Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

43/1953. (VIII. 20.) MT rendelet

A hivatalos iratok kézbesítésének egyszerűsítése

Postai kézbesítés

1. §

Mindazokban az esetekben, amikor az államigazgatás, akár az igazságszolgáltatás körében a felek részére hivatalos iratokat kell kézbesíteni, a kézbesítést - a 11. §-ban említett kivétellel - posta útján kell teljesíteni.

A kézbesítés módjai

2. §

(1) A kézbesítés tértivevénnyel vagy tértivevény nélkül történhetik.

(2) Tértivevényes levélben azokat az iratokat kell kézbesíteni, amelyek kézbesítésének megtörténtéről és annak idejéről a hatóságnak tudomást kell szereznie.

(3) A fél egyoldalú kérelmére hozott olyan határozatot (pl. a lakbizonylat tárgyában hozott határozatot vagy a költségmentesség megoldására vonatkozó végzést) vagy a hasonló természetű olyan más iratot, amely az előterjesztett kérelemnek mindenben megfelel, magának a kérelmezőnek tértivevény nélkül kell kézbesíteni.

(4) Az olyan levelet, - akár tértivevényes, akár nem - amely fontos vagy nehezen pótolható okiratot vagy külföldi bíróság által kézbesíteni kért iratot tartalmaz, ajánlottan kell postára adni.

A nem tértivevényes levél kézbesítése

3. §

A nem tértivevényes közönséges és ajánlott levél kézbesítésére a postai üzletszabályzat és kezelési utasítás általános rendelkezései irányadók.

A tértivevényes levél kézbesítése

4. §

(1) A tértivevényes közönséges vagy ajánlott levél a címzetten kívül a címzett felnőtt családtagjának, alkalmazottjának, szállásadójának vagy a címzett által a postai üzletszabályzat szerint meghatalmazott személynek - postafiók bérlete esetében a fiókot kiürítő meghatalmazottnak - is kézbesíthető. Ha a címzett jogi személy, a közönséges tértivevényes levelet is csak a könyvelt postai küldemények átvételére jogosult személynek lehet átadni.

(2) Ha a megadott címen az (1) bekezdésben megjelölt személy nem található, a levélszekrényben vagy a postai küldemények elhelyezésére szolgáló más helyen, ilyennek hiányában pedig az ajtóra (kapura) kifüggesztve figyelmeztetést kell hagyni. Ebben közölni kell a címzettel, hogy a részére érkezett hivatalos irat kézbesítését a kézbesítő mikor kísérli meg újból, s ha az iratot akkor sem lehet kézbesíteni, a címzett azt további öt munkanap alatt a figyelmeztetésben megjelölt postahivatalban személyazonosságának igazolása után átveheti. A figyelmeztetésben meg kell jelölni az irat számát, továbbá hogy az irat melyik hatóságtól érkezett és hogy a postahivatalban milyen időben vehető át, végül figyelmeztetni kell a címzettet azokra a következményekre is, amelyek az irat átvételének elmulasztása esetében beállnak (9. §).

(3) A postafiók számával megjelölt helyre, de nem a fiókbérlő címére irányított küldeményekre a (2) bekezdésben foglaltak azzal az eltéréssel irányadók, hogy az irat kézbesítése helyett a postafiókba figyelmeztetést kell helyezni. A címzett az iratok legkésőbb a második figyelmeztetésnek a postafiókba helyezésétől számított öt munkanap alatt veheti át a postahivatalnál.

(4) A figyelmeztetés hátrahagyásának, illetőleg postafiókba helyezésének idejét, valamint ha a második kézbesítési kísérlet eredménytelen volt, ennek az idejét is a tértivevényen fel kell tüntetni.

(5) Ha az iratot olyan személynek kézbesítették, aki abban az ügyben, amelyre az irat vonatkozik, a címzettnek ellenfele, a kézbesítés érvénytelen.

Kényszerkézbesítés

5. §

(1) A tértivevényes közönséges vagy ajánlott levelet a címzettnek vagy az annak átvételére jogosult más személynek a tértivevény aláírása ellenében kell kézbesíteni. Ha azonban a címzett, illetőleg az irat átvételére jogosult más személy az irat átvételét vagy a tértivevény aláírását megtagadja, az iratot a tértivevény aláírása nélkül is át kell neki adni, illetőleg az iratot nála kell hagyni és a tértivevényen ezeket a körülményeket fel kell tüntetni (kényszerkézbesítés).

(2) A külföldi bíróságok polgári ügyiratainak kézbesítésénél - a nemzetközi egyezményekben, illetőleg a fennálló viszonossági gyakorlatban meghatározott esetektől eltekintve - kényszerkézbesítésnek helye nincs. A kézbesítendő irat címzése mellett és az irathoz csatolt tértivevényen a bíróság ezt feltüntetni köteles. Az ilyen iratot átvételének megtagadása esetében - annak utólagos átvétele végett - a 6. §-nak megfelelően öt munkanapig a postahivatalban kell tartani.

A tértivevényes levél letéti kezelése a postahivatalnál

6. §

Ha a tértivevényes levelet a címzettnek, illetőleg az annak átvételére jogosult más személynek a 4. vagy 5. § rendelkezései szerint kézbesíteni nem lehet, az iratot a kézbesítés második megkísérlésének, illetőleg a második figyelmeztetés postafiókba helyezésének napját követő öt munkanapon át a kézbesítő postahivatalban kell tartani. Ha ezalatt az idő alatt a címzett az irat átvétele végett jelentkezik, az iratot neki - személyazonosságának igazolása után - át kell adni.

Utánküldés

7. §

Ha a kézbesítés alkalmával kitűnik, hogy a címzett más helyre költözött vagy tartósan más helyen tartózkodik, az iratot a megállapított új címre utána kell küldeni, kivéve ha a feladó az irat címfeliratán és az ahhoz csatolt tértivevényen is feltüntette, hogy a küldemény utánküldésének nincs helye.

Az irat visszaküldése a feladó hatóságnak

8. §

(1) Ha a címzett az iratot a postahivatalban a 6. §-ban meghatározott öt munkanap alatt nem veszi át, a postahivatal ezt a tértivevényen feljegyzi és az iratot a tértivevénnyel együtt visszaküldi a feladónak.

(2) Ha a címzett meghalt vagy a címe ismeretlen, illetőleg a címzett elköltözött és az irat utánküldésének nincs helye, az iratot - a visszaküldés okának feltüntetésével - haladéktalanul vissza kell küldeni a feladónak.

A kézbesítés elmaradásának következményei

9. §

(1) A 8. § (1) bekezdése értelmében visszaküldött iratot - a jelen § (2), (3) és (4) bekezdésének eseteit kivéve - a kézbesítés második megkísérlésének, illetőleg a második figyelmeztetés postafiókba helyezésének napját követő ötödik munkanapon kézbesítettnek kell tekinteni.

(2) A keresetlevélnek a 8. § (1) bekezdése alapján való visszaküldése esetében a bíróság a kézbesítés elmaradásáról és annak okairól a felperest értesíti, a felperes kérelmére az alperes részére ügygondnokot rendel ki és a keresetlevelet ennek kézbesítteti, egyúttal erről az alperest - lakására címzett ajánlott levélben - értesíti. Ugyanez a szabály megfelelően irányadó minden olyan esetben, amikor valamely iratot a fennálló rendelkezések értelmében a keresetkézbesítés szabályai szerint kell kézbesíteni, valamint akkor is, ha valamely jogszabály eddig a saját kézbe való kézbesítést rendelte.

(3) Büntetőparancsnak a 8. § (1) bekezdése alapján való visszaküldése esetében a bíróság az ügy tárgyalásának kitűzése iránt intézkedik.

(4) Külföldi bíróságok polgári ügyiratainak a 8. § (1) bekezdése alapján való visszaküldése esetében a bíróság az ügyiratot tizenöt napig magánál tartja s ha a címzett azt ezalatt az idő alatt sem veszi át, a bíróság úgy jár el, mintha a címzett a kézbesítés során az átvételt megtagadta volna.

(5) A (2), (3) és a (4) bekezdésekben meghatározott intézkedések megtétele előtt a bíróság vagy más hatóság elrendelheti az irat kézbesítésének újabb megkísérlését.

(6) A címzett halála vagy a címzettnek, illetőleg lakhelyének (tartózkodási helyének) ismeretlen volta esetében az eljárásra külön jogszabályok irányadók.

Külterületi kézbesítés

10. §

A postai kézbesítő hálózatba be nem kapcsolt településeken a hivatalos iratok kézbesítését a községi kézbesítő teljesiti. A jelen rendelet rendelkezéseit ilyen esetben megfelelően kell alkalmazni azzal az eltéréssel, hogy a kézbesítés teljesítéséért a községi tanács végrehajtóbizottsága a felelős.

Egyéb kézbesítési módok

11. §

(1) A hatóságok (bíróságok) vagy hivatalok az irataikat a postai kézbesítés mellőzésével kivételesen saját kézbesítőik útján is kézbesíthetik, ha az a sürgősség indokolja vagy az más okból szükséges.

Ha a kézbesítés a címzett vagy az ügyirat átvételére jogosult más személy távolléte miatt kétszeri kísérlettel sem teljesíthető s a címzett vagy az ügyirat átvételére jogosult más személy egyebütt sem található fel, a bűnügyi idézés, valamint a közveszély elhárítását célzó hatósági határozat - a hatóság erre vonatkozó rendelkezéséhez képest - a címzett lakásának ajtajára való kifüggesztéssel is kézbesíthető. Egyéb ügyiratok tekintetében sem kifüggesztés útján való kézbesítésnek, sem figyelmeztetés otthagyásának helye nincs és a kézbesítést vagy ismét meg kell kísérelni vagy a posta útján kell teljesíteni.

(2) A hadkötelezettséggel, valamint a honvédelmi személyi és dologi szolgáltatásokkal kapcsolatos behívó, illetőleg igénybevételi jegyek kézbesítésére a belügyminiszter a honvédelmi miniszterrel egyetértve eltérő szabályokat állapíthat meg.

(3) A helybeli hatóságok (bíróságok) vagy más hivatalok ugyancsak közvetlenül a községi tanács végrehajtóbizottságának adhatják át kézbesítés végett a hivatalos irataikat, ha azokat a 10. § szerinti község külterületen kell kézbesíteni.

Hatálybalépés

12. §

(1) A jelen rendelet az 1953. évi szeptember hó 1. napján lép hatályba; ugyanakkor hatályukat vesztik a 4.169/1949. (VII. 30.) Korm. és a 4.265/1949. (X. 2.) MT rendelet, a telekkönyvi rendtartás 140. §-ának a fél saját kezébe való kézbesítést elrendelő rendelkezése, valamint a hatósági és bírósági iratok kézbesítésére vonatkozó jogszabályoknak a jelen rendelettel ellentétes egyéb rendelkezései.

(2) A jelen rendelet végrehajtása végett szükséges rendelkezéseket - ideértve a tértivevények és egyéb kézbesítési bizonyítványok, valamint a figyelmeztetések mintájának megállapítását is - az igazságügyminiszter, a közlekedés- és postaügyi miniszter, valamint a belügyminiszter állapítják meg; a felügyeletük alá tartozó ügyek tekintetében az egyes miniszterek a szükséghez képest - postai kézbesítés esetében a közlekedés- és postaügyi miniszterrel egyetértve - külön szabályokat állapíthatnak meg.

Nagy Imre s. k.,

a Minisztertanács elnöke

Tartalomjegyzék