76/1951. (III. 17.) MT rendelet

Közbiztonsági Érem alapításáról

(Közigazgatási rendszám: 0.720.)

1. §

(1) A Magyar Népköztársaság minisztertanácsa a közbiztonság fejlesztése körül szerzett érdemek elismerésére "Közbiztonsági Érem" alapítását határozta el.

(2) A Közbiztonsági Éremnek hárem fokozata van: arany, ezüst és bronz.

2. § A Közbiztonsági Érmet a belügyminiszter adományozza.

3. § A Közbiztonsági Érem alapszabályait a belügyminiszter előterjesztésére a minisztertanács hagyja jóvá.

4. §

(1) A Közbiztonsági Érem egyes fokozatainak viselési sorrendjére a Közbiztonsági Szolgálati Jelre megállapított rendelkezések irányadók.

(2) A büntető és egyéb jogszabályoknak a rendjelekre vonatkozó rendelkezéseit a Közbiztonsági Éremre is alkalmazni kell.

5. §

(1) A "Közbiztonsági Szolgálati Jel" alapítására vonatkozó rendelkezések hatályukat vesztik; e jelvény adományozásával szerzett jogok a jelen rendelet hatálybalépésének napjával megszűnnek.

(2) Az előző bekezdésben megszüntetett "Közbiztonsági Szolgálati Jel" helyett a volt tulajdonosok részére az 1951. évi június hó 30. napjáig a jelen rendelet 1. §-ának (1) bekezdésében alapított Közbiztonsági Érem megfelelő fokozatát lehet adományozni.

Dobi István s. k.,

a minisztertanács elnöke

A Közbiztonsági Érem alapszabályai

1. §

Az Érem elnevezése

Az Érem elnevezése: "Közbiztonsági Érem".

2. §

Az Érem adományozása

(1) Az Érem a rendőrség olyan tagja részére adományozható, aki a közbiztonsági szolgálat terén elismerésre méltó érdemeket szerzett.

(2) Kivételesen adományozható az Érem a rendőrség kötelékébe nem tartozó olyan személy részére is, aki a közbiztonság fejlesztése körül különösen elismerésre méltó érdemeket szerzett.

(3) Az Érmet a belügyminiszter adományozza.

3. §

Az Érem fokozatai

(1) Az Éremnek három fokozata van: arany, ezüst és bronz.

(2) Az Érem 35 mm. átmérőjű és fokozatának megfelelően arany, ezüst, illetőleg bronz színű, felül nyitott babérkoszorú, rajta 34 mm. átmérőjű és fokozatának megfelelő színű szegéllyel ellátott ötágú zománcozott vörös csillag; a babérkoszorú alján, közepén, a babérkoszorúnak megfelelő színben, a Rendőrségi Jelvény 9 mm. átmérőjű címere helyezkedik el. Az Érem hátoldalán az alapítási évszám látható.

(3) Az Érem háromszög alakú szalagon, a bal mellre tűzve viselendő. A szalag 40 mm. széles, élénk kék színű selyem, közepén 9 mm. széles piros-fehér-zöld sávval.

4. §

Igényjogosutság az Érem fokozataira

(1) A rendőrség tagja a rendőrség kötelékében -esetleg megszakítással is - eredményesen eltöltött 30 évi szolgálat után az Érem arany fokozatára, 15 évi szolgálat után ezüst fokozatára és 5 évi szolgálat után bronz fokozatára tarthat igényt. Kimagasló érdemek alapján az Érem arany, illetőleg ezüst fokozata a rendőrség tagja részére a 30, illetőleg a 15 évi szolgálat betöltése előtt is adományozható.

(2) Az (1) bekezdés alapján az Érem mindazok részére adományozható, akik büntető ítélet hatálya alatt nem állanak, állásuktól felfüggesztve, vagy rendelkezési, állományba helyezve nincsenek. Az Érem adományozására való igény megállapítása hivatalból vagy kérelemre történik.

(3) A szolgálati időt az Éremnek az (1) bekezdés alapján történő adományozása szempontjából csak az 1945. évi április hó 4. napjától lehet figyelembe venni; a szolgálatbalépés évét teljes évnek kell számítani.

5. §

Vegyes rendelkezések

(1) Az Érem adományozásával okirat jár, amelyet, a belügyminiszter állít ki.

(2) Az Érem egyes fokozata ugyanannak a személynek többízben is adományozható.

(3) Ugyanannak a fokozatnak ismételt adományozása esetében az Érem helyett a szalagon az adományozott fokozatnak megfelelő színű 3 mm. széles fémpánt viselendő.

(4) Az Érem magasabb fokozatának adományozása esetében az adományozott tulajdonosa marad az előzetesen kapott alacsonyabb fokozatnak is.

(5) Amennyiben a fennálló rendelkezések az Érem jelvényének eredeti alakjában viselését nem írják elő, az Érem a 3. § (3) bekezdésében leírt szalag 15 mm. szélességű sávjára erősített, a fokozatnak megfelelő színű, kisebbített alakban is viselhető. Az Érem kisebbített alakja 15 mm. átmérőjű.

(6) A jelen alapszabályoknak meg nem felelő jelvény viselése tilos.

(7) Az Érem jelvénye az adományozott személy halála után az örökös birtokában marad.

6. § A büntető és egyéb jogszabályoknak a rendjelekre vonatkozó rendelkezéseit a Közbiztonsági Éremre is alkalmazni kell.

Tartalomjegyzék