Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

22/1952. (IV. 2.) FM rendelet

a szarvasmarhaállomány nyilvántartásáról és a kocaállományban beálló változások jelentéséről

A szarvasmarha- és sertéstenyésztés előmozdítása, a tenyésztési terv teljesítésének ellenőrzése és a feketevágások elleni küzdelem fokozása érdekében a belügyminiszterrel, valamint a Központi Statisztikai Hivatal elnökével egyetértésben a következőket rendelem.

1. §

(1) A községi (városi, városi kerületi) tanács végrehajtóbizottsága (továbbiakban: községi végrehajtóbizottság) köteles a területén nevelésben vagy tenyésztésben tartott szarvasmarhaállomány létszámának változásáról gazdaságonként nyilvántartást vezetni és ennek gyüjtőnaplón folyamatosan összegyűjtött adatai alapján minden hónap utolsó napján fennálló állapot szerint havi jelentést készíteni. A havi jelentésben számot kell adni a folyatások számáról, továbbá a község (város) területén tenyésztésben tartott kocaállomány létszámának, valamint a búgatások számának alakulásáról is.

(2) Állami gazdaságok, erdőgazdaságok, kísérleti és tangazdaságok, valamint egyéb állami vállalatok szarvasmarha- és sertésállományára ez a rendelkezés nem vonatkozik, kiterjed azonban az önálló termelőszövetkezetek, I., II. és III. típusú termelőszövetkezeti csoportok közös állományára, továbbá tagjaik háztáji gazdaságában, az I. és II. típusú termelőszövetkezeti csoportok tagjainak saját gazdaságában, végül a magángazdaságokban tartott szarvasmarha- és kocaállományra.

(3) A szarvasmarhanyilvántartást a rendelet melléklete szerinti nyilvántartólapokon kell vezetni.

2. §

(1) A nyilvántartás kiinduló számait az 1952. évi országos általános állatszámlálás adatai alkotják.

(2) A községi végrehajtóbizottság köteles 1952. évi április hó 12-22. napjai között két példányban nyílvántartólapot kiállítani a területén lévő

a) minden magángazdaság tulajdonosa részére a gazdaságában tartott,

b) I. és II. típusú termelőszövetkezeti csoportok minden tagja részére a saját gazdaságban tartott,

c) mindenegyes termelőszövetkezeti (tszcs) tag részére a háztáji gazdaságában tartott, végül

d) minden önálló termelőszövetkezet, valamint I., II. és III. típusú termelőszövetkezeti csoport részére a közös szarvasmarhaállomány nyilvántartására. A nyilvántartólap "1952. március 3-i állomány" megjelölésű rovatába kezdőállományként az 1952. évi országos általános állatszámlálás alkalmával arra a gazdaságra felvett számlálólapból kell a számadatokat bevezetni. Mindegyik gazdaságra (állattartóra) kiállított nyilvántartólapot sorszámmal kell ellátni.

(3) A nyilvántartólap egyik példányát a gazdaságnak (állattartónak) kell átadni, a másik példányt a községi végrehajtóbizottság tartozik megőrizni.

(4) A községi végrehajtóbizottság a gyüjtőnaplót a nyilvántartólapok kiállításával egyidejűleg köteles felfektetni.

3. §

(1) Minden nyilvántartólappal ellátott állattulajdonos (állattartó) köteles a szarvasmarhaállományában beállott változást (elles, vétel, elhullás, eladás továbbtartásra, eladás vágásra, kényszervágás, tsz közös állományába bevitel) annak bekövetkezésétől számított 3 napon belül, a részére kiadott nyilvántartólap egyidejű bemutatásával a községi végrehajtóbizottságnál bejelenteni.

(2) Az 1952. március 3-i kezdőállományban a nyilvántartólap átadásáig beállott változásokat a lap átvételekor [2. § (3) bekezdése] kell feljegyzés végett bejelenteni.

4. §

(1) Minden nyilvántartásbavett szarvasmarháról a nyilvántartásbavétel igazolására egyidejűleg illetékmentes marhalevelet kell kiállítani. Marhalevéllel már ellátott szarvasmarhára új marhalevelet nem kell kiállítani, hanem a nyilvántartásbavételt a meglévő marhalevél hátlapjára vezetett záradékkal kell igazolni.

(2) Ha az illetékmentes marhalevéllel ellátott állatot rnarhalevélköteles forgalomba hozzák, a forgalombahozatal időpontjában járó marhalevél-illetéket ezen a marhalevélen illetékbélyeggel le kell róni.

(3) Nyilvántartásba nem vett szarvasmarhára a jelen rendelet hatálybalépése után marhalevelet kiállítani nem szabad. Ez a rendelkezés nem vonatkozik a nyilvántartási kötelezettség alá nem eső szarvasmarhákra (állami gazdaságok, kísérleti és tangazdaságok, erdőgazdaságok, valamint állami vállalatok szarvasmarhaállományára).

5. §

A községi végrehajtóbizottság kémpróbaszerűen, folyamatosan ellenőrizni tartozik a szarvasmarhatartók bejelentési kötelezettségének teljesítését. Egyidejűleg ellenőrizni köteles azt is, hogy a kulákok állattartási kötelezettségüknek eleget tettek-e. [18.033/1951. (IV. 1.) FM számú rendelet].

6. §

(1) A bejelentés alapján [3. § (1) bekezdése] a községi végrehajtóbizottság a létszámváltozás időpontjának és okának feltüntetésével a szaporulatot vagy csökkenést a nyilvántartólap mindkét példányán feljegyzi.

(2) A községi végrehajtóbizottság a nyilvántartólapra bejegyzett adatot a bejegyzéssel egyidejűleg a gyüjtőnaplóba is bevezeti.

7. §

A nyilvántartólapok és a gyüjtőnapló vezetésének, továbbá a havi jelentés elkészítésének részletes szabályait és a helyi tanácsok ezzel kapcsolatos feladatait külön utasítás írja elő.

8. §

(1) Amennyiben a cselekmény súlyosabb büntetőrendelkezés alá nem esik, kihágást követ el és ötezer forintig terjedhető pénzbüntetéssel büntetendő az,

a) aki a 3. § (1) bekezdésében előírt bejelentési kötelezettségének nem tesz eleget, vagy hamis, adatokat tartalmazó bejelentést tesz;

b) aki a nyilvántartólapon jogosulatlanul bármit bejegyez vagy töröl;

c) aki nyilvántartási kötelezettség alá eső szarvasmarháját a községi végrehajtóbizottság felhívására nem mutatja meg, vagy az arra vonatkozólag kért felvilágosítást meg nem adja, vagy az ellenőrzést bármily módon meghiúsítja.

(2) A kihágás miatt az eljárás a végrehajtóbizottság, mint kihágási bíróság hatáskörébe tartozik. Szakminiszterként a földművelésügyi miniszter jár el.

9. §

A tehén- és kocaállomány nyilvántartásáról szóló 18.034/1951. (IV. 4.) FM számú rendelet, továbbá a tehén- és kocaállomány létszámának biztosításáról szóló 18.017/1951. (II. 4.) FM számú rendelet 3. §-ának (2)-(3) bekezdése és a jelen rendelettel ellentétes rendelkezései hatályukat vesztik.

Erdei Ferenc s. k.,

földművelésügyi miniszter

Melléklet a 22 1952. (IV. 2.) FM számú rendelethez

Tartalomjegyzék