Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

24/1952. (III. 27.) MT rendelet

Képzőművészeti Alap létesítéséről

1. §

A magyar képző- és iparművészek alkotó munkájának támogatására a Magyar Képzőművészek és Iparművészek Szövetsége mellett és a népművelési miniszter felügyelete alatt "A Magyar Népköztársaság Képzőművészeti Alapja" elnevezéssel képzőművészeti alapot kell létesíteni.

2. §

A Magyar Népköztársaság Képzőművészeti Alapja (a továbbiakban: Képzőművészeti Alap) jogi személy. Feladata:

a) alkotói előlegek folyósítása a Képzőművészeti Alap tagjai részére, a jövőben alkotandó műveik után várható jövedelmük terhére,

b) megbízás adása a Képzőművészeti Alap tagjai részére meghatározott feladatok megoldását célzó művek megalkotására, illetőleg más szervek ilyen megbízásainak elosztása a Képzőművészeti Alap tagjai között,

c) alkotói segélyek folyósítása és tanulmányutak lehetővé tétele a Képzőművészeti Alap tagjai részére,

d) a Képzőművészeti Alap tagjai alkotó munkájának elősegítése, kollektív műtermek, művész-telepek és alkotóházak, továbbá filmarchívum, fotó- és könyvtár berendezésével és fenntartásával,

e) állandó jellegű képcsarnokok fenntartása a képző- és iparművészetnek a dolgozók körében való népszerűsítése és a műalkotások és művészi reprodukciók értékesítésének elősegítése céljából,

f) a Képzőművészeti Alap tagjai részére megfelelő minőségű művésztechnikai kellékek és eszközök (ecset, vászon, festék, gipsz, véső stb.) biztosítása és ennek érdekében képző- és iparművészeti kellékeket előállító műhelyek (festékgyártó, mozaikgyártó stb.) fenntartása,

g) üdülési lehetőség biztosítása a Képzőművészeti Alap tagjai és családjuk részére.

h) betegség esetén gondoskodás a Képzőművészeti Alap rászoruló tagjai és családjuk segélyezéséről,

i) a Képzőművészeti Alap rászoruló tagjai és családtagjaik részére nyugdíj folyósítása,

j) a képző- és iparművészek szerzői jogainak védelme.

3. §

(1) A Képzőművészeti Alap tagjai és az 1927. évi XXI. tv. 32. §-a, valamint az ezt kiegészítő jogszabályok értelmében igényjogosult családtagjaik az állami egészségügyi szolgálat, illetőleg az állami társadalombiztosítás keretében a készpénzsegélyeik kivételével a biztosított munkavállalókat és családtagjaikat megillető mértékű betegségi biztosítási szolgáltatásokra jogosultak.

(2) Az állami társadalombiztosítás terhére nyújtott szolgáltatásokkal felmerülő költségeket a Képzőművészeti Alap fizeti.

4. §

A Képzőművészeti Alap vezetősége kivételesen indokolt esetben és az Alapszabály által megszabott keretben engedélyezheti alkotói előlegek és alkotói segélyek folyósítását, továbbá meghatározott feladatok megoldását célzó művek megalkotására megbízást adhat olyan képző- és iparművészeknek is, akik a Képzőművészeti Alapnak nem tagjai.

5. §

A Képzőművészeti Alap tagjai azok a magyar képző- és iparművészek, akiket - kérelmükre - munkásságuk alapján a Képzőművészeti Alap vezetősége a Képzőművészeti Alap tagjai sorába felvesz.

6. §

(1) Nem lehet a Képzőművészeti Alap tagja az, aki a közügyektől eltiltás hatálya alatt áll.

(2) Ki kell zárni a Képzőművészeti Alap tagjai sorából azt, aki olyan cselekményt követ el, illetőleg olyan magatartást tanúsít, amely az Alapszabály értelmében összeférhetetlen a Képzőművészeti Alap tagságával

7. §

A Magyar Képzőművészeit és Iparművészek Szövetségének vezetősége ellenőrzi a Képzőművészeti Alap működését.

8. §

(1) A Képzőművészeti Alap élén tizenegytagú vezetőség áll. A vezetőség kilenc tagját a Magyar Képzőművészek és Iparművészek Szövetsége Elnöki Tanácsának, egy tagját a Magyar Művészeti Dolgozók Szakszervezete vezetőségének javaslata alapján a népművelési miniszter nevezi ki, hivatalból tagja a vezetőségnek a Képzőművészeti Alap igazgatója (9. §). A Képzőművészeti Alap vezetőségének elnökét és elnökhelyettesét tagjai sorából a Képzőművészeti Alap vezetősége választja meg.

(2) A Képzőművészeti Alap működését a vezetőség irányítja.

(3) A Képzőművészeti Alap vezetőségének tagjai - az igazgató kivételével - a Képzőművészeti Alappal munkaviszonyban nem állnak, tisztségüket díjazás nélkül töltik be.

9. §

(1) A Képzőművészeti Alap gazdasági és adminisztratív ügyeinek intézése a Képzőművészeti Alap igazgatójának a feladata, aki a vezetőség határozatainak végrehajtásáról is gondoskodik. A Képzőművészeti Alapot harmadik személyekkel szemben, valamint bíróságok és hatóságok előtt az igazgató képviseli.

(2) A Képzőművészeti Alap igazgatóját a népművelési miniszter nevezi ki. A Képzőművészeti Alap többi munkavállalóját az igazgató alkalmazza.

10. §

A Képzőművészeti Alap tagjai képző- és iparművészeti alkotásokból származó mindennemű jövedelmének 3-10%-a, a Képzőművészeti Alap tagjai sorába nem tartozó képző- és iparművészek képző- és iparművészeti alkotásból származó mindennemű jövedelmének 1.5%-5%-a - az Alapszabály által meghatározott irányelvek szerint - a Képzőművészeti Alapot illeti meg.

11. §

(1) A közületek, állami vállalatok és a társadalmi szervezetek a képző- és iparművészeti alkotásokért (ezek megvásárlásáért, sokszorosításáért stb.) általuk fizetendő tiszteletdíjakat a Képzőművészeti Alaphoz kötelesek befizetni.

(2) A Képzőművészeti Alap a hozzá befolyt tiszteletdíjaikat, a Képzőművészeti Alapot abból megillető rész (10. §) és az alkotó művésszel szemben fennálló esetleges előlegvisszafizetési vagy egyéb követelésének levonásával, az alkotóművésznek vagy jogutódjának kifizeti.

12. §

A Képzőművészeti Alap fenntartásához és feladatainak magvalósításához szükséges állami támogatásról a népművelési minisztérium költségvetésében kell gondoskodni.

13. §

A Képzőművészeti Alap mentes minden adó és illeték fizetése alól.

14. §

A Képzőművészeti Alap jogviszonyaira egyebekben az Alapszabály irányadó. Az Alapszabályt a Magyar Képzőművészek és Iparművészek Szövetségének vezetősége alkotja meg és a népművelési miniszter hagyja jóvá.

Dobi István s. k.,

a minisztertanács elnöke