5/1952. (III. 19.) BM rendelet
a vízbőlmentés szervezéséről
A vízbőlmentő szolgálat eredményes munkájának biztosítása érdekében a pénzügyminiszterrel egyetértésben a következőket rendelem el:
1. §
(1) A természetes vizekben való fürdés mentőszolgálatát a községi (városi, kerületi) végrehajtóbizottságok látják él.
(2) A tiltott helyen való fürdés megakadályozása, megelőző intézkedések megtétele, viharjelzés, a Balatonon viharba jutottak megmentése a rendőrség feladata.
2. §
(1) Mindenkinek kötelessége az általa észlelt vízibalesetet a legközelebbi állami szervnek (mentőállomásnak, végrehajtóbizottságnak, rendőrségnek) azonnal tudomására adni, vagy adatni.
(2) Mindenkinek kötelessége vízibaleseteknél a mentésnél és az elsősegély nyújtásnál a törvényileg meghatározott keretek között, tehetségéhez képest a veszélybe jutottnak segíteni.
3. §
(1) A községi (városi, kerületi) végrehajtóbizottság a természetes vizeken a szabad fürdőhelyeket minden év május hó első napjáig az illetékes folyamrendészeti hatósággal (révkapitányság, tiszti révőrs) egyetértésben köteles kijelölni.
(2) A szabad fürdőhelyek körülhatárolása, illetőleg megjelölése, a parton jelzőtáblák felállítása a végrehajtóbizottságok feladata.
4. §
A természetes vizeken a szabad fürdőhelyül kijelölt helyeken kívül fürödni tilos.
5. §
A szabad fürdőhelyeken a községi (városi, kerületi) végrehajtóbizottság a lakosság számára való tekintet nélkül köteles a helyi viszonyok figyelembevételével a szükséges mentőeszközöket (kellően felszerelt mentőcsónak, esetleg motorcsónak, mentőövek, csáklyák, lámpák, dobókötelek és mentődoboz stb.) legkésőbb 1952. évi május hó 15. napjáig beszerezni, illetőleg a szükséghez képest mentőállomásokat létesíteni. Köteles továbbá minden ünnep-, illetőleg azt megelőző hétköznap délután, valamint a helyi viszonyokat figyelembevéve egyéb forgalmasabb fürdőzési napokon a mentőeszközöket kezelő olyan személy alkalmazásáról gondoskodni, aki a mentésben és az elsősegély-nyújtásban járatos.
6. §
(1) A vízi vállalatok (hajózási vállalat, fürdőtelep, vízi sporttelep, komp stb.) kötelesek állomáshelyeiken, illetőleg az üzemeltetés helyén a helyi viszonyok szerint szükséges mentőeszközöket tartani. Kötelesek ezek jó karbantartásáról, valamint a mentőeszközöket kezelő és mentésben, valamint az elsősegély nyújtásban járatos személy alkalmazásáról gondoskodni.
(2) A vállalatok mentőeszközeiket szükség esetén a rendőrség folyamrendészeti szerveinek is kötelesek rendelkezésre bocsátani.
7. §
A mentőállomásokat fehér alapú vöröskeresztes táblával, a mentőcsónakokat pedig fehér alapú vöröskeresztes zászlóval kell megjelölni. A tábla és a zászló 50X50 centiméter, a benne lévő vöröskereszt 25X25 centiméter nagyságú, a vöröskereszt szárainak vastagsága 5 centiméter.
8. §
(1) Kihágást követ el és 1000 Ft-ig terjedhető pénzbüntetéssel büntetendő az:
a) aki szabad fürdőhelyül ki nem jelölt természetes vízben fürdik. (4. §)
b) a vállalatvezető, aki a szükséges mentőeszközöket egyáltalában nem, vagy nem jó karban tartja és nem gondoskodik mentésben járatos személy alkalmazásáról. [6. § (1) bekezdés.]
(2) A kihágás miatt az eljárás a rendőrség, mint rendőri büntetőbíróság hatáskörébe tartozik.
9. §
Jelen rendelet hatálybalépésével a 155.600/1926. BM számú rendelet hatályát veszti.
Pőcze Tibor s. k.,
a belügyminiszter első helyettese