Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

39/1954. (VII. 15.) MT rendelet

a mezőgazdasági termelőszövetkezetek segéd- és feldolgozó üzemi tevékenységének szabályozásáról

A termelőszövetkezetek megerősítése és a tagok jövedelmének fokozása érdekében szükséges, hogy a helyi viszonyoknak megfelelően sokoldalúvá fejlesszék gazdaságukat. Ennek egyik legalkalmasabb eszköze olyan segéd- és feldolgozó üzemek létesítése, amelyek a termelőszövetkezet saját gazdasági szükségleteit kielégítik, illetve a növénytermelés és állattenyésztés nyerstermékeit a közös gazdaság és a tagok szükségleteire, valamint a közfogyasztás céljaira is feldolgozzák.

A Minisztertanács a mezőgazdasági termelőszövetkezetek segéd- és feldolgozó üzemi tevékenységét az alábbiak szerint szabályozza:

1. §

(1) A mezőgazdasági termelőszövetkezetek egyenként, de két vagy több termelőszövetkezet együttesen is létesíthetnek:

a) segédüzemeket, elsősorban a saját gazdasági szükségleteiknek kielégítésére,

b) feldolgozó üzemeket, elsősorban a közös gazdaságban megtermelt termények, termékek és azok hulladékainak, valamint a közös gazdaság területén kitermelhető anyagoknak a feldolgozására. Idegen gazdaságból származó terményt a termelőszövetkezet kizárólag vámdarálás és pálinkafőzés során dolgozhat fel.

(2) Háziipart a mezőgazdasági termelőszövetkezetek a jelen rendelet 5. §-ában megszabott keretekben folytathatnak.

2. §

(1) Mezőgazdasági termelőszövetkezet csak mezőgazdasági tevékenységgel összefüggő segéd- és feldolgozó üzemet létesíthet és csak olyan mértékben üzemeltethet, hogy az a fő termelési feladatok (növénytermelés, állattenyésztés stb.) teljesítését ne akadályozza.

(2) A feldolgozó üzemet - a vámdarálás kivételével - a mezőgazdasági termelőszövetkezet csak abban az esetben üzemeltetheti, ha a feldolgozásra kerülő termény, vagy termékféleségből beadási és szerződési kötelezettségét már teljesítette, illetve ennek feltételeit biztosította.

(3) A segéd- és feldolgozó üzemekben a termelőszövetkezet idegen munkaerőt nem foglalkoztathat. Kivételes esetben, ha a termelőszövetkezeti tagok között megfelelő szakember nincs, a járási tanács végrehajtóbizottságának mezőgazdasági osztálya - építési tevékenység esetén a megyei tanács végrehajtóbizottságának mezőgazdasági osztálya az építési osztállyal egyetértésben - engedélyezheti, hogy a termelőszövetkezet a különleges szakképzettséget igénylő segéd- és feldolgozó üzemének vezetésére, szakmai irányítására megfelelő képesítéssel rendelkező szakembert alkalmazzon. Robbantással történő kőfejtésnél a robbantást kizárólag az előírt képesítéssel rendelkező robbantómester végezheti. A termelőszövetkezet az alkalmazott szakemberek részére az állami gazdaságokban, illetve vállalatoknál hasonló munkakörben foglalkoztatott dolgozóknak az érvényben lévő rendelkezések szerint járó munkabért köteles fizetni.

3. §

(1) A mezőgazdasági termelőszövetkezetek segédüzemi tevékenysége kiterjedhet:

a) kovács, bognár, kádár, asztalos, lakatos, szíjgyártó és egyéb gazdasági műhelyek üzemeltetésére a közös gazdaság és a tagok, valamint a szomszédos termelőszövetkezetek szükségleteinek kielégítése céljából:

b) építési anyagok előállítására a közös gazdaság, a tagok, indokolt esetben más termelőszövetkezetek szükségleteinek kielégítése céljából, amit a termelőszövetkezet különösen tégla-, mész-, cserépégetéssel, nád- és szalmapalló készítéssel, kőbányászattal, bontási anyag és építkezéshez kiutalt félkészáru feldolgozásával, esetleg saját faállományának saját szükségletre engedélyezett feldolgozásával valósíthat meg. Fa feldolgozásához a termelőszövetkezet kör- és szalagfűrészt alkalmazhat, keretfűrészt azonban nem üzemeltethet:

c) házi építkezésre, amelynek során a termelőszövetkezet saját munkaerejével a közös gazdaság céljaira és tagjai részére gazdasági, kulturális, szociális és lakóépületeket létesít.

(2) Ma a községben az előbbi bekezdés a) pontjában felsorolt iparágakban működő kisipari szövetkezet vagy kisiparos nincsen, illetve nem tudja ellátni a lakosság szükségletét, a községi tanács végrehajtóbizottságának engedélyével a termelőszövetkezet műhelye a lakosság részére is végezhet javító és szolgáltató munkát.

4. §

(1) A mezőgazdasági termelőszövetkezet feldolgozó üzemi tevékenysége kiterjedhet:

a) tej feldolgozására (tejszín, vaj, túró, sajt, juhtejből gomolya készítésére),

b) gyümölcs- és zöldségfélék feldolgozására (káposzta, paprika, uborka savanyítása, gyümölcsaszalás, pulp, lekvár és gyümölcslé stb. készítése),

c) száraz tésztafélék készítésére,

d) borok palackozására,

e) pálinkafőzésre (gyümölcsből, törkölyből),

f) darálók üzemetetésére,

g) magvak szárítására, tisztítására és osztályozására.

Az a)-d) pontokban felsorolt feldolgozó üzemet a termelőszövetkezet csak saját termelvényeinek feldolgozására létesíthet. A háztáji gazdaság azon termelvényei, amelyeket a termelőszövetkezet átvesz és közösen értékesít mint a termelőszövetkezet közös termelvénye kerül feldolgozásra. A háztáji gazdaság egyéb termelvényeinek feldolgozásáról a termelőszövetkezet közgyűlése dönt. A pálinkafőzést a termelőszövetkezetek állami ellenőrzés alatt végezhetik. Bor palackozásánál a termelőszövetkezetek állami márkajegyet nem használhatnak.

(2) A termelőszövetkezet foglalkozhat a saját vágásból eredő friss hús, zsír és füstöltáru szabadpiaci értékesítésével, ebből acélból azonban állandó jellegű húsfeldolgozó üzemet, hentesüzletet (hússzéket) nem létesíthet.

5. §

A mezőgazdasági termelőszövetkezet által folytatott háziipari tevékenység kiterjedhet - a nemes-fűz kivételével - a gazdaságban megtermelt terményekből, termékekből és hulladékokból (szalma, gyékény, csuhé, cirok, lószőr stb.), készült valamennyi közhasználatú cikk előállítására. Nem tekinthető háziipari tevékenységnek a háziipar keretét meghaladó berendezésekkel, erőgépekkel, vagy erőgépmeghajtású termelőeszközzel folytatott termelési tevékenység, valamint a 34/1953. (VII. 3.) MT számú rendelet szerint népi iparművészetnek minősülő tevékenység. Az ezzel kapcsolatos vitás kérdésekben a megyei tanács végrehajtóbizottsága dönt.

6. §

(1) A mezőgazdasági termelőszövetkezetek segéd-és feldolgozó üzemeinek létesítéséhez és üzemeltetéséhez külön iparjogosítvány nem szükséges. Az ezzel kapcsolatos tevékenységet a termelőszövetkezet az alapszabály, illetve a földművelésügyi minisztertől kapott működési engedély alapján gyakorolhatja.

(2) A segéd- és feldolgozó üzemek üzemeltetése során a mezőgazdasági termelőszövetkezet köteles betartani az érvényben lévő egészségügyi, munka-és egészségvédelmi rendelkezéseket és rendszabályokat, valamint a szakmai képesítésre előírt követelményeket, köteles továbbá vezetni mindazokat a nyilvántartásokat, amelyek a segéd- és feldolgozó ipari tevékenység ellenőrzéséhez és az ezzel kapcsolatos pénzügyi rendelkezések végrehajtásához szükségesek. Ennek ellenőrzése céljából a termelőszövetkezet a 3. § (1) bekezdésének a) pontjában felsorolt műhelyek üzemeltetésének kivételével minden segéd- és feldolgozó üzemi tevékenység megkezdését 8 napon belül köteles a járási tanács végrehajtóbizottságának bejelenteni.

(3) Ha a mezőgazdasági termelőszövetkezet a segéd- vagy feldolgozó üzem működése során az előírt szabályokat különösen az egészségügyi, munka- és egészségvédelmi rendelkezéseket nem tartja meg, az illetékes helyi tanács végrehajtóbizottsága a segéd- vagy feldolgozó üzem működését felfüggesztheti, mindaddig, amíg a termelőszövetkezet az előírt követelményeknek pótlásáról nem intézkedik.

(4) A mezőgazdasági termelőszövetkezet a feldolgozó üzemben csak olyan terményt, vagy terméket dolgozhat fel, amelyből esedékes beadási kötelezettségének maradéktalanul eleget tett; ellenkező esetben a járási tanács végrehajtóbizottsága a feldolgozó üzem működését köteles felfüggeszteni, míg beadási kötelezettségének eleget nem tesz.

7. §

A darálásból szármázó vámkeresménnyel a termelőszövetkezet szabadon rendelkezik.

8. §

(1) A segéd- és feldolgozó üzem, valamint a háziipari tevékenység útján előállított cikkek után - kivéve a tejtermékeket - forgalmi adót kell fizetni, ha ezeket a termelőszövetkezet a saját és a tagság szükségletének kielégítésén felül, bármely más módon értékesíti.

(2) A termelőszövetkezetek a forgalmi adót, a kisipari, illetve a háziipari szövetkezetekre megállapított adókulcsok szerint kötelesek leróni.

9. §

E rendelet végrehajtásáról az Országos Tervhivatal elnökével és az érdekelt miniszterekkel egyetértésben a földművelésügyi miniszter gondoskodik.

Nagy Imre s. k.,

a Minisztertanács elnöke