Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

78/1952. (IX. 6.) MT rendelet

az élelmiszerellátás körében dolgozók kötelező orvosi vizsgálatáról és egészségügyi könyvvel való ellátásáról

A rendelet hatálya

1. §

A rendelet hatálya kiterjed:

a) az élelmiszeriparban, az élelmiszerkereskedelemben, a csoportos étkeztetés körében, a vendéglátóiparban, az utasellátó vállalatoknál, a begyűjtési vállalatoknál, az állami gazdaságoknál és az állami erdőgazdaságoknál alkalmazott azokra a dolgosokra, továbbá a termelőszövetkezeteknek azokra a tagjaira, akik közfogyasztásra kerülő élelmiszerek előállításával és forgalombahozatalával közvetlenül foglalkoznak;

b) az élelmiszeripar, az élelmiszerkereskedelem és a vendéglátóipar körében a kiskereskedőkre és iparosokra, valamint üzletükben (műhelyükben) foglalkoztatott családtagjaikra.

Kötelező orvosi vizsgálatok

2. §

(1) A jelen rendelet hatálya alá tartozó dolgozókat a munkaviszony (foglalkozás) megkezdése előtt előzetes, a munkaviszony (foglalkozás) tartama alatt pedig időszakos orvosi vizsgálatnak kell alávetni.

(2) Az orvosi vizsgálatokat azoknál a vállalatoknál, amelyeknél üzemi orvos működik, az üzemi orvos, egyéb vállalatoknál a megyei, illetőleg a budapesti városi tanács végrehajtóbizottsága által kijelölt szakorvosi rendelőintézet, kórház vagy körzeti orvos, a kiskereskedő és iparos (családtagja) orvosi vizsgálatát pedig a lakóhelye szerint illetékes körzeti orvos (a továbbiakban: egészségügyi szerv) végzi.

(3) A Magyar Államvasutaknak, a Győr-Sopron-Ebenfurti Vasutaknak a csoportos étkeztetés körében foglalkoztatott alkalmazottai, valamint az utasellátó vállalatok alkalmazottai tekintetében az orvosi vizsgálatot a vasútegészségügyi szolgálat foganatosítja.

3. §

(1) A munkáltató köteles:

a) az élelmiszerellátás körében dolgozó személyek előzetes orvosi vizsgálatát az illetékes egészségügyi szervtől írásban kérni, csoportos vizsgálat esetében pedig a megvizsgálandó dolgozók számát az egészségügyi szervnek előzetesen írásban bejelenteni;

b) a vizsgálatok beütemezésének biztosítása céljából az időszakos orvosi vizsgálat alá eső dolgozók létszámát, valamint az abban bekövetkezett, 25%-nál nagyobb változásokat az illetékes járási, illetőleg a járással egy tekintet alá eső városi (Budapesten a városi kerületi) tanács végrehajtóbizottságának bejelenteni;

c) az egészségügyi szervekkel a vizsgálandók névjegyzékét, valamint az egészségügyi szerv által a dolgozó munkakörével kapcsolatban kért adatokat közölni;

d) a dolgozónak az orvosi vizsgálaton a megjelölt időben és helyen való megjelenését lehetővé tenni.

(2) Az orvosi vizsgálaton alkalmatlanná nyilvánított személy vagy aki magát az orvosi vizsgálatnak nem vetette alá, nem foglalkoztatható olyan munkakörben, amelyben közfogyasztásra kerülő élelmiszerrel, annak előállítása vagy forgalomba-hozatala közben közvetlenül érintkezik, illetőleg amely munkakör egészségére ártalmas.

(3) A kiskereskedő és iparos, illetőleg családtagja elsőízben a jelen rendelet hatálybalépését követő 14 nap alatt köteles magát az időszakos orvosi vizsgálatnak alávetni és ebből a célból a lakóhelye szerinti illetékes körzeti orvosnál jelentkezni.

(4) Az a személy, akit akár az előzetes, akár az időszakos orvosi vizsgálaton alkalmatlanná nyilvánítottak, vagy aki az orvosi vizsgálatnak nem vetette magát alá, az élelmiszeripar, az élelmiszerkereskedelem és a vendéglátóipar körében saját személyében kiskereskedőként, iparosként foglalkozást nem folytathat és abban családtagként sem foglalkoztatható.

4. §

Az élelmiszerellátás körében dolgozó köteles az orvosi vizsgálatra a kijelölt időben és helyen megjelenni és magát az orvosi vizsgálatnak alávetni.

Egészségügyi könyv

5. §

(1) Az élelmiszerellátás körében dolgozóikat egészségügyi adataik nyilvántartása és közegészségügyi ellenőrzésük érdekében egészségügyi könyvvel kell ellátni.

(2) A munkáltató köteles az egészségügyi könyv beszerzéséről gondoskodni és azt a dolgozóknak kitöltve díjtalanul rendelkezésre bocsátani.

(3) Az (1) és (2) bekezdésben foglalt rendelkezések a kiskereskedőkre és iparosokra is irányadók.

(4) Az egészségügyi könyvet annak tulajdonosa köteles munkahelyén állandóan magánál tartani és az ellenőrző szervek kívánságára felmutatni. A munkaviszony megszűnése esetében az egészségügyi könyvet tulajdonosa köteles megőrizni és azt új munkahelyén - ha ott ugyancsak az 1. § hatálya alá esik - felmutatni.

Büntető rendelkezések

6. §

(1) Amennyiben a cselekmény súlyosabb büntető rendelkezés alá nem esik, kihágást követ el és ötezer forintig terjedhető pénzbüntetéssel büntetendő; aki a 3-5. §-okban foglalt rendelkezéseket megszegi vagy kijátssza.

(2) A kihágás miatt az eljárás a végrehajtóbizottság hatáskörébe tartozik.

Hatálybalépés

7. §

(1) A jelen rendelet hatálybalépésének napját az egészségügyi miniszter állapítja meg; az egészségügyi miniszter a rendelet hatálybalépésének idejét az élelmiszerellátás körében dolgozók egyes csoportjaira különböző időpontokban is megállapíthatja.

(2) A jelen rendelet végrehajtásáról az érdekelt miniszterekkel egyetértésben az egészségügyi miniszter gondoskodik.

Gerő Ernő s. k.,

államminiszter

Tartalomjegyzék