29/1951. (I. 28.) MT rendelet
a sokszorosítógépek bejelentéséről, használatának engedélyhez kötéséről és forgalmának szabályozásáról
(Közigazgatási rendszám: 5.510.)
1. § (1) Minden hatóság, hivatal, közület, közületi intézmény, közérdekű szerv vagy szervezet (a továbbiakban: közület) s minden természetes és jogi személy, ha sokszorosítógép van birtokában (bírlalatában), azt az 1951. évi február hó 15. napjáig a területileg illetékes megyei rendőrkapitányságon, Budapesten a budapesti rendőrkapitányságon bejelenteni köteles.
(2) Az (1) bekezdés alkalmazása szempontjából sokszorosítógép minden olyan műszaki berendezés vagy készülék, amely - akár kézi, akár gépi erővel működve - alkalmas kézzel vagy írógéppel írott, rajzolt, fényképezett szövegnek vagy ábrázolatnak vegyi anyagok alkalmazásával való többszörözésére.
2. § (1) Ha a sokszorosítógép birtokosa (bírlalója) magánvállalat, magánszervezet vagy magánszemély és az a sokszorosítógépét használni kívánja, köteles a bejelentéssel egyidejűleg a sokszorositogép használatára az illetékes megyei rendőrkapitányságtól, Budapesten a budapesti rendőrkapitányságtól engedélyt kérni; ha pedig a sokszorosítógépet használni nem kívánja és használati engedélyt nem kér, a gépet az 1951. évi február hó 15. napjáig köteles értékesítés végett az Irodagép Értékesítő Vállalatnak átadni.
(2) Ha a magánvállalat, magánszervezet vagy magánszemély a használati engedélyre irányuló kérelmet az (1) bekezdésben megszabott határidőn belül előterjesztette, jogosult sokszorosítógépét kérelmének elbírálásáig külön engedély nélkül is üzemben tartani.
3. § (1) Ha magánvállalat, magánszervezet vagy magánszemély sokszorosítógépet kíván vásárolni, ehhez az illetékes megyei rendőrkapitányságtól, Budapesten a budapesti rendőrkapitányságtól sokszorosítógép-vásárlási, a vétel megtörténte után pedig szokszorosítógép-használati engedélyt tartozik szerezni.
(2) Közületnek sokszorosítógép vételéhez vásárlási engedélyre nincs szükségé, a megvett sokszorosítógépet azonban a vételtől számított nyolc napon belül az illetékes megyei rendőrkapitányságon, Budapesten a budapesti rendőrkapitányságon bejelenteni köteles. A bejelentésről a közület részére igazolványt kell kiállítani.
4. § (1) Sokszorosítógép forgalomba hozatalára kizártság az Irodagép Értékesítő Vállalat jogosult.
(2) Aki a birtokában (bírlalatában) lévő sokszorosítógépet használni nem kívánja, vagy azt elidegeníteni szándékozik, köteles azt a használati engedéllyel, illetőleg a sokszorosítgép bejelentését tanusító igazolvánnyal együtt az Irodagép Értékesítő Vállalatnak értékesítés végett átadni.
(3) Az (1) és (2) bekezdés esetén kívül sokszorosítógépet átruházni nem lehet,
5. § Sokszorosítógép javítására kizárólag az Irodagép Ipari Vállalat jogosult.
6. § (1) A sokszorosítógépek használatához szükséges segédanyagok (stencil, festék, stb.) forgalombahozatalára kizárólag a Papír- és Irószerkiskereskedelmi Állami Vállalat (Ápisz), valamint az Irodagép Értékesítő Vállalat jogosult.
(2) E vállalatok a kiadott segédanyagok mennyiségét kötelesek a sokszorosítógép használati engedélyének mellékleteként, illetőleg a sokszorosítógép bejelentését tanusító igazolvány mellékleteként kiállított anyagvásárlási könyvecskébe bevezetni és a bejegyzést aláírással s bélyegzővel ellátni.
7. § (1) Bűntettet követ el és egy évig terjedhető börtönnel büntetendő,
a) aki az 1. § (1) bekezdésében illetőleg a 3. § (2) bekezdésében megszabott bejelentési kötelezettségének nem tesz eleget;
b) aki sokszorosítógépet nem az Irodagép Értékesítő Vállalattól vásárol, illetőleg aki sokszorosítógépét nem e vállalat útján értékesíti (4. §);
c) aki sokszorosítógépet nem az Irodagép Ipari Vállalattal javíttat (5. §);
d) aki sokszorosítógépet a 2. § (1), illetőleg a 3. § (1) bekezdése ellenére használati engedély nélkül használ;
e) aki sokszorosítógépét másnak használatra átengedi;
f) aki sokszorosítógép használatához szükséges segédanyagot nem a Papír és Irószerkiskereskedelmi Állami Vállalattól (Ápisz), vagy az Irodagép Értékesítő Vállalattól szerez meg, illetőleg nem e vállalatok útján értékesít.
(2) Azt a sokszorosítógépet, valamint segédanyagot, amelyre nézve az (1) bekezdésben meghatározott bűntettet elkövették., el kell kobozni és értékesítés végett az Irodagép Értékesítő Vállalatnak, illetőleg a Papír és Irószerkiskereskedelmi Állami Vállalatnak (Ápisz) kell átadni.
8. § A jelen rendelet végrehajtásáról a belügyminiszter, a kohó- és gépipari, valamint a belkereskedelmi miniszter gondoskodik.
Dobi István s. k.,
a minisztertanács elnöke