98/1951. (IV. 21.) MT rendelet
írói művek kiadásának szabályozásáról
(Közigazgatási rendszám: 1.780.)
1. § (1) A jelen rendelet rendelkezéseit alkalmazni kell könyv-, füzet (brossúra) vagy bármilyen más formában megjelenő mindenfajta (szépirodalmi, ismeretterjesztő, szak-, tudományos, műszaki, tankönyv stb.) írói mű kiadására, kivéve a sajtóban megjelenő írói müveket.
(2) Szövegképek (illusztrációk), térképek, továbbá földrajzi, helyrajzi (topográfiai), építészeti, mérnöki és más műszaki, valamint tudományos vonatkozású tervek, rajzok, ábrák, vázlatok és plasztikai müvek kiadására - amennyiben azok az oktatás, a tudomány, a tájékoztatás, vagy az útmutatás céljait szolgálják, tehát rendeltetésüknél fogva nem tekinthetők képzőművészeti vagy iparművészeti alkotásoknak - szintén a jelen rendelet rendelkezései alkalmazandók.
2. § (1) A kiadó a szerzőtől (írótól, fordítótól, szerkesztőtől) az írói mű kiadói jogát meghatározott időre kiadói szerződéssel (továbbiakban: szerződés) szerezheti meg, amelyben a mű kiadásához és annak terjesztéséhez szükséges - tőle függő - intézkedések megtételére, továbbá szerzői jogdíj fizetésére vállal kötelezettséget.
(2) Szerződést jövőben alkotandó műre vonatkozólag is lehet kötni.
3. § (1) A szerződésben meg kell határozni a szerződés tárgyául szolgáló mű műfaját és jellegét (eredeti mű, fordítás, gyüjteményesmű stb.) hozzávetőleges terjedelmét az első kiadás példányszámát, a mű megjelenésének határidejét valamint a szerzői jogdíj mértékét, kifizetésének határidejét és módját.
(2) Jövőben alkotandó műre vonatkozó szerződés esetén az első kiadás példányszámát és a mű hozzávetőleges terjedelmét a kéziratnak a kiadó által történt elfogadásakor kell meghatározni.
(3) Szerződést a kiadó által kinyomtatásra elfogadott teljes kézirat átvételének napjától számítva legfeljebb négy év tartamára lehet kötni.
(4) A szerződésben kikötött, illetve a (3) bekezdés szerint irányadó időtartamon belül a kiadónak joga van megfelelő szerzői jogdíj megfizetése esetén a műből több kiadást is kiadni. Ha azonban a kiadó ezzel a jogával az első kiadás teljes elkeltétől számított egy éven belül nem él, a mű feletti szabad rendelkezési jog visszaszáll a szerzőre.
4. § A kiadó a szerződéssel - ellenkező kikötés nélkül - a műnek csak a Magyar Népköztársaság területén megjelenő magyarnyelvű kiadásra nyer jogot.
5. § A szerződésben kikötött példányszámon felül a kiadónak joga van a műből az első kiadás és módosított folytatólagos kiadás esetén legfeljebb kétszáz, változatlan folytatólagos kiadás esetén pedig legfeljebb ötven olyan példányt kiadni, amely Után szerzői jogdijat fizetnie nem kell.
6. § (1) A mű kézirata (továbbiakban: kézirat) akkor tekinthető a kiadó által elfogadottnak, amikor azt változtatás nélkül kinyomathatónak nyilvánítja.
(2) A kézirat elfogadása - a 7. §-ban szabályozott eseten kívül - történhet a szerződés megkötésekor, vagy később, ha a kiadó a mű átdolgozását, illetőleg kiegészítését kívánja.
7. § (1) Jövőben alkotandó műre vonatkozó szerződés esetén a kiadó köteles a kézirat átvételétől számított négy hónapon belül ennek elfogadásáról nyilatkozni.
(2) A kiadásra alkalmatlan kézirat elfogadását a kiadó megtagadhatja és a szerződést egyoldalúan felbonthatja, vagy méltányos határidő kitűzése mellett a mű megfelelő átdolgozását, illetve kiegészítését kívánhatja.
(3) A nyilatkozatnak a kiadó által történt elmulasztása az elfogadással esik egy tekintet alá.
(4) Ha a szerző az átdolgozást vagy kiegészítést a kitűzött határidő alatt, neki felróható okból megfelelően nem teljesíti, a kiadó a szerződést egyoldalúan felbonthatja. Ebben az esetben a szerző a szerzői jogdíjra igényt nem tarthat, a kifizetett előleg pedig a 8. § rendelkezései szerint a kiadónak visszajár.
(5) Ha a kiadó a kézirat elfogadását a szerzőnek fel nem róható okból tagadja meg, a szerződést ugyan egyoldalúan felbonthatja, de a szerzői jogdíj teljes összegét a szerzőnek köteles megfizetni.
(6) A jelen § rendelkezéseit kell alkalmazni kész írói mű kiadására kötött szerződés esetén is, ha a szerződés megkötése és a kézirat elfogadása nem egyidőben történik.
8. § (1) A szerző két hónappal a kézirat átadása határidejének letelte előtt, illetőleg a 7. § (2) bekezdése alá tartozó esetben a kitűzött határidő első felében a kiadótól a határidő meghosszabbítását kérheti és ezt a kiadó indokolt esetben köteles megadni.
(2) Ha a szerző a kézirat átadására a szerződésben kikötött, illetőleg a 7. § (2) bekezdése szerint irányadó vagy a 8. § (1) bekezdése szerint meghosszabbított határidőt elmulasztja, a kiadó a kifizetett előleget visszakövetelheti vagy panasszal fordulhat az illetékes miniszterhez, aki az előlegnek a szerző részére más kiadótól esedékes szerzői jogdíj terhére történő megtérítése iránt intézkedik.
(3) Ha a kiadó a (2) bekezdésben írt határidők elmulasztása ellenére a kéziratot elfogadja, a késedelem minden megkezdett hónapja után a szerzői jogdíj összegét legfeljebb öt százalékkal csökkentheti.
9. § (1) Ha a szerződés másként nem rendelkezik, a kiadó köteles a művet legkésőbb a kézirat elfogadásától számított egy év alatt kiadni.
(2) A szerződésben kikötött, illetőleg az (1) bekezdés értelmében irányadó határidőt a kiadó három hónappal meghosszabbíthatja, de a meghosszabbitott határidő minden napja után a teljes szerzői jogdíj két ezrelékét kitevő késedelmi kötbért tartozik fizetni a szerzőnek.
(3) A meghosszabbított határidő elmulasztása esetén a szerző a szerződést egyoldalúan felbonthatja és a szerzői jogdíj teljes összegének megfizetését követelheti.
10. § A kiadó a szerző által reá átruházott kiadói jogot harmadik személyre csak a szerző, illetve jogutódja hozzájárulásával vagy hatósági intézkedés folytán ruházhatja át.
11. § A szerzőt kiadói jogának átruházása ellenében megillető jogdíj mértékére, kifizetésének határidejére és módjára vonatkozó irányelveket az illetékes miniszterek állapítják meg, a tankönyvekre és szakkönyvekre vonatkozóan az Országos Tervhivatal elnökével egyetértésben (39/1951. (IV. 15.) MT rendelet].
12. § (1) Az illetékes miniszterek a jelen rendelet rendelkezéseinek megfelelő kiadói típusszerződésmintákat állapíthatnak meg.
(2) A tankönyvkiadásra vonatkozóan az illetékes miniszter a jelen rendelet rendelkezéseitől eltérő szabályokat is állapíthat meg.
13. § Szerző és kiadó között a jelen rendelet hatálybalépése előtt megkötött szerződés legfeljebb a rendelet hatálybalépésétől számított négy évig érvényes, amennyiben a szerző a négy év elteltével még életben van.
14. § A jelen rendelet alkalmazásának szempontjából illetékes miniszternek a kiadó vállalat felett főfelügyeletet gyakorló minisztert kell tekinteni.
Dobi István s. k.,
a minisztertanács elnöke