Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

85/1952. (IX. 25.) MT rendelet

a munkaviszonyon kívül végzett tevékenységből származó jövedelem adóztatása tárgyában

A pénzügyminiszter 4/1952. (I. 11.) PM számú rendelete - az 1952. évi október hó 1. napjától kezdődő hatállyal - az alábbiak szerint módosul:

1. §

(1) Munkaviszonyon kívül főfoglalkozásként vagy mellékfoglalkozásként végzett tudományos kutatójellegű, irodalmi fordítói és mindennemű művészi, továbbá előadói (oktatói), tervezői, szakértői és ügyvédi tevékenységért az állami vagy az államiakkal azonos elbírálás alá tartozó szervek által kifizetett díjakból a következő táblázat szerint meghatározott adót kell levonni.

(2) Ha a díj évi összese az adó mérve

(3) Az adó kulcsának megállapításánál az ugyanazon szerv által ugyanazon személy részére a naptári év folyamán előzőleg már kifizetett díjakat is figyelembe kell venni s az adót az év folyamán kifizetett díjak együttes összege alapján kell kiszámítani. Az év folyamán korábban kifizetett díjak után már lerótt adót azonban az ekként kiszámított adóból le kell vonni.

2. §

(1) Az olyan írók és művészek (szobrászok, festők, előadóművészek) díjából, akik sehol sem állnak munkaviszonyban, évi 24.000 forintot meg nem haladó díjig 2%-ot kell adó címén levonni; 24.000 forintot meghaladó díj esetén azonban - a díjnak 24.000 forintot meghaladó része után - az adót az 1. § (2) bekezdésében megállapított %-os adókulcsok szerint kell levonni.

(2) Annak, aki az (1) bekezdésben említett kedvezményt igénybe kívánja venni, e kedvezményre való jogosultságáról az állandó lakóhelye szerint illetékes járási (városi, városi kerületi) tanács végrehajtóbizottsága pénzügyi osztályától minden kiűzető szerv részére igazolást kell kérnie, amely az illető szerv felé a kedvezményre való jogosultságot igazolja. Az igazolás naptári évre szól.

(3) Az igazolást a kifizető szervhez be kell nyújtani. Azt a kifizető szerv előjegyzésbe venni, öt évig megőrizni, továbbá az illető részére teljesített díjkifizetésekről és a levont adók összegéről nyilvántartást vezetni köteles.

(4) A kedvezményt igénybevevő személy minden naptári év január hó 15. napjáig az előző évi díjbevételeiről köteles a lakóhelye szerint illetékes járási (városi, városi kerületi) tanács végrehajtóbizottsága pénzügyi osztályához adóbevallást benyújtani. A bevallásban a díjak összegét munkahelyenként részletezve kell bejelenteni.

(5) Ha a többhelyről származó évi díjbevétel összege együttesen a 24.000 forintot meghaladja, a pénzügyi osztály a tényleg levont és az (1) bekezdés szerint járó adó közötti különbözetet kiveti. A kivetésről fizetési meghagyást kell kiadni. A kivetett összeget a fizetési meghagyás kézbesítésétől számított harminc nap alatt kell megfizetni. Késedelmes fizetés esetében havi 3%-os adópótlék jár.

(6) Ha az adózó a bevallást felhívás ellenére sem adja be, az (1) bekezdésben meghatározott kedvezményre való igényét elveszti és a pénzügyi osztály a beszerzett adatok alapján hivatalból kiveti a 2%-os és az 1. § (2) bekezdése szerint járó adó közötti különbözetet.

3. §

(1) Az adót a díjelőlegből is le kell vonni.

(2) A Kossuth-díjak, az állami irodalmi és művészeti díjak és a kitüntetésszerűen adományozott egyszeri jutalmak a jelen rendelet szerint járó adó alól is mentesek.

4. §

(1) A jelen rendeletet az 1952. évi október hó 1. napjától kifizetett díjakra kell alkalmazni. A megelőző időben kifizetett díjakat az adókulcs alkalmazása szempontjából figyelmen kívül kell hagyni.

(2) A 4/1952. (I. 11.) PM számú rendelet 2. §-át az 1952. évi szeptember hó 30. napja után kifizetett díjakra nem lehet alkalmazni.

Rákosi Mátyás s. k.,

a minisztertanács elnöke