Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

1952. évi 17. törvényerejű rendelet

egyes községi (városi, városi kerületi) tanácsoknál végrehajtóbizottsági kirendeltségek szervezéséről

Annak előmozdítása érdekében, hogy a községi (városi, városi kerületi) tanácsok, különösen a külterületen lévő bánya- és ipartelepeken, valamint a tanyavilágban élő dolgozókat fokozottabban vonhassák be az állami feladatok megoldásába, az államhatalom helyi gyakorlásába és ezzel biztosítsák az ott élő lakosság hatékony közreműködését a népgazdasági tervek megvalósításában és a mezőgazdaság szocialista fejlesztésében, a Népköztársaság Elnöki Tanácsa az alábbiakat rendeli el:

1. § (1) Végrehajtóbizottsági kirendeltséget (továbbiakban: kirendeltség) lehet szervezni

a) azokon a külterületi településeken, amelyek olyan adottságokkal rendelkeznek, hogy a tervgazdálkodás eredményeképen, a szocializmus építése során idővel önálló községgé vagy városi kerületté alakulhatnak;

b) a belterülettel össze nem függő, már kiépült bel- vagy külterületi településeken;

c) átmenetileg egyes egyesített községekben.

(2) Az előző bekezdés valamely pontjában foglalt előfeltételek fennforgása esetén olyan településen lehet kirendeltséget szervezni, ahol az ipar, a bányászat, a mezőgazdaság érdekei, vagy az üdülő-jelleg azt szükségessé teszi és a településnek a község (város, városi kerület) központjától való távolsága (esetleg közlekedési elzártsága) indokolja azt, hogy a lakosság ügyeit helyben működő államigazgatási szerv intézze.

2. § (1) A kirendeltség szervezését, illetőleg megszüntetését a közvetlenül érdekelt lakosság meghallgatása után vagy annak kérésére, a községi (városi, városi kerületi) tanács határozza el. Kirendeltség szervezését a felettes tanács végrehajtóbizottsága is kezdeményezheti.

(2) A tanács határozatát a közvetlen felettes tanács hagyja jóvá és annak végrehajtásához a belügyminiszter hozzájárulása is szükséges.

3. § (1) A kirendeltség élén a kirendeltség vezetője áll, aki a kirendeltség működéséért személyében felelős.

(2) A kirendeltség vezetőjét a községi (városi, városi kerületi) tanács választja meg és hívja vissza. A kirendeltség vezetője egyben tagja az illetékes község (város, városi kerület) tanácsa végrehajtóbizottságának.

(3) A kirendeltség vezetője közvetlenül az illetékes tanács végrehajtóbizottságának van alárendelve, a kirendeltség működéséről a végrehajtóbizottságnak havonta, a végrehajtóbizottság elnökének pedig hetenként rendszeresen beszámolni köteles.

(4) A kirendeltség vezetője a kirendeltség feladatkörének keretén belül a kirendeltség területén gondoskodik az állami feladatok megoldásáról, a törvények, rendeletek, felsőbb utasítások, valamint a tanács és a végrehajtóbizottság határozatainak a végrehajtásáról, ellenőrzi a kirendeltség területén működő, a tanács alá rendelt állami szerveket és vállalatokat.

(5) Az államigazgatás helyi feladatainak intézése során a kirendeltség vezetője határozatait a községi (városi, városi kerületi) tanács végrehajtóbizottsága nevében hozza.

(6) A kirendeltség vezetője megbízatásának tartama alatt állami fizetést kap és teljes munkaidejét faladatainak ellátására fordítja.

4. § (1) A kirendeltség munkájában a dolgozó nép részvételének biztosítására, valamint a kirendeltségi vezető működésének támogatására és a feladatok végrehajtásának ellenőrzésére kirendeltségi bizottságot kell alakítani.

(2) A kirendeltségi bizottság tagjainak száma az elnökkel együtt 5 vagy 7. Elnöke a kirendeltség vezetője.

(3) A kirendeltségi bizottság tagjainak számát a közvetlen felettes tanács állapítja meg.

(4) A kirendeltségi bizottság tagjait a kirendeltség területén lakók - ezen belül lehetőség szerint a tanácstagok - sorából a községi (városi, városi kerületi) tanács választja meg és hívja vissza.

(5) A kirendeltségi bizottság a községi (városi, városi kerületi) tanács végrehajtóbizottságától kapott irányelvek figyelembevételével általában a következő kérdésekkel foglalkozik: megtárgyalja az állami feladatok végrehajtásának módozatait, a kirendeltség területén segíti a kirendeltség vezetőjét az állami fegyelem betartásában, közreműködik a kirendeltség területére vonatkozó tervek végrehajtásának ellenőrzésében, támogatja a kirendeltség területén működő termelőszövetkezetek működését. A kirendeltségi terület gazdasági, kulturális fejlődését érintő kérdésekben a községi (városi, városi kerületi) tanács végrehajtóbizottságának javaslatot tesz.

(6) A kirendeltségi bizottság hetenként rendszeresen ülést tart. Az ülés napirendjének összeállításáról és előkészítéséről, valamint az ülés egybehívásáról a kirendeltség vezetője gondoskodik.

(7) A kirendeltségi bizottság az eléje terjesztett kérdésekben határozatot hoz. A kirendeltségi bizottság által hozott határozatok végrehajtásához a községi (városi, városi kerületi) tanács végrehajtóbizottságának - sürgős esetekben a tanács végrehajtóbizottsága elnökének - előzetes hozzájárulása szükséges.

5. § (1) A tömegkapcsolatok kiszélesítése, valamint az alulról jövő kezdeményezés és ellenőrzés biztosítása érdekében a dolgozók soraiból a kirendeltségi bizottság mellé aktívahálózatot kell szervezni.

(2) A kirendeltségi bizottság aktíváinak számára és személyére a kirendeltségi bizottság tesz javaslatot a községi (városi, városi kerületi) tanács végrehajtóbizottságához. A javaslat alapján a végrehajtóbizottság határozatot hoz.

6. § (1) A kirendeltség hivatali munkáját a kirendeltség vezetőjének irányításával és közreműködésével a községi (városi, városi kerületi) tanács végrehajtóbizottságának hivatali szervezetéből a végrehajtóbizottság elnöke által kijelölt dolgozók végzik.

(2) A kirendeltség feladatkörét a belügyminiszter által megadott irányelvek figyelembevételével a községi (városi, városi kerületi) tanács végrehajtóbizottsága határozza meg.

7. § A kirendeltség működésének biztosításához szükséges kiadásokat a községi (városi, városi kerületi) tanács költségvetésében kell előirányozni.

8. § A jelen törvényerejű rendelet végrehajtásáról a belügyminiszter gondoskodik.

Dobi István s. k.,

a Népköztársaság Elnöki Tanácsának elnöke

Szabó Piroska s. k.,

a Népköztársaság Elnöki Tanácsának titkára