Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

123/1951. (VI. 17.) MT rendelet

a főmérnökökről

(Közigazgatási rendszám: 9.000.)

A Magyar Népköztársaság minisztertanácsa annak érdekében, hogy alátámassza a műszaki vezetők munkáját és kiemelje annak fontosságát iparunk felemelt ötéves tervének teljesítésében, továbbá, hogy fokozza a műszaki vezetők felelősségét a tervek végrehajtásáért, a következőket rendeli:

I. Általános rendelkezések

1. § (1) A főmérnök a nagyobb ipari vállalatok, továbbá a trösztök és az egyesülések műszaki vezetője.

(2) A főmérnök az igazgató első helyettese, akit a jelen rendeletben megállapított felelősség terhel és jogkör illet meg.

2. § (1) Főmérnököt kell alkalmazni

a) trösztöknél és az egyesüléseknél

b) a minisztériumok közvetlen irányítása alá tartozó ipari vállalatoknál,

c) a legnagyobb ipari vállalatoknak azoknál az önálló gyárrészlegeinél, amelyek külön igazgató vezetése alatt állanak,

d) a trösztök irányítása alá tartozó nagyobb ipari vállalatoknál,

e) azoknál a helyi tanács vagy egyesülés által irányított vállalatoknál, amelyeknek nagysága ezt indokolttá teszi.

(2) Miniszter alá tartozó vállalatok esetében az illetékes miniszter jelöli ki azokat a vállalatokat, amelyeknél nem kell főmérnököt alkalmazni. Helyi tanács alá tartozó vállalatok esetében a végrehajtóbizottság jelöli ki azokat a vállalatokat, amelyeknél főmérnök alkalmazása szükséges.

3. § (1) A főmérnököt az igazgató kinevezésére jogosult szerv nevezi ki, helyezi át és bocsátja el. Tröszt alá tartozó vállalat esetében a főmérnök kinevezésének jogát a tröszt igazgatójára lehet átruházni.

(2) A főmérnök ellen fegyelmi eljárást csak az a szerv indíthat és fegyelmi intézkedést csak az a szerv tehet, amely a főmérnök kinevezésére jogosult.

4. § Ha a főmérnök személyében változás áll be, az új főmérnök a hatáskörébe tartozó ügyeket jegyzőkönyv alapján veszi át. Az átadásnál az irányító szerv képviselőjének is jelen kell lennie. A jegyzőkönyvet a régi és az új főmérnök, az igazgató és az irányító szerv képviselője írja alá.

5. § A főmérnök tennivalóit huzamosabb akadályoztatása esetén helyettese látja el. A helyettest - a főmérnök meghallgatása után - a főmérnök alá rendelt szervek vezetői közül esetenként az igazgató jelöli ki. A helyettes nevét a főmérnök kinevezésére jogosult szervnek be kell jelenteni.

6. § (1) A vállalat szervezetében a főmérnök alá kell rendelni

a) az összes termelő, karbantartó és energiaszolgáltató üzemeket (részlegeket) és a belső szállítást,

b) mindazokat az osztályokat és szerveket, amelyek a termelés műszaki előkészítésével, ellenőrzésével vagy a műszaki fejlesztéssel foglalkoznak (szerkesztés, kutató üzemek, üzemi laboratórium, normairoda, technológiai osztály stb.).

(2) Azt, hogy az egyes vállalatokban közelebbről milyen üzemek, osztályok, vagy egyéb szervek tartoznak a főmérnök alá, az egyes iparágak sajátosságainak megfelelően az illetékes miniszter határozza meg.

II. A főmérnök felelőssége

7. § A főmérnök, mint az igazgató első helyettese az igazgatóval együtt felelős a termelés helyes megszervezéséért és lebonyolításáért: ennek keretében

a) a termelési, anyagfelhasználási, termelékenységi és műszaki fejlesztési tervek teljesítéséért, ideértve az új gyártmányok kidolgozását és kipróbálását is,

b) a technológiai utasítások kiadásáért és végrehajtásáért,

c) a termelő munkában a munkaerő helyes felhasználásáért,

d) a gépek és egyéb termelőberendezések tervszerű karbantartásáért és gazdaságos kihasználásáért,

e) a gyártmányok minőségéért,

f) a munkanormák kidolgozásáért és alkalmazásáért,

g) a munkaverseny, a sztahanov-mozgalom és az újítási mozgalom célkitűzéseiért, a verseny tárgyi feltételeinek biztosításáért és az elfogadott újítás bevezetéséért.

III. A főmérnök kötelességei

8. § (1) A főmérnök köteles kidolgozni a műszaki fejlesztési tervet és gondoskodni arról, hogy az alája rendelt osztályok a szükséges adatokat a tervkészítésre kötelezett szerveknek rendelkezésére bocsássák.

(2) A főmérnök közreműködik a tervek felbontásában.

(3) A főmérnök köteles megtenni mindazokat a hatáskörébe tartozó intézkedéseket, amelyek a vállalat terveinek végrehajtását biztosítják. Ennek keretében a főmérnök köteles megfelelő időben közölni az irányítása alá nem tartozó szervekkel, hogy a terv végrehajtásához milyen személyi és tárgyi feltételek biztosítására van szükség.

9. § A főmérnök köteles gondoskodni arról, hogy a termelés megfelelően megállapított technológiai utasítások alapján történjék. Ennek érdekében

a) köteles a felsőbb szervek által kiadott technológiai utasításokat az alája rendelt termelő részlegeknek kiadni és biztosítani hogy az érdekelt dolgozók azt megismerjék,

b) azokra a termelési folyamatokra vonatkozólag, amelyekre nézve felsőbb szervek technológiai utasítást nem adtak ki, a legújabb tudományos és műszaki eredmények, valamint az élenjáró munkások és sztahanovisták tapasztalatainak és munkamódszereinek figyelembevételével technológiai utasítást kidolgozni, azt kiadni és biztosítani, hogy a dolgozók az utasítást megismerjék,

c) köteles biztosítani, hogy a termelés a kiadott technológiai utasításoknak megfelelően történjék,

d) köteles megtenni a technológia állandó fejlesztéséhez szükséges intézkedéseket.

10. § A termelő folyamatok végrehajtása közben a főmérnök köteles gondoskodni különféle termelési normák (anyag-; energia-, gépkihasználási- stb. normák) és szabványok betartásáról, s ezen túlmenőleg is a takarékosság elvének mindenirányú érvényesítéséről.

11. § (1) A főmérnök köteles megszervezni a gépek és egyéb termelőberendezések tervszerű karbantartását és biztosítani, hogy a gépek a termelési terv végrehajtásához szükséges ütemben és módon termelésre képes állapotban legyenek.

(2) A főmérnök a tervek végrehajtása érdekében köteles biztosítani a gépek és egyéb termelőberendezések gazdaságos kihasználását.

12. § A főmérnök köteles gondoskodni a munkanormák kidolgozásáról, azok okmányszerű nyilvántartásáról és állandó ellenőrzéséről.

13. § A főmérnök köteles biztosítani a munkavédelmi és üzembiztonsági rendszabályok pontos végrehajtását. Ennek érdekében

a) köteles a felsőbb szervek által kiadott munkavédelmi és üzembiztonsági utasításokat a vállalat megfelelő termelő részlegeinek kiadni és biztosítani azok betartását,

b) azokra a termelési folyamatokra vonatkozólag, amelyekre nézve egyéb helyről munkavédelmi és üzembiztonsági utasítást nem adtak ki, az utasítást kidolgozni, azt kiadni és betartását biztosítani.

14. § (1) A főmérnök köteles minden támogatást megadni a dolgozók munkaverseny-, újító- és sztahanov-mozgalmának. Ennek érdekében

a) biztosítja a verseny helyes gazdasági-műszaki célkitűzéseit és feltételeit;

b) gondoskodik a verseny eredményeinek rendszeres értékeléséről és nyilvántartásáról,

c) figyelemmel kíséri és megvizsgálja a dolgozóknak a termelés fejlesztésére irányuló kezdeményezéseit, biztosítja a szükséges szakszerű támogatást a helyes javaslatok kidolgozásához,

d) támogatja a szakszervezeti bizottságnak a munkaverseny szervezésére irányuló munkáját,

e) a műszaki fejlesztési terv alapján kidolgozza az újítási feladattervet és ezt jóváhagyás végett az igazgató elé terjeszti.

(2) A főmérnök gondoskodik az elfogadott újítások bevezetéséről, valamint az élenjáró munkások és sztahanovisták tapasztalatainak és munkamódszereinek széles körben való elterjesztéséről.

IV. A főmérnök jogai

15. § (1) A vállalat összes terveit a főmérnökkel egyetértésben kell kidolgozni.

(2) A termelés helyes irányításának biztosítása érdekében a vállalat a szállítási határidőket a főmérnök véleményének előzetes meghallgatása után vállalja.

16. § (1) A főmérnök alá tartozó osztályok, csoportok, üzemek és műhelyek vezetőit, valamint ezek helyetteseit az igazgató általában a főmérnök javaslatára, de mindenképp a főmérnök meghallgatásával alkalmazza, osztja be a megfelelő munkahelyre és bocsátja el.

(2) A főmérnök irányítása alá tartozó szerveknél alkalmazott egyéb dolgozók felvétele, beosztásuk megállapítása és elbocsátása előtt a főmérnök véleményét az általa meghatározott körben meg kell hallgatni. Ha a főmérnök a tervezett intézkedés ellen tiltakozik, az igazgató dönt.

17. § A főmérnök alá tartozó szerveket érintő utasításokat és egyéb intézkedéseket a főmérnök útján vagy tudtával kell kiadni.

18. § Az igazgató köteles a főmérnök részére az alája rendelt szervek dolgozói tekintetében megfelelő fegyelmi jogkört biztosítani.

19. § A főmérnök jogosult az alája tartozó szervek dolgozói tekintetében kitüntetésre vagy jutalmazásra javaslatot tenni. A kitüntetések vagy jutalmak kérdésében a főmérnök véleményét az alája tartozó szervek dolgozóira vonatkozólag meg kell hallgatni.

20. § A főmérnök alá tartozó osztályok, csoportok, üzemek és műhelyek vezetőinek és helyetteseinek besorolása a főmérnök javaslatára történik. A főmérnök alá tartozó szervek egyéb dolgozóinak besorolása tárgyában a főmérnök véleményét meg kell hallgatni. Ha a főmérnök a besorolás ellen tiltakozik, az igazgató dönt.

21. § (1) A főmérnököt a vállalat tervének teljesítéséért és túlteljesítéséért prémium illeti meg. A prémium részletes feltételeit és mértékét az erre vonatkozó külön szabályok állapítják meg.

(2) Az igazgató a műszaki és a fizikai dolgozók prémiumrendszerének alapjául szolgáló feladatokat a főmérnök javaslata alapján tűzi ki.

V. Vegyes rendelkezések

22. § (1) Állami ipari vállalatnál, trösztnél és egyesülésnél főmérnöki címet csak az viselhet, aki a jelen rendeletben megállapított munkakört tölt be és akinek mérnöki képesítése van. A mérnöki képesítéssel egy tekintet alá esik a tudományegyetemen szerzett vegyészi, gyógyszerészi vagy geológusi, a műszaki főiskolán vagy a Gazdasági és Műszaki Akadémián szerzett képesítés, továbbá az az egyetemi vagy főiskolai képesítés, amelyet az illetékes miniszter a mérnöki képesítéssel egyenértékűnek ismer el.

(2) Azok, akik a jelen rendeletben meghatározott munkakört töltenek be, de csupán technikusi képesítéssel rendelkeznek "megbízott főmérnök" (aláírás: mb. főmérnök) címet viselnek. Az illetékes miniszter egyes főmérnöki munkakört betöltő, kiváló elméleti és gyakorlati képzettségű technikusokat a főmérnöki cím viselésére feljogosíthat.

(3) Azokat, akik a jelen rendeletben meghatározott munkakörben dolgoznak, de műszaki képzettségük a technikusi képzettségnél alacsonyobb, a "műszaki vezető" cím illeti meg.

23. § Ezt a rendeletet az állami ipari vállalatokra kell alkalmazni, ideértve a Magyar Államvasutak és a Magyar Posta ipari jellegű üzemi vállalatait is. Nem vonatkozik a rendelet a Magyar Államvasutak és a Magyar Posta egyéb részeire, a tervező intézetekre, valamint általában a nem ipari vállalatokra.

24. § A földművelésügyi miniszter az állami mezőgazdasági és erdőgazdasági vállalatok igazgatói szakmai helyetteseinek hatáskörét és felelősségét a jelen rendelet rendelkezéseinek megfelelő alkalmazásával külön rendelettel szabályozza.

Dobi István s. k.,

a minisztertanács elnöke

Tartalomjegyzék