Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

56/1952. (VI. 28.) MT rendelet

a hadigondozási pénzellátás előfeltételéül megszabott kereseti és jövedelmi értékhatárok módosításáról

A hadigondozási pénzellátás előfeltételéül megszabott kereseti és jövedelmi értékhatárokat eddig a 8.980/1946. (VIII. 3.) ME számú és a 171.4007 1948. (VIII. 20.) NM számú rendelet, valamint a 3.440/54/1950. NM számú körrendelet tartalmazta. Népgazdaságunk fejlődése folytán szükségessé vált ezeknek az értékhatároknak a módosítása és a megváltozott viszonyokhoz való alkalmazása. Ezért a Magyar Népköztársaság minisztertanácsa az alábbiakat rendeli:

1. §

A hadigondozottaknak értékhatár szempontjából első és második ellátási csoportba való sorolása megszűnik; a jelen rendelet hatálybalépésétől kezdve a hadigondozottak az értékhatár szempontjából egyenlő elbánás alá esnek.

2. §

(1) Pénzellátás állapítható meg:

a) annak a hadirokkantnak, akinek bármely forrásból származó jövedelme (keresete, járandósága, nyugdíja, természetbeni ellátása stb.) Budapesten lakóknál a havi 330 Ft-ot, vidéki városokban lakóknál a havi 300 Ft-ot, községekben lakóknál a havi 260 Ft-ot nem haladja meg;

b) annak a hadirokkantnak, aki olyan mezőgazdasági ingatlan tulajdonosa vagy haszonélvezője, melynek kataszteri tiszta jövedelme a 75 aranykoronát nem haladja meg;

c) annak a 100%-os I. járadékosztályú világtalan hadirokkantnak, akinek bármely forrásból származó keresete, jövedelme - Budapesten, vidéki városban, községben egyformán - a havi 700 forintot nem haladja meg.

(2) Pénzellátás állapítható meg:

a) annak a hadiözvegynek (végkielégített hadiözvegynek), akinek bármely forrásból származó jövedelme Budapesten lakóknál a havi 260 Ft-ot, vidéki városokban lakóknál a havi 250 Ft-ot, községekben lakóknál a havi 230 Ft-ot nem haladja meg;

b) annak a hadiözvegynek (végkielégített hadiözvegynek), aki olyan mezőgazdasági ingatlan tulajdonosa, vagy haszonélvezője, melynek kataszteri tiszta jövedelme az 55 aranykoronát nem haladja meg.

(3) Pénzellátás állapítható meg:

a) annak a szülőtlen hadiárvának, akinek bármely forrásból származó jövedelme Budapesten lakóknál a havi 270 Ft-ot, vidéki városokban lakóknál a havi 250 Ft-ot, községekben lakóknál a havi 240 Ft-ot nem haladja meg;

b) annak a szülőtlen hadiárvának, aki olyan mezőgazdasági ingatlan tulajdonosa vagy haszonélvezője, melynek kataszteri tiszta jövedelme az 55 aranykoronát nem haladja meg.

(4) Az (1)-(3) bekezdések alkalmazása során a hadirokkant által eltartott feleség után a kereseti és jövedelmi értékhatárt húsz százalékkal, a hadigondozott minden eltartott 18 éven aluli, vagy 24 éven aluli és korhatáron túli árvajáradékban vagy nevelési pótlékban részesülő gyermeke után húsz-húsz százalékkal emelni kell.

(5) Hadigondozott családtag igénye és pénzellátása - az egyéb előfeltételek fennforgása esetén - akkor állapítható meg, ha keresete vagy jövedelme Budapesten lakóknál a havi 150 Ft-ot, vidéki városokban és községekben lakóknál a havi 120 Ft-ot, illetve földingatlanából származó kataszteri tisztajövedelme a 25 aranykoronát nem haladja meg.

(6) A hadigondozott kereseti és jövedelmi viszonyainak igazolásánál a tartásra kötelezhető és hadigondozottal közös háztartásban élő hozzátartozók (apa, anya, gyermek) vagyoni és kereseti viszonyait is figyelembe kell venni. Ma ezek bármely forrásból származó jövedelme Budapesten lakóknál a havi 700 Ft-ot, vidéki városokban és községekben lakóknál a havi 500 Ft-ot nem haladja meg. akkor a hadigondozott pénzellátása megállapítható. Amennyiben a tartásra kötelezhető és a hadigondozottal közös háztartásban élő hozzátartozónak felesége, férje, gyermeke van úgy ezt az értékhatárt személyenként 200 Ft-tal emelni kell.

(7) A vaksági és ápolási pótdíj a hadirokkant kereseti és jövedelmi viszonyaitól függetlenül folyósítható.

(8) Nem lehet pénzellátásban részesíteni azt a hadigondozottat, aki:

a) önálló iparos,

b) önálló kereskedő,

c) állami egyedáruság tárgyát képező dolgok elárusítására, vagy egyéb jogosítvány gyakorlására a hatóságtól engedélyi kapott.

3. §

A belügyminiszter kivételes méltánylást érdemlő körülmények fennforgása esetén pénzellátást állapíthat meg olyan hadigondozott részére is, aki egyébként pénzellátásban nem volna részesíthető.

4. §

Ez a rendelet az 1952. évi július hó 1. napján lép hatályba. Hatálybalépésével a 8.980/1946. (VIII. 3.) ME számú rendeletnek, a 171.400/ 1948. (VIII. 20.) NM számú rendeletnek, valamint a 3.440/54/1950. NM számú körrendeletnek a hadigondozottak kereseti és jövedelmi értékhatáraira vonatkozó rendelkezései, úgyszintén a jelen rendelettel ellentétes minden más rendelkezés hatályát veszti.

A jelen rendelet végrehajtásáról a belügyminiszter gondoskodik.

Dobi István s. k.,

a minisztertanács elnöke