1953. évi 24. törvényerejű rendelet
A vasúti árufuvarozás tárgyában 1933. november hó 23-án Rómában kelt és az 1838. évi XXVII. törvénybe iktatott Nemzetközi Egyezményt kiegészítő, 1950. május 13-án Bernben létrejött Pótegyezmény kihirdetése
1. § A vasúti árufuvarozás tárgyában 1933. november hó 23-án Rómában kelt és az 1938. évi XXVII. törvénybe iktatott Nemzetközi Egyezmény (A. N. E.) kiegészítésére vonatkozólag 1950. május hó 13-án Bernben létrejött Pótegyezményt a Népköztársaság Elnöki Tanácsa kihirdeti.
A Pótegyezmény szövege a következő:
1950. május 13-án kelt Pótegyezmény
a vasúti árúfuvarozás tárgyában Rómában 1933. november 23-án kelt Nemzetközi Egyezményhez (ANE)
Ausztria, Belgium, Dánia, Franciaország, Görögország, Magyarország, Olaszország, Lichtenstein, Luxemburg, Norvégia, Németalföld, Svédország, Svájc, Csehszlovákia, Törökország és Jugoszlávia* attól a meggondolástól indíttatva,[1]
hogy a magánkocsik fuvarozására vonatkozó nemzetközi Szabályzat (az A. N. E. VII. melléklete) sürgősen felülvizsgálatra szorul:
hogy a szállítótartályokkal lebonyolított nemzetközi forgalom jelentékeny fejlődése a forgalom előmozdítását célzó nemzetközi szabályozást kíván, amelyben elsősorban az e szállítmányokra vonatkozó jogi szabályozást és esetleg, az A. N. E. keretében, a szállítótartályok nemzetközi forgalmára vonatkozólag szükséges műszaki feltételeket kell megállapítani;
az 1950. május 8-tól 13-ig Bernben tartott rendkívüli felülvizsgálati értekezlet tanácskozásainak eredményeképpen 1950. május 13-án
Pótegyezmény kötését határozták el.
A fent felsorolt Szerződő államok küldöttséget a következőképen állapodtak meg:
1950. május 13-án kelt Pótegyezmény a vasúti árufuvarozás tárgyában 1933. november 23-án kelt Nemzetközi Egyezményhez (A. N. E.)
I.
1. Az A. N. E. 60. cikkét a következőkkel egészítik ki:
4. § - Abból a célból, hogy a magánkocsik fuvarozására vonatkozó nemzetközi Szabályzatot (a VII. mellékletet) a követelményeknek megfelelően alakítsa, szakértőbizottság létesül, amelynek szervezetét és működését a jelen egyezmény X. mellékletét altató alapszabályzat tárgyalja. E bizottság határozatait a Központi Hivatal haladéktalanul közli a részes Államok kormányával. A határozatokat elfogadottnak kell tekinteni, hacsak a közlés napjától számított három hónapon belül a szerződő államoknak legalább egy harmadrésze nem tett ellenük észrevételt. A határozatok azt a hónapot követő harmadik hónap első napján lépnek hatályba, amelyben a Központi Hivatal azoknak elfogadásáról a szerződő Államok kormányait értesítette. A hatálybalépésnek ezt a napját a Központi Hivatal a határozatok közlése alkalmával megjelöli.
5. § - Abból a célból, hogy a szállítótartályok fuvarozására vonatkozó nemzetközi Szabályzatot (IX. melléklet) kidolgozza és azt a követelményeknek megfelelően alakítsa, szakértőbizottság létesül, amelynek szervezettét és működését a jelen Egyezmény X. mellékletét alkotó alapszabályzat tárgyalja. E bizottság határozatait a Központi Hivatal haladéktalanul közli a részes Államok kormányaival. A határozatokat elfogadottaknak kell tekinteni, hacsak a közlés napjától számított három hónapon belül a szerződő Államoknak legalább egy harmadrésze nem tett ellenük észrevételt. A határozatok azt a hónapot követő harmadik hónap első napján lépnek hatályba, amelyben a Központi Hivatal azok elfogadásáról a szerződő Államok kormányait értesítette. A hatálybalépésnek ezt a napját a Központi Hivatal a határozatok közlése alkalmával megjelöli.
2. Az A. N. E.-hez X. mellékletként felveszik:
a) a magánkocsik Szakértőbizottságának és
b) a szállítótartályok Szakértőbizottságának Alapszabályzatát.
Ennek az Alapszabályzatnak a szövege a következő:
X. melléklet
(a 60. cikkhez)
A VII. mellékleti (magánkocsi) és a IX. mellékleti (szállítótartály) Szakértőbizottságok Alapszabályzata
Első cikk
A Szerződő Államok mindegyike részt vehet a Szakértőbizottságok munkálataiban. Egyik állam a másik állam által képviseltetheti magát; egy állam azonban legfeljebb két másikat képviselhet.
2. cikk
A szerződő Államok kormányai a VII. és IX. mellékletre vonatkozó indokolt kívánalmaikat és javaslataikat közlik a nemzetközi vasúti fuvarozásügyi Központi Hivatallal, amely azokat haladéktalanul a többi szerződő Állam tudomására hozza. Valahányszor annak szüksége felmerül, vagy azt a szerződő Államok egy harmadrésze kívánja, a Központi Hivatal ülésre hívja össze a Szakértőbizottságokat. A Bizottságok üléseiről az összes szerződő Államok két hónappal előbb értesítést kapnak. Az értesítésben pontosan meg kell jelölni a napirendi kérdéseket.
3. cikk
A Bizottságok határozatképesek, ha azokban a szerződő Államok egy harmadrésze képviselve van.
4. cikk
A Bizottságok mindenegyes ülésre kijelölik az elnököt és alelnököt.
5. cikk
A Bizottságok a képviselt Államok szavazattöbbségével hozzák meg a határozataikat. Szavazategyenlőség esetében a javaslatot elutasítottnak kell tekinteni.
6. cikk
Képviselőinek költségeit minden Állam maga viseli.
7. cikk
A Bizottságok titkársági és levelezési teendőit a Központi Hivatal látja el.
8. cikk
A Központi Hivatal igazgatója vagy távollétében a hivatal Igazgatóhelyettese tanácskozási joggal részt vesz a Bizottságok ülésein.
9. cikk
A szerződő államok többségével egyetértőleg a Központi Hivatal a Bizottságok üléseire meghívhatja tanácskozási joggal való részvételre
a) az egyezményben nem részes Államoknak,
b) viszonosság alapján, fuvarozási ügyekben illetékes nemzetközi kormányszervezeteknek,
c) ugyancsak viszonosság alapján, fuvarozási ügyekkel foglalkozó nem kormányzati jellegű nemzetközi szervezeteknek képviseleteit.
II.
A VI. melléklet jelenlegi címe 3 következőkre módosul:
"Az I. mellékleti Szakértőbizottság Alapszabályzata"
III.
A szállítótartályok fuvarozására vonatkozó nemzetközi szabályzat (IX. melléklet) életbeléptetésének időpontjától kezdődőleg, - amely Szabályzatot a fenti I. fejezet 1. pontjában foglalt rendelkezéseknek megfelelően létesített Szakértőbizottság fog kidolgozni, az A. N. E. 61. cikkének szövege a következőképen módosul:
1. A cikkhez a következő kiegészítés járul:
"3. § A szállítótartályok fuvarozására a IX; melléklet rendelkezéseit kell alkalmazni."
2. Az eddigi 3. és 4. §§ 4. és 5. §-ra változnak.
3. A jelenlegi 3. § 5. pontját törölni kell.
4. A jelenlegi 3. § 6. pontja 5-re változik,
IV.
Ez a Pótegyezmény ugyanolyan érvénnyel és érvénytartammal bír, mint az 1933. novemberi 23-án kelt A. N. E. A Pótegyezmény az A. N. E.-ben részes államok részére 1950. augusztus 31-ig aláírásra, azontúl csatlakozásra nyitva áll.
Ez a Pótegyezmény, amely még megerősítendő, a megerősítő Államok között azt a hónapot követő második hónap első napján lép életbe, amelyben a svájci szövetségi Kormány, az életbeléptetés gyakorlati lehetőségének megállapítása után az érdekelt Államokat a megerősítő okmányok letételéről értesíti.
A svájci szövetségi Kormány veszi át és közli a csatlakozásokat és megerősítéseket.
Minek hiteléül a jó és kellő alakban talált meghatalmazásokkal ellátott alulírott Meghatalmazottak ezt az okmányt aláírták.
Kelt Bernben, ezerkilencszázötven év május tizenharmadikán egyetlen példányban, amely a Svájci Szövetségi Állam levéltárában marad letéve és amelyről minden szerződő Fél egy-egy hiteles másolatot kap.
2. § (1) A közlekedés- és postaügyi miniszter felhatalmazást kap arra, hogy az A. N. E. 60. cikkének a Pótegyezménnyel kiegészített 4. és 5. §-aiban említett szakértőbizottságok által kidolgozott szabályzatokhoz, azok mindenkori módosításaihoz a bel- és külkereskedelmi miniszterrel egyetértésben hozzájárulhasson, vagy ha azok a népgazdaság érdekeivel ellentétben állanak, azokkal szemben a bel- és külkereskedelmi miniszterrel egyetértésben állást foglalhasson.
(2) A szabályzatokat, valamint azok módosításait a közlekedés- és postaügyi miniszter rendelettel teszi közzé,
3. § A jelen törvényerejű rendelettel kihirdetett Pótegyezmény az 1953. évi október hó 15. napján lép hatályba; egyidejűleg az A. N. E. VII. melléklete hatályát veszti.
Dobi István s. k.,
a Népköztársaság Elnöki Tanácsának elnöke
Darabos Iván s. k.,
a Népköztársaság Elnöki Tanácsának titkára
Lábjegyzetek:
[1] Az alábbi államok: Bulgária, Spanyolország, Finnország, Lengyelország, Portugália, Románia a jelen Pótegyezmény kidolgozására vonatkozó tanácskozásokon nem vettek részt.