Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

1953. évi III. törvény

a kisdedóvásról

A Magyar Népköztársaság - az Alkotmány elvei alapján - a dolgozó anyák védelme, a család intézményének további megszilárdítása, valamint a gyermekek fejlődésének és nevelésének fokozott biztosítása érdekében széleskörűen gondoskodik a kisdedóvás intézményes megszervezéséről és szocialista építésünk követelményeinek megfelelő továbbfejlesztéséről. Ennek a célnak a megvalósítására az Országgyűlés az alábbi törvényt alkotta:

1. § (1) A kisdedóvás feladata az óvodáskorú gyermekeknek (5. §) a szocialista pedagógia célkitűzései szerint történő nevelése, gondozása és az általános iskolai tanulmányokra való előkészítése. A kisdedóvással meg kell alapozni a gyermek egészséges és edzett, hazájukat szerető, öntudatos, bátor és fegyelmezett, sokoldalúan művelt emberekké való nevelését.

(2) Ezt a feladatot az alábbi intézmények látják el:

a) napköziotthonos óvodák;

b) óvodák;

c) napköziotthonok;

d) időszaki napköziotthonos óvodák;

e) nyári napköziotthonok;

f) gyermekotthonok.

2. § (1) Óvodáskorú gyermekek nevelésére szolgáló intézményt (a továbbiakban: óvoda) csak a helyi tanácsok, az állami hivatalok és intézmények, üzemek, és vállalatok, állami gazdaságok, termelőszövetkezetek, valamint társadalmi szervezetek létesíthetnek és tarthatnak fenn.

(2) A kisdedóvás céljára szolgáló intézmények hálózatának továbbfejlesztését elsősorban a régi és új ipari települések, valamint az állami gazdaságok, gépállomások, termelőszövetkezeti községek és városok területén kell biztosítani.

(3) Az új települések (ipari telepek, tanyaközpontok, háztömbök) terveinek tartalmazniok kell a lakók gyermekei részére szükséges óvoda tervét is.

(4) Az óvodák, szervezési költségeit az éves népgazdasági tervekben, fenntartási költségeit pedig a fenntartó szerv költségvetésében kell biztosítani.

(5) A termelőszövetkezetek által létesített vagy fenntartott óvodák beruházási és fenntartási költségeit a fenntartó termelőszövetkezet viseli.

3. § (1) Új óvoda szervezését a megyei tanács (budapesti városi tanács) végrehajtóbizottsága engedélyezi a közoktatásügyi miniszternek az új óvoda létesítésének feltételeire vonatkozóan kiadott rendelkezései alapján.

(2) A jövőben elsősorban napközi otthonos óvodákat kell szervezni. Ez alól a megyei tanács (budapesti városi tanács) végrehajtóbizottsága indokolt esetben kivételt tehet.

4. § Azokban a községekben (városokban), ahol a nem magyar anyanyelvű lakosság száma ezt indokolttá teszi, az óvodahálózat fejlesztése során nemzetiségi óvodát kell létesíteni.

5. § (1) Óvodába a harmadik életévet elért, testileg és szellemileg egészséges gyermek vehető fel. A gyermek óvodai nevelésben a hatodik évének betöltését követő szeptember hó 1. napjáig részesülhet. Az a gyermek, aki testi, vagy szellemi fogyatkozása miatt az egészséges gyermekekkel együtt eredményesen nem gondozható és nevelhető, gyógypedagógiai intézményben helyezhető el.

(2) Abban az esetben, ha mindkét szülő (a gyermek nevelését és gondozását ellátó személy) résztvesz a termelőmunkában és a szülők a gyermek gondozását egyéb módon biztosítani nem tudják, a gyermek az óvodába két és féléves korának elérésétől felvehető.

6. § Az óvoda a munkaszüneti napok kivételével - a gyermekotthon munkaszüneti napokon is - egész éven át működik.

7. § (1) Állandó jellegű óvodában óvónőként csak olyan személyeket lehet alkalmazni, akiknek óvónői képesítésük van. Az óvodai hálózat gyorsütemű fejlesztésének biztosítása érdekében kivételesen óvónői képesítéssel nem rendelkezők is alkalmazhatók óvónőkként, azonban képesítésüket az alkalmazástól számított négy év alatt kötelesek megszerezni. A képesítés utólagos megszerzését a közoktatásügyi miniszter az óvónőképzés általános szabályaitól eltérően is szabályozhatja.

(2) Többtanerős óvoda vezetője csak olyan képesített óvónő lehet, aki legalább két évi óvónői gyakorlattal rendelkezik.

(3) Az óvónőknek munkájukban dajkák segédkeznek.

8. § (1) Az óvodák a közoktatásügyi miniszter felügyelete alatt állnak.

(2) Az óvodáknak a nevelő munkával kapcsolatos működési szabályait a közoktatásügyi miniszter állapítja meg. Működésük egyéb szabályait a közoktatásügyi miniszter az óvodát fenntartó szervek felett felügyeletet gyakorló miniszterekkel és a Minisztertanácsnak közvetlenül alárendelt szervek vezetőivel egyetértésben határozza meg.

9. § A jelen törvény végrehajtásáról a közoktatásügyi miniszter gondoskodik.

A jelen törvény hatálybalépésével az 1891. évi XV. törvény, 8400/1948. (VIII. 14.) Korm. rendelet és a 4073/1949. (VI. 4.) Korm. rendelet, végül mindazok a korábban kiadott jogszabályok, amelyek a jelen törvénnyel ellenkeznek, hatályukat vesztik a kisdedóvásról.

Szabó Piroska s. k.,

a Népköztársaság Elnöki Tanácsának titkára

Dobi István s. k.,

a Népköztársaság Elnöki Tanácsának elnöke