128/1951. (VI. 17.) MT rendelet
a levelező oktatásnak az egyetemeken és főiskolákon való bevezetése tárgyában
(Közigazgatási rendszám: 1.400., 1.500.)
1. § (1) Az egyetemeken és főiskolákon az 1951/52. tanévtől kezdődően gondoskodni kell a levelező oktatás fokozatos bevezetéséről.
(2) A közoktatásügyi miniszter, illetve az egyetem vagy főiskola felett felügyeletet gyakorló más miniszter (a továbbiakban: illetékes miniszter) rendelettel állapítja meg azt, hogy mely egyetemeken és főiskolákon illetve azok mely karain, tagozatain és szakain kell a levelező oktatást bevezetni.
2. § Levelező oktatás bevezetésének az a célja, hogy szocialista építésünk számára a műszaki, gazdasági államigazgatási és kulturális munka területén működő dolgozókból a gyakorlati munkától való elvonásuk nélkül felsőfokú képzettséggel rendelkező kádereket képezzen. A levelező tanfolyamokon elsősorban vezető munkáskáderek képzését kell biztosítani.
3. § (1) A levelező hallgatók a tananyagot az egyetemek és főiskolák tankönyveiből és jegyzeteiből egyéni tanulás útján sajátítják el.
(2) A levelező tanfolyamok tanulmányi rendjét az illetékes miniszter állapítja meg.
(3) A levelező hallgatók a megfelelő egyetemi és főiskolai tanulmányokra megszabott vizsgákat és szigorlatokat kötelesek letenni. Az a hallgató, aki a levelező tanfolyamot sikeresen elvégezte, oklevelet kap, amely a rendes hallgatók részére kiadott oklevéllel azonos képesítő értékű.
4. § A levelező oktatás megszervezése és irányítása céljából az érdekelt egyetemeken, karokon és főiskolákon levelező oktatási osztályt kell létesíteni. Az osztályok vezetőit az illetékes miniszter nevezi ki. A levelező oktatási osztály vezetője közvetlenül az egyetem, kar vagy főiskola vezetőjének irányítása alatt áll.
5. § (1) A levelező tanfolyamok hallgatóinak létszámát az illetékes miniszter állapítja meg.
(2) A levelező tanfolyamokra való felvétel nincs iskolai végzettséghez kötve, a hallgatót azonban általában csak arra a karra (szakra) lehet felvenni, amely munkaköre természetének megfelel. A felvétel tárgyában az illetékes miniszter dönt.
(3) A levelező tanfolyamra való felvétel előtt a jelentkező köteles felvételi vizsgát tenni. Szükség esetében az illetékes miniszter a megfelelő előképzettséggel nem rendelkező jelentkező részére előkészítő tanfolyamot szervezhet.
6. § (1) A levelező tanfolyamokon résztvevő hallgatók számára biztosítani kell az egyéni tanuláshoz szükséges szabad időt. Ebből a célból a munkáltató a rendes munkaidőből heti 8 óra fizetett munkaidőt köteles engedélyezni. A napi munkaidőn túl munkára a levelező tanfolyamokon résztvevőt csak kivételes esetben lehet igénybevenni.
(2) A levelező hallgatók részére a vizsgák előtt évenként két heti fizetett rendkívüli szabadságot kell engedélyezni; ezt a szabadságot a rendes évi szabadságba beszámítani nem szabad. A szabadság tartamára a hallgatók részére fizetésüket (keresetüket) folyósítani kell.
(3) A levelező tanfolyammal kapcsolatban szervezett kötelező konferenciákon és a vizsgákon résztvevő hallgatók abban az esetben, ha nem az egyetem vagy főiskola székhelyén laknak, a tanintézet terhére útiköltség megtérítésben részesíthetők.
7. § A jelen rendelet végrehajtásáról a közoktatásügyi miniszter, illetve az egyetem vagy főiskola felett felügyeletet gyakorló más miniszter az érdekelt szakminiszterekkel egyetértésben gondoskodik.
Dobi István s. k.,
a minisztertanács elnöke