagy két feladatot olyan feltételként lehet megjelölni, amelynek nem teljesítése az egyébként járó prémium kifizetését kizárja. (Kizáró feltétel: pl. a dolgozó az anyagkihozatal növelése után prémiumban részesül, feltéve, hogy a selejt nem emelkedik. Ha tehát a selejt növekedett, prémium akkor sem jár, ha egyébként az anyagkihozatal is növekedett.) Egy dolgozó részére együttesen legfeljebb három feladatot lehet kitűzni.

(2) Egy dolgozó részére egyidejűleg több azonos jellegű feladatot kitűzni nem szabad. (Pl. a szabászatban nem szabad egyidejűleg feladatul kitűzni az anyagkihozatal növelését és a hulladék csökkentését.)

6. § (1) A kitűzött feladat megváltoztatásának legkorábban általában a bevezetéstől számított 6 hónap eltelte után van helye.

(2) A 6 hónap eltelte előtt is meg lehet változtatni a prémium alapjául kitűzött feladatot (kizáró feltételt), ha a vállalati terv teljesítése szempontjából más gazdasági cél elérése került előtérbe.

(3) A 6 hónap eltelte előtt is meg kell változtatni a kitűzött feladatot (kizáró feltételt), ha az annak teljesítését befolyásoló műszaki és üzemszervezési feltételek megváltoztak vagy a feladat kitűzésénél, illetőleg a prémium mértékének megalapításánál tévedés vagy megtévesztés történt.

(4) A kitűzött feladat megváltoztatását a dolgozóval minden esetben előre közölni kell.

7. § A prémium mértékét általában úgy kell meghatározni, hogy a dolgozó az elért eredmény minden egyes előre megállapított egysége után azonos mértékű prémiumban részesüljön. Ettől a szabálytól a vállalat felett közvetlen felügyeletet gyakorló szerv engedélyével el lehet térni.

8. § A prémiumok fedezetére szolgáló összeget a vállalat béralapjában kell megtervezni. A tervezett összeg nem lehet magasabb, mint a kitűzött feladatok teljesítése révén elért megtakarításnak az illetékes miniszter által meghatározott hányada. A vállalat felett közvetlen felügyeletet gyakorló szerv köteles meghatározni azt a keretösszeget, amely a vállalat béralapjában a prémiumok fedezetére szolgál.

II. Hatásköri és eljárási szabályok

9. § (1) A prémiumrendszer bevezetésére vonatkozólag az illetékes miniszterek iparáganként prémiumszabályzatot adnak ki. Az iparági prémiumszabályzatokban meg kell állapítani:

a) a prémiumrendszer bevezetésére vonatkozó s az iparág sajátosságainak megfelelő részletes utasításokat,

b) az illető iparágban a prémium alapjául kitűzhető legfontosabb feladatokat, a munkakörök egyes fajtáit, illetőleg a megtakarítást fajták szerint (pl. a kokszfelhasználás csökkentéséért járó prémiumok a kohóiparban stb.),

c) az együttes feladatkitűzés feltételeit,

d) a megtakarításoknak azt a hányadát, amelyet a vállalat béralapjában a prémiumok fedezetére meg kell tervezni,

e) a prémiumrendszer folyamatos ellenőrzése érdekében szükséges tennivalókat.

(2) Az illetékes miniszterek az iparági prémiumszabályzatokat 1951. évi május hó 15. napjáig adják ki.

10. § (1) A prémium alapjául szolgáló feladatot és a prémium mértékét a jelen rendelet, valamint az iparági prémiumszabályzat alapján a vállalat igazgatója állapítja meg.

(2) A vállalat igazgatója a prémium alapjául az iparági prémiumszabályzatban meghatározott döntő feladatokon kívül [9. § (1) bekezdés b) pont] más - a vállalat különleges feladataiból adódó - feladatokat is kitűzhet a prémiumszabályzatban meghatározott egyéb irányelvek figyelembevételével.

11. § (1) A prémium elszámolásának rendszerét úgy kell megállapítani, hogy az minden érdekelt dolgozó számára világos és érthető legyen. A dolgozókkal közölni kell, hogy a kitűzött feladat teljesítése, illetőleg túlteljesítése esetén milyen összegű prémiumban részesülnek.

(2) A prémiumot az eredmény elérését követő naptári hónap folyamán ki kell fizetni. A kifizetés lehetőleg a bérfizetéssel együtt történjék.

(3) A prémiumrendszerben dolgozó kívánságára a vállalat köteles rendelkezésre bocsátani azokat az adatokat, amelyek alapján munkája eredményeit kiszámították.

12. § (1) A rendeletben szabályozott prémiumrendszert egyelőre a jelenlegi mutatószámos bérrendszerben, valamint az időbérrendszerben dolgozókra - elsősorban azonban a mutatószámos bérrendszerben dolgozókra - vonatkozólag kell bevezetni.

(2) A prémiumrendszer bevezetéséhez szükséges végrehajtási utasítást az Országos Munkabér Bizottság adja ki. A prémiumrendszer bevezetéséről az illetékes miniszterek gondoskodnak.

(3) A vállalaton belül a prémiumrendszer bevezetéséért és alkalmazásáért a vállalat igazgatója felelős.

13. § A jelen rendelet az 1951. évi június hó 1. napján lép hatályba. Hatálybalépésével a kollektív szerződéseknek és O. M. B. határozatoknak a mutatószámos bérrendszerre vonatkozó rendelkezései hatályukat vesztik.

Dobi István s. k.,

a minisztertanács elnöke

Tartalomjegyzék