Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

96/1951. (IV. 17.) MT rendelet

a kisipari szövetkezetek egyes kérdéseinek szabályozása tárgyában

(Közigazgatási rendszám: 7.570.)

1. § (1) Kisipari szövetkezet lehet:

a) kisipari termelőszövetkezet, amelyben a tagok a termelést együtt, közös műhelyben (munkahelyen) végzik és amely bérmunkást csak kivételesen - és az alapszabályokban meghatározott mértékben - foglalkoztat;

b) háziipari szövetkezet, amelyben a termelést a tagok egy része közös műhelyben végzi, míg a tagok másik része a termelést vagy annak egyes szakaszait lakásában idegen munkaerő alkalmazása nélkül - legfeljebb a családtagok közreműködésével - végzi.

(2) A kisipari termelőszövetkezet nevében toldatként a "kisipari termelőszövetkezet", a háziipari szövetkezet nevében toldatként a "háziipar szövetkezet" szavakat fel kell venni.

(3) A kisipari termelőszövetkezetekre vonatkozó jogszabályokat a háziipari szövetkezetekre is alkamazni kell.

2. § A kisipari szövetkezet megalakulásához megkívánt legkisebb taglétszám: városban 15, községben 10.

3. § (1) Kisipari szövetkezet tagjai a szövetkezetben végzett munkájukért a számadási (üzleti) év közben jogszabályban vagy az alapszabályban meghatározott előleget, az évi tiszta feleslegből pedig a szövetkezet munkájában való közreműködésük arányában részesedést kapnak. A tag által a szövetkezetbe bevitt eszközök (vagyontárgyak) ellenértékének megtérítése tekintetében az alapszabály; rendelkezései irányadók.

(2) A részesedés mértékét és felosztásának módját az alapszabály rendelkezése szerint az igazgatóság előterjesztésére a közgyűlés állapítja meg.

(3) A díjazás végrehajtási úton való lefoglalására a 4.250/1949. (IX. 24.) MT rendelet rendelkezéseit a 30/1951. (I. 30.) MT rendelet 55. §-ának (1)-(3) bekezdésében foglalt módosítással kell alkalmazni.

(4) Két évig terjedhető börtönnel büntetendő bűntettet követ el az az igazgatósági tag, ügyvezető, könyvelő, aki a szövetkezeti tagnak az (1) bekezdés szerinti előlegnél többet fizet, vagy utalványoz.

4. § (1) A kisipari szövetkezetből az 1950. évi január hó 1. napja előtt kilépett tagnak az 1947. évi január hó 1. napja előtt befizetett üzletrésze (résziegye) ellenértékét visszafizetni nem lehet, azt a jutalékalap javára kell írni.

(2) Az előbbi rendelkezés vonatkozik az 1950. évi január hó 1. napja előtt kilépett tagnak az 1947. év január hó 1. napja után befizetett üzletrészére (részjegyére) is, ha a tag kilépéséig nem dolgozott a kisipari szövetkezet közös műhelyében. Ez alól a rendelkezés alól a Helyi Ipar Igazgatósága egyes esetekben vagy egyes szövetkezetekre vonatkozóan az 1951. évi június hó 30. napjáig előterjesztett kérelemre kivételt engedélyezhet.

5. § A kisipari szövetkezetek központi irányításuk, ellenőrzésük, valamint érdekvédelmük céljából minden megyében és Budapesten szövetséget alakíthatnak. A Szövetségnek, mint szövetkezetnek alakulásához alapítási tervezet nem szükséges. Szövetséget iparáganként is lehet alakítani.

6. § Az Országos Kisipari Szövetkezet a jelen rendelet hatálybalépése után: Országos Kisipari Szövetség (OKISZ) elnevezés alatt folytatja működését.

7. § Az OKISZ tagja csak az 5. § szerint alakult Szövetség lehet. A Helyi Ipar Igazgatósága ez alól kivételt engedélyezhet.

8. § (1) A Szövetségek tagszövetkezeteinek megalakulását a cégbíróságnál bejelenteni nem kell. A cégjegyzékbe már bejegyzett tagszövetkezetet a cégjegyzékből törölni kell.

(2) A Szövetségekről és tagszövetkezeteikről megyénkét a megyei tanács - a budapesti Szövetségről és tagszövetkezeteiről a budapesti városi tanács - végrehajtóbizottságának ipari osztálya nyilvántartást vezetni és a tagszövetkezetek vezetőségének, valamint tagságának összetételét ellenőrizni köteles. A nyilvántartásban fel kell tüntetni:

a) a szövetkezet elnevezését, székhelyét és telephelyét;

b) az alakulás, más szövetkezettel való egyesülés, a feloszlás és a megszűnés időpontját.

(3) Az alakuláshoz, más szövetkezettel való egyesüléshez, feloszláshoz, megszűnéshez, valamint minden olyan változás érvényességéhez, amely a nyilvántartásba bejegyzett adatokat érinti, a nyilvántartásba való bejegyzés szükséges. Ezeknek az adatoknak bejegyzése céljából az igazgatóság köteles a közgyűlést - már létező szövetkezet pedig a jelen rendelet hatálybalépését - követő 15 nap alatt megfelelő bejelentést tenni.

(4) Minden kisipari szövetkezet köteles az illetékes Szövetség által illetékmentesen hitelesített képviseleti könyvet vezetni. A képviseleti könyvben kell nyilvántartani a szövetkezet igazgatóságának tagjait, ügyvezetőjét, valamint azokat a személyeket, akiknek az alapszabály rendelkezése szerint a szövetkezet nevében aláírási joguk van.

9. § (1) Az OKISZ és a Szövetségek a vállalati és a nyereségadó alól mentesek.

(2) A Szövetségek megalakulásával kapcsolatos okiratok, ideértve az alakuló közgyűlésig jegyzett részjegyeket is, továbbá a megalakulással kapcsolatban a cégbírósághoz benyújtott beadványok, az okirati és az eljárási illeték alól mentesek. Egyébként a Szövetségeket ugyanazok az illetékkedvezmények illetik meg, mint az OKISZ-t.

10. § Az OKISZ és a Szövetségek alapszabályát és annak módosítását, valamint a Szövetségek alakulásának bejelentését csak a közgyűlés (küldöttgyűlés) elnöke, a jegyzőkönyvvezető és két hitelesítő írják alá.

11. § Az OKISZ és a Szövetségek alapszabálya a Helyi Ipar Igazgatóságának engedélyével, az 1947: XI. tv. és az 1948: XXXI. tv., valamint a 7.830/1948. (VII. 24.) Korm. rendelet rendelkezéseitől eltérő - de azok alapelveihez igazodó - rendelkezéseket is tartalmazhat.

12. § Az OKISZ és a Szövetségek költségeinek fedezésére a tagszövetkezetek központi hozzájárnia; kötelesek fizetni,

13. § A 7.830/1948. (VII. 24.) Korm. rendelet 15 és 26. §-aiban említett időpontok helyett az 1952. évi június hó 30. napját kell érteni.

14. § A 7.830/1948. (VII. 24.) Korm. rendelet 3-14. és 17-20. §-ai hatályukat vesztik.

15. § A jelen rendelet végrehajtásáról a belügyminiszter a Helyi Ipar Igazgatósága útján gondoskodik.

Dobi István s. k.,

a minisztertanács elnöke

Tartalomjegyzék