169/1951. (IX. 13.) MT rendelet
a sportszervezetekről
(Közigazgatási rendszám: 1.906.)
Az 1951. évi 2. törvényerejű rendelet értelmében a testnevelési és sportmozgalom fejlesztése és központi vezetése állami feladattá vált. E feladat megvalósítása a sportszervezetek olyan új formáit kívánja meg, amelyek alkalmasak a szocialista testnevelési és sportmozgalom fejlesztésére és elsősorban a tömegsport megerősítésére.
Ezért a Magyar Népköztársaság minisztertanácsa az alábbiakat rendeli:
Sportegyesület
1. § (1) Sportegyesület alakulásához az Országos Testnevelési és Sport Bizottság (a továbbiakban: OTSB) előzetes engedélye szükséges.
(2) Az OTSB hagyja jóvá a sportegyesület alapszabályát, valamint az alapszabályok módosítása és a sportegyesület ingatlanának átruházása tárgyában hozott határozatokat, továbbá határoz a sportegyesület feloszlatása (megszűnése), vagyonának hovafordítása és más sportegyesülettel való egyesülése tárgyában. A sportegyesület közgyűlésének vagy más szervének ilyen tárgyú határozatai az OTSB jóváhagyása nélkül érvénytelenek.
2. § Országos jellegű sportegyesület a szükséghez képest területi és helyi szervekre tagozódhatik. Az országos jellegű sportegyesület alapszerve a sportkör.
Községi sportkör
3. § (1) Községben sportegyesület keretébe nem tartozó községi sportkör alakítható.
(2) Községi sportkör alakulásához a község fekvése szerint illetékes megyei Testnevelési és Sport Bizottság (a továbbiakban: TSB) előzetes engedélye szükséges.
(3) A községi sportkör elnevezése a község nevére utalással a községi sportkör megjelölést tartalmazza.
(4) Az illetékes megyei TSB láttamozza a községi sportkör alapszabályát, továbbá határoz a községi sportkör feloszlatása (megszűnése) és más sportszervezettel való egyesülése tárgyában. A községi sportkör taggyűlésének vagy más szervének ilyen tárgyú határozatai az illetékes megyei TSB jóváhagyása nélkül érvénytelenek.
(5) A megyei TSB a községi sportkörnek csak azt az alapszabályát láttamozhatja, amely az OTSB által a községi sportkörök számára kidolgozott minta-alapszabály alapján készült.
(6) A községi sportkör ingatlanának átruházására és vagyonának hovafordítására vonatkozó határozatok érvényességéhez a megyei TSB jóváhagyása szükséges.
Termelőszövetkezeti sportkör
4. § (1) Termelőszövetkezet keretén belül az OTSB előzetes jóváhagyásával önálló sportkör alakítható.
(2) E sportkör elnevezése a község (város) és a termelőszövetkezet nevére utalással a sportkör megjelölést tartalmazza.
(3) A termelőszövetkezet keretén belül alakított sportkör tekintetében a rendeletnek a községi sportkörökre vonatkozó rendelkezései [3. § (4)-(6) bek.] az irányadók.
5. § A sportegyesületek és más sportszervezetek szervezése, alakulása, nyilvántartása, működése és megszűnése tekintetében a részletes eljárási szabályokat az OTSB állapítja meg.
Jogi személyiség és képviselet
6. § (1) A sportegyesület, a községi sportkör és a termelőszövetkezet dolgozóinak sportköre önálló jogi személy.
(2) Az országos jellegű sportegyesület területi és helyi szervei, valamint sportkörei nem önálló jogi személyek.
(3) Az (1) bekezdésben említett sportszervezeteket hatóság és bíróság előtt a sportegyesület központi vezetőségének, illetőleg a községi és termelőszövetkezeti sportkör elnökségének elnöke vagy elnökhelyettese képvisel.
Főfelügyeleti jog
7. § A sportegyesületek és más sportszervezetek tekintetében a főfelügyeleti jogot az OTSB gyakorolja. Ez a rendelkezés nem érinti a belügyminiszternek a jogszabályokban biztosított rendészeti hatáskörét.
Feloszlatott sportszervezet vagyonának felhasználása
8. § (1) A feloszlatott, megszűnt vagy az egyesületi nyilvántartásból törölt (a továbbiakban: feloszlatott) sportszervezet (sportszövetség, sportegyesület, községi sportkör, termelőszövetkezeti sportkör) vagyona az államra száll át.
(2) Az OTSB jelöli ki azt a sportszervezetet, amelynek használatába (kezelésébe) a feloszlatott sportszervezet vagyonát át kell adni. Az OTSB a kijelölés jogát a helyi TSB-ra ruházhatja át.
(3) A feloszlatott sportszervezet által használt (kezelt, bérelt stb.) ingatlan használója (kezelője, bérlője stb.) helyébe a kijelölt sportszervezet lép.
(4) A használóként (kezelőként, bérlőként stb.) kijelölt sportszervezet a feloszlatott sportszervezet jogait megszerzi, kötelezettségeit pedig a fennálló jogszabályok [így jelenleg különösen a 231/1950. (IX. 7.) MT rendelet korlátai között viseli.
(5) A telekkönyvi hatóság az OTSB megkeresésére az ingatlan tulajdonjogát az állam javára bekebelezi, az állam tulajdonába került, vagy korábban is az állam tulajdonában lévő ingatlan tekintetében pedig az ingatlan használójául kijelölt sportszervezet nevét, székhelyét és a kezelés tényét feljegyzi.
(6) A feloszlatott sportszervezet állami tulajdonba került ingatlanának tulajdonjoga, kezelése, nyilvántartása és forgalma tekintetében a 244/1950. (X. 1.) MT rendeletben, illetőleg a 6231-8/1951. (IV. 24.) I. e. PM rendeletben foglalt rendelkezések irányadók, azzal, hogy az illetékes miniszter hatáskörében az OTSB jár el.
(7) A feloszlatott sportszervezet alkalmazottainak szolgálati jogviszonya a sportszervezet feloszlatását követő hónap első napjával megszűnik.
(8) A feloszlatott sportszervezet vagyonának átszállása, továbbá az átszállással kapcsolatban kiállított okiratok és beadványok illetékmentesek.
(9) Az (1)-(8) bekezdésekben foglalt rendelkezések abban az esetben is alkalmazandók, ha a sportszervezet feloszlatása az 529/1945. (III. 17.) ME rendelet, illetőleg a 3830/1946. (IV. 21.) ME rendelet alapján történt.
Közgyűlés (taggyűlés) bejelentése
9. § (1) Az országos jellegű sportegyesület vezetője (elnöke) ajánlott levélben köteles az OTSB-nak bejelenteni annak a közgyűlésnek az időpontját, helyét és tárgysorozatát, amelyen az országos vezetőség (elnökség), vagy egy részének (tagjának) megválasztása, az alapszabályok módosítása, ingatlanvagyon átruházása, a sportegyesület megszűnése, vagy más sportegyesülettel való egyesülése szerepel.
(2) A bejelentést a közgyűlés tervbevett összehívása előtt legalább 15 nappal korábban kell megtenni.
(3) Az OTSB a közgyűlés összehívásával kapcsolatban észrevételeket tehet. Az OTSB észrevételeit a közgyűlés tárgyalni köteles. Ha az OTSB a közgyűlés összehívása és annak tárgysorozata ellen - a bejelentés kézhezvételétől számított 8 napon belül - kifogást nem emel, a közgyűlés összehívható.
(4) Az OTSB kiküldöttje a közgyűlésen tanácskozási joggal résztvehet.
10. § (1) A 9. §-ban előírt bejelentést az illető sportszervezet vezetője a községi sportkör és a termelőszövetkezeti sportkör taggyűlése tekintetében a területileg illetékes járási (városi) TSB-hoz,
az országos jellegű sportegyesület sportkörének taggyűlése tekintetében a területileg illetékes járási, városi, illetőleg a budapesti kerületi TSB-hoz,
az országos jellegű sportegyesület területi vagy helyi szervének közgyűlése, továbbá a 9. §-ban és a jelen §-ban fel nem sorolt egyéb sportszervezetek közgyűlése tekintetében pedig a területileg illetékes megyei, illetőleg a budapesti városi TSB-hoz köteles megtenni.
(2) A 9. § rendelkezései az (1) bekezdésben előírt bejelentések tekintetében is értelemszerűen irányadók azzal, hogy az OTSB részére ott megállapított jogokat az illetékes helyi TSB gyakorolja.
Büntető rendelkezések
11. § (1) Amennyiben a cselekmény súlyosabb büntető rendelkezés alá nem esik, kihágást követ el és ötezer forintig terjedhető pénzbüntetéssel büntetendő a sportszervezetnek az a vezetője, aki a 9., illetőleg a 10. §-ban megszabott bejelentési kötelezettségnek nem tesz eleget.
(2) A kihágás miatt az eljárás a végrehajtóbizottságnak, mint rendőri büntetőbíróságnak hatáskörébe tartozik; a szakminiszter feladatát az OTSB elnöke látja el.
Vegyes rendelkezések
12. § (1) Az egyesületek hatósági támogatásáról szóló 1140/1948. (II. 13.) Korm. rendeletben a belügyminiszter részére biztosított jogkör a sportszervezetek tekintetében az OTSB elnökét illeti meg.
(2) A feloszlatott egyesületek egyes vagyoni viszonyainak rendezéséről szóló 231/1950. (IX. 7.) MT rendelet alapján bejelentett követelések kielégítése tárgyában - a feloszlatott sportszervezetek elleni követelések tekintetében - a pénzügyminiszter az OTSB elnökével egyetértésben határoz.
Hatályukat vesztett és nem alkalmazható jogszabályok
13. § (1) A jelen rendelet életbelépésével hatályát veszti a 28900/1945. (IX. 18.) VKM rendelet, a 90050/1945. (1946. I. 15.) VKM rendelet, a 350/1948. (II. 7.) VKM rendelet és a 626000/1948. (XII. 17.) BM rendelet, továbbá az egyéb jogszabályoknak a jelen rendelettel ellentétes rendelkezései.
(2) A sportszervezetek tekintetében nem alkalmazható a 3830/1946. (IV. 21.) ME rendelet 2. §-ának (2) bekezdése, a 289000/1946. (V. 16.) BM rendelet, a 7330/1946. (VII. 28.) ME rendelet, a 438300/1947. (V. 22.) BM rendelet, továbbá a 2700/1948. (III. 23.) Korm. rendelet 2. §-a, valamint a 4287/1949. (X. 20.) MT rendelet.
Dobi István s. k.,
a minisztertanács elnöke