Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

2/1954. (V. 13.) VKGM rendelet

a lakások és egyéb helyiségek bérleti jogviszonyának rendezéséről szóló 11/1953. (III. 24.) MT számú rendelet módosítása tárgyában kibocsátott 12/1954. (II. 14.) MT számú rendelet végrehajtásáról

A lakások és egyéb helyiségek bérleti jogviszonyának rendezéséről szóló 11/1953. (III. 24.) MT számú rendelet módosítása tárgyában kibocsátott 12/1954. (II. 14.) MT számú rendelet 4. §-ában kapott felhatalmazás alapján a rendelet végrehajtásaképpen - annak szövegét e helyütt is közölve - az alábbiakat rendelem:

(A vastagabb betűkkel szedett §-okra osztott szöveg a Minisztertanács rendelete, a vékonyabb betűkkel szedett, pontokra (Vhr) osztott szöveg pedig a végrehajtásra vonatkozó rendelkezéseket tartalmazza.)

Családi lakóházakra vonatkozó szabályok

1. §

1953 április 1. után épült, személyi tulajdont képező lakóház lakáshasználata nem esik korlátozás alá.

A jelen rendelet megjelenése után épülő házakra a társbérletre vonatkozó jogszabályok nem alkalmazhatók.

Vhr. 1. 1953 április 1. után épültnek azt a lakóházat kell tekinteni, amelyre a lakhatási engedélyt a hatóság e határidő után adta ki.

2. Ha a személyi tulajdont képező lakóházban több önálló lakás, vagy lakás céljára szolgáló helyiség van, a tulajdonos korlátlan használati joga csak az általa kiválasztott, illetőleg lakott lakásra terjed ki.

3. A bérbeadás útján hasznosított, valamint a tulajdonos által kiválasztott, illetőleg lakott lakásra vagy lakás céljára alkalmas helyiségre a társbérletre vonatkozó jogszabályokat alkalmazni nem lehet.

2. §

Ha személyi tulajdont képező lakóház, illetőleg lakás - függetlenül attól, hogy mikor épült - megüresedik és oda a tulajdonos be kíván költözni, a végrehajtóbizottság az igényjogosultságra vonatkozó rendelkezésekre tekintet nélkül köteles őt a lakás használójául kijelölni.

Vhr. 4. Ha a személyi tulajdont képező lakóházban megüresedő lakásba, vagy lakás céljára szolgáló helyiségbe a tulajdonos maga kíván beköltözni, ezt a szándékát a végrehajtóbizottságnál a megüresedéstől számított legkésőbb tizenöt napon belül köteles bejelenteni. A végrehajtóbizottság nem vizsgálhatja azt, hogy a tulajdonosnak van-e lakása és az részére megfelel-e.

5. Ha a tulajdonos a végrehajtóbizottság határozatának kézhezvételétől számított harminc napon belül nem költözik be, a bérlő kijelöléséről a végrehajtóbizottság a fennálló jogszabályok értelmében gondoskodik.

6. A tulajdonos beköltözése esetén a felszabaduló korábbi lakása felett,

a) ha az a tanács lakásalapjához tartozó lakás, a végrehajtóbizottság,

b) szolgálati lakás esetében a szolgálati lakással rendelkezni jogosult állami szerv, vagy vállalat,

c) személyi tulajdont képező házban bérbeadás útján hasznosított lakás esetén a jelen rendelet szabályainak megfelelően a tulajdonos jogosult rendelkezni.

7. Ha a tulajdonos a személyi tulajdonát képező házban lakik és az ugyanott megüresedő másik lakásba kíván beköltözni, a végrehajtóbizottság őt a lakás használójául kijelölni köteles. Ha a lakóház 1953 április 1. előtt épült, a tulajdonos felszabaduló lakásának bérlőjét, - a fennálló jogszabályok alapján - a végrehajtóbizottság jelöli ki.

8. Ha a tulajdonos a megüresedett lakásra vonatkozó beköltözési szándékát a megüresedéstől számított tizenöt napon belül még nem közölte és a lakásra igényt nyújtanak be, a végrehajtóbizottság a tulajdonost nyilatkozattételre azonnal felhívni köteles. Ha a tulajdonos a felhívás kézbesítésétől számított nyolc napon belül nem jelenti be, hogy a megüresedett lakásba be kíván költözni, a bérlő kijelöléséről a végrehajtóbizottság a fennálló jogszabályok értelmében gondoskodik.

9. Ha a személyi tulajdont képező lakóházban megüresedő lakás szolgálati lakás és azt az illetékes szerv tovább szolgálati lakásként használni nem akarja, a tulajdonos a beköltözés jogával élhet. Ha az állami szerv vagy vállalat a lakásért a tulajdonosnak vételárat fizetett, a tulajdonos beköltözés előtt köteles a lakás vételárát visszatéríteni. Ez abban az esetben is kötelező, ha korábban magánszemély vette meg a lakást és onnan kiköltözik.

3. §

A jelen rendelet után épült lakást tulajdonosa részben vagy egészben bérbeadás útján is hasznosíthatja.

Vhr. 10. A jelen rendelet után épültnek azt a lakóházat kell tekinteni, amelyre a lakhatási engedélyt a hatóság 1954 február 14.-e után adta ki.

11. Ha a tulajdonos a személyi tulajdonát képező lakóházban lévő lakást részben vagy egészben bérbeadás útján kívánja hasznosítani, jogosult a bérlő kijelölésére, illetőleg a bérleti jogviszonyt a tulajdonos és a bérlő szerződése hozza létre. A tulajdonos a bérleti szerződés megkötését a végrehajtóbizottsághoz bejelenteni tartozik. A végrehajtóbizottság jogosult megvizsgálni, hogy a beköltöző bérlő az előző lakásával miként rendelkezett.

12. A személyi tulajdont képező lakóházban bérbeadás útján hasznosított lakás vagy lakás céljára szolgáló helyiség bérlője az előző lakását - a szolgálati lakás és a más személyi tulajdonát képező lakóházban lévő lakás kivételével - az ingatlanközvetítő vállalatnak eladhatja.

13. Ha a tulajdonos az 1953 április 1. után épült házban lévő lakást vagy lakás céljára szolgáló helyiséget a lakhatási engedély kiadásától számított 30 napon belül sem bérbe, vagy használatba nem adja, sem abba maga nem költözik be, a végrehajtóbizottság annak kiutalásáról a fennálló jogszabályok értelmében gondoskodni jogosult.

14. Az 1953 április 1. után épült személyi tulajdont képező lakóházban bérbeadás útján hasznosított lakás vagy lakrész bérlője a bérleti jogviszonyáról meghatározott személy részére nem mondhat le és a lakást nem adhatja el. A bérlő a lakást, vagy a lakrészt csak a tulajdonos előzetes hozzájárulásával cserélheti el.

15. 1953 április 1. után épült személyi tulajdont képező lakóházban szolgálati lakás csak abban az esetben létesíthető, ha a lakást a tulajdonos állami szerv, vagy vállalat részére az ingatlanközvetítő vállalat útján átengedi.

Egyéb utasítások

16. A lakáscserére vonatkozó megbízás díja fejében az ingatlanközvetítő vállalat a megbízást adó felektől huszonöt-huszonöt forint díjat szedhet. A díj fizetése akkor esedékes, ha a felek elfogadták az ingatlanközvetítő vállalat által felajánlott lakásokat. A csere folytán keletkező bérleti jogviszony nem jár a lakások bérének emelésével.

17. Albérlőt az általa lakott lakásba társbérlőül még akkor sem lehet kijelölni, ha a bérlő ehhez hozzájárul, vagy azt kéri.

18. Ha a bérlemény kiürítését vagy átadását a bírói határozat mondja ki, a végrehajtást a bíróság rendeli el. A bíróság a végrehajtást a felmondás érvényességét kimondó jogerős ítélet [11/1953. (III. 24.) MT számú rendelet 8. §] alapján is köteles elrendelni. Ha pedig a tanács végrehajtóbizottságának jogerős határozata alapján kell lakás, vagy lakás céljára szolgáló helyiségek átadása, vagy kiürítése iránt intézkedni, a végrehajtás elrendelésére a végrehajtóbizottság hivatott. A végrehajtást minden esetben a végrehajtóbizottság foganatosítja.

19. A lakások és egyéb helyiségek bérleti jogviszonyának rendezéséről szóló 11/1953. (III. 24.) MT számú rendelet végrehajtása tárgyában kiadott 2.252/1953. (IX. 23.) KipM számú utasítás 38. pontja, a 102. pont e) alpontja és a 142. pont hatályukat vesztik.

Nezvál Ferenc s. k.,

a város és községgazdálkodási miniszter első helyettese

Tartalomjegyzék