111/1951. (VIII. 10.) EüM rendelet
az üzemi baleseti statisztikai nyilvántartás szabályozása, valamint a 9061/40-10/1950. (VIII. 22.) NM rendelet kiegészítése tárgyában
(Közigazgatási rendszám: 9.061.)
Az üzemi balesetelhárítás fokozottabb biztosítása tárgyában kiadott 216/1950. (VIII. 22.) MT rendelet 7. §-ában kapott felhatalmazás alapján a Központi Statisztikai Hivatal elnökével egyetértésben a következőket rendelem:
1. § (1) Az üzemi baleseti statisztikai nyilvántartás szempontjából halálosnak kell tekinteni azt az üzemi balesetet is, amelynek következtében a halál nem azonnal, hanem későbbi időpontban, de legfeljebb 3 hónapon belül, a balesettel okozati összefüggésben következett be.
(2) A baleseti nyilvántartás "Megjegyzés" rovatában a későbbi időpontban bekövetkezett halálesetet [(1) bekezdés] és időpontját, az azt követő 3 nap alatt be kell jegyezni.
(3) A munkáltató a későbbi időpontban bekövetkezett halálesetről [(1) bekezdés] a halál időpontját követő 3 napon belül köteles "Balesetet jelentő lap"-ot kiállítani és azt a balesetre vonatkozó korábbi jelentésre utalással ugyanazokhoz a szervekhez megküldeni, amelyekhez a balesetre vonatkozó korábbi jelentést küldte.
2. § (1) A vállalat (üzem) táppénzkifizetéssel megbízott alkalmazottja (bérelszámoló) a táppénz kifizetésével egyidejűleg köteles jegyzéket vezetni azokról, akik üzemi baleset okozta három napon túli keresőképtelenség következtében részesülnek táppénzben. A jegyzéken fel kell tüntetni a balesetet szenvedett nevét, törzsszámát és a keresőképtelenség kezdő időpontját.
(2) Amennyiben az alkalmazott (bérelszámoló) előtt kétséges, hogy a keresőképtelenséget üzemi baleset okozta-e, a táppénzben részesülő személyt a jegyzékbe fel kell venni.
3. § (1) A biztonsági megbízott köteles legalább hetenként egyszer a 2. § értelmében vezetett jegyzékben feltüntetett személyek baleseteinek nyilvántartását és bejelentését ellenőrizni és az ellenőrzés megtörténtét a jegyzékben névaláírásával és az ellenőrzés napjának feltüntetésével igazolni.
(2) A biztonsági megbízott köteles a 2. § értelmében vezetett jegyzékben feltüntetett, de a baleseti nyilvántartásban nem szereplő személyek keresőképtelenné válásának, körülményeit kivizsgálni. Amennyiben azt állapítja meg, hogy a keresőképtelenséget üzemi baleset okozta, a baleset nyilvántartásbavételéről és bejelentéséről haladéktalanul gondoskodni köteles.
(3) A biztonsági megbízott köteles továbbá megvizsgálni a baleset nyilvántartásbavétele és bejelentése elmulasztásának körülményeit és az esetleg észlelt mulasztásokról a vállalat (üzem) vezetőjének és személyzeti osztályának jelentést tenni.
4. § (1) Amennyiben a cselekmény súlyosabb büntető rendelkezés alá nem esik, kihágást követ el és pénzbüntetéssel büntetendő:
1. a vállalat (üzem) táppénzkifizetéssel megbízott az az alkalmazottja (bérelszámoló), aki a 2. §-ban,
2. az a biztonsági megbízott, aki a 3. §-ban előírt kötelezettségének nem tesz eleget.
(2) A pénzbüntetés legmagasabb összege 2.000 forint.
(3) A kihágás miatt az eljárás a végrehajtóbizottságnak, mint rendőri büntetőbíróságnak a hatáskörébe tartozik; szakminiszterként az egészségügyi miniszter jár el.
Simon Lajos s. k.,
az egészségügyi miniszter első helyettese