4/1954. (III. 21.) FM rendelet
a szőlő- és gyümölcstermeléssel kapcsolatos engedélyek kiadásának egyszerűsítéséről
A mezőgazdasági termelés fejlesztéséről szóló Párt- és Kormányhatározat a szőlő- és gyümölcstelepítések nagyarányú növelését és a szaporítóanyag termelésének fokozását tűzte ki célul. Ezért lehetővé kell tenni, hogy az állami gazdaságok mellett a termelőszövetkezetek és az egyéni termelők is minél nagyobb számban kapcsolódjanak be a szőlő- és gyümölcsszaporítóanyag termelésébe. Az eddigi eljárás egyszerűsítésével biztosítani kell továbbá, hogy a szükséges engedélyeket a termelők gyorsan, bürokráciamentesein megkaphassák. Ennek érdekében az alábbiakat rendelem.
I. SZŐLŐTERMELÉS
Szaporítóanyag termelése és forgalombahozatala
1. §
(1) Szőlővesszőt és szőlőoltványt saját szükségletére minden termelő hatósági engedély vagy előzetes bejelentés nélkül, szabadon termelhet. Ha a saját célra termelt gyökeres szőlővesszőből, vagy szőlőoltványból (továbbiakban: szőlőszaporítóanyagból) felesleg mutatkozik, annak forgalombahozatalára egyszeri eladásra jogosító engedélyt kell kérni a járási tanács végrehajtóbizottsága mezőgazdasági osztályától.
(2) Az engedély iránti kérelemben fel kell tüntetni:
a) a kérelmező nevét, foglalkozását és lakóhelyét (székhelyét), valamint az eladás helyét;
b) a forgalombahozatalra szánt gyökeres szaporítóanyag fajtánként részletezett darabszámát. Szőlőoltványoknál az alany és a nemesrész fajtáját is meg kell jelölni.
2. §
(1) Szőlőszaporítóanyagot kereskedelmi forgalom céljaira termelőszövetkezetek és egyénileg gazdálkodók, továbbá tangazdaságok, célgazdaságok, állami vállalatok, intézmények és intézetek engedély alapján termelhetnek és hozhatnak forgalomba. Állami gazdaságok és kísérleti gazdaságok részére engedély nem szükséges.
(2) Az engedélyt a szőlőtelep (szőlőiskola) létesítése évében, legkésőbb február l-ig a járási tanács végrehajtóbizottsága mezőgazdasági osztályától kell kérni. A kérelemben meg kell jelölni:
a) a kérelmező nevét, foglalkozását és lakóhelyét (székhelyét);
b) a létesíteni kívánt szőlőiskola helyét, a dűlőnév, helyrajzi szám és a kat. holdban kifejezett terület pontos feltüntetésével;
c) az évenként termelni kívánt gyökeres szaporítóanyag fajtánként részletezett darabszámát. Szőlőoltványoknál az alany és a nemesrész fajtáját is fel kell tüntetni.
(3) A kérelem alapján kiadott engedély visszavonásig érvényes. Az engedélyes minden év március 1. napjáig köteles a járási tanács végrehajtóbizottsága mezőgazdasági osztályának írásban bejelenteni az előző év őszén kitermelt és a bejelentés évében termelni kívánt szőlőszaporítóanyag fajtánként részletezett darabszámát. A mezőgazdasági osztály az engedélyt a bejelentési kötelezettség elmulasztása esetén is visszavonhatja.
(4) Mind a szőlőszaporítóanyag forgalombahozatali, mind a szőlőtelep létesítési engedély megadása felől a járási tanács két héten belül köteles határozni és erről a kérelmezőt értesíteni.
3. §
(1) Forgalombahozni csak az érvényben lévő szabványok minőségi előírásainak és a növényegészségügyi jogszabályoknak megfelelő szőlőszaporítóanyagot lehet,
(2) Idegen szőlőtelepről származó szőlőszaporítóanyag forgalombahozatala tilos.
(3) Szőlőszaporítóanyagot csak a termelő telephelyén lehet értékesíteni; piacon, házalás, szekerezés, vagy utazómegbízott útján forgalombahozni nem szabad.
Szőlők telepítése (felújítása) és kivágása
4. §
(1) Szőlők telepítésének (felújításának) és kivágásának engedélyezésénél, illetőleg a telepítés és felújítás tervének jóváhagyásánál a következőképen kell eljárni:
a) Az egyénileg gazdálkodók az engedélyt bármikor kérhetik annak a községi (városi) tanácsnak végrehajtóbizottságától, ahol az érintett terület fekszik. A községi tanács végrehajtóbizottsága a kérelmet a helyszínen köteles felülvizsgálni, ennek alapján az engedély megadása felől két héten belül határozni, és a határozatot a kérelmezővel írásban közölni.
b) A mezőgazdasági termelőszövetkezetek, valamint az I. és II. típusú termelőszövetkezeti csoportok a szőlő telepítésére vagy felújítására készített tervük jóváhagyását, illetőleg a szőlőkivágás engedélyezését a megyei tanács végrehajtóbizottságának mezőgazdasági osztályától bármikor kérhetik. A mezőgazdasági osztály köteles a kérelem ügyében - helyszíni vizsgálat alapján - két héten belül határozni és határozatát a termelőszövetkezettel írásban közölni.
(2) Célgazdaságok, tangazdaságok, vállalatok, intézmények, intézetek és társadalmi szervezetek szőlők telepítésére és felújítására továbbra is tervet kötelesek készíteni és azt jóváhagyás végett a megyei mezőgazdasági osztálynak bemutatni. Szőlők kivágására a felsorolt szervek részére a megyei mezőgazdasági osztály adhat engedélyt. Állami gazdaságoknak és kísérleti gazdaságoknak a jóváhagyást, illetőleg engedélyt, termelési igazgatóságuk adja.
II. GYÜMÖLCSTERMELÉS
Gyümölcsfaiskolák létesítése és termelvényeik forgalombahozatala
5. §
(1) Kereskedelmi gyümölcsfaiskola létesítésére, fenntartására és termelvényeinek forgalombahozatalára minden kertész tekintet nélkül a létesíteni kívánt faiskola területének nagyságára, egyébként a fennálló rendelkezéseknek [63.000/1947. (VI. 19.) FM számú rendelet] megfelelően kérhet engedélyt. A kérelmet a megyei tanács végrehajtóbizottsága mezőgazdasági osztályához kell beadni.
(2) Az engedély iránti kérelemben meg kell jelölni:
a) a kérelmező nevét, foglalkozását és lakóhelyét (székhelyét);
b) a létesíteni kívánt gyümölcsfaiskola helyét, a dűlőnév, helyrajzi szám és a kat. holdban kifejezett terület pontos feltüntetésével;
c) az évenként telepíteni kívánt terület nagyságát.
(3) A kérelemhez csatolni kell a kérelmező szakképzettségét igazoló okmányt, valamint a megyei növényvédelmi zárszolgálati felelős 30 napnál nem régibb keletű hivatalos igazolását arról, hogy a létesítendő faiskola területe a növényvédelmi követelményeknek megfelel.
(4) Az engedély elnyeréséhez megkívánt szakképzettségtől el lehet tekinteni abban az esetben, ha a kérelmező igazolja, hogy a gyümölcsfaiskolai termelésben megfelelő gyakorlati jártassággal rendelkezik.
(5) Az engedély visszavonásig érvényes.
6. §
(1) A kereskedelmi gyümölcsfaiskola engedélyese saját termelésű gyümölcsfaiskolai termel vényeit az engedélyben megállapított körzeten belül, az érvényben lévő szabványok minőségi előírásainak és a nővényegészségügyi jogszabályoknak megfelelően hozhatja forgalomba.
(2) Idegen gyümölcsfaiskolából származó faiskolai termeivények forgalombahozatala tilos.
(3) Faiskolai termelvényeket csak a faiskola telephelyén lehet értékesíteni; piacon, házalás, szekerezés, vagy utazómegbízott útján gyümölcsfaiskolai termelvényeket forgalombahozni nem szabad.
Gyümölcsösök telepítése és gyümölcsfák kivágása
7. §
(1) Árugyümölcsösnek kell tekinteni minden olyan gyümölcsöst, amelynek területe a 800 négyszögölet eléri vagy meghaladja. Házi vagy háztáji gyümölcsös az ennél kisebb területű gyümölcsös.
(2) Új árugyümölcsöst telepíteni csak engedély alapján szabad. Az engedély iránti kérelmet a gyümölcsös fekvése szerint illetékes községi (városi) tanács végrehajtóbizottságához kell benyújtani, illetve a más szervekhez beadott kérelmeket ide kell továbbítani. A községi tanács végrehajtóbizottsága a kérelem adatait ellenőrzi és azt a beadás napjától számított 10 napon belül véleményével együtt megküldi a járási tanács végrehajtóbizottsága mezőgazdasági osztályának.
a) Egyénileg gazdálkodóknak 5 kat. holdnál kisebb területű árugyümölcsös telepítésére a járási tanács végrehajtóbizottságának mezőgazdasági osztálya, 5 kat. hold vagy ennél nagyobb területű gyümölcsösök telepítésére pedig a megyei tanács végrehajtóbizottságának mezőgazdasági osztálya ad engedélyt.
b) Termelőszövetkezetek (csoportok), tangazdaságok, célgazdaságok, állami vállalatok, intézmények, intézetek és társadalmi szervezetek részére árugyümölcstelepítési engedélyt - tekintet nélkül a gyümölcsös területének nagyságára - a megyei tanács végrehajtóbizottságának mezőgazdasági osztálya ad.
(3) Az engedély megadása felől mind a járási, mind a megyei tanács két héten belül köteles határozni és erről a kérelmezőt értesíteni.
(4) Állami gazdaságok és kísérleti gazdaságok gyümölcsöst a termelési igazgatóságuk által jóváhagyott terv alapján telepíthetnek.
8. §
(1) A házi (háztáji) gyümölcsösökben lévő gyümölcsfák kivágásához és a kitermelt faanyag felhasználásához - a dió- és gesztenyefák kivételével - engedély nem szükséges.
(2) Árugyümölcsösökben lévő gyümölcsfák kivágásához gyümölcsnemre való tekintet nélkül, valamint a házi (háztáji) gyümölcsösökben lévő dió- és gesztenyefák kivágásához továbbra is a községi tanács végrehajtóbizottságánál kell engedélyt kérni. Az engedélyt dió- vagy gesztenyefára vonatkozóan minden esetben a megyei tanács végrehajtóbizottságának mezőgazdasági osztálya, egyébként 5 vagy ennél kevesebb fa esetén a községi tanács végrehajtóbizottsága saját hatáskörében, 6-50 fáig a járási, 50 fán felül pedig a megyei tanács végrehajtóbizottságának mezőgazdasági osztálya adja.
(3) A bogyós gyümölcsű bokrok kivágásához engedély nem szükséges.
(4) A kivágott gyümölcsfák faanyagát tulajdonosuk - a dió- és gesztenyefák kivételével - szabadon felhasználhatja, vagy forgalombahozhatja. A kivágott dió- és gesztenyefák faanyagát tulajdonosuk köteles a fennálló rendelkezéseknek megfelelően a Földművelésügyi Minisztérium fűrész- és lemezipari igazgatóságának eladni, amennyiben az igazgatóság átvételi szándékát a kivágási engedély kiadásától számított 30 napon belül a tulajdonossal írásban közli. Ellenkező esetben a tulajdonos a faanyaggal szabadon rendelkezik.
III. HATÁLYUKAT VESZTŐ RENDELKEZÉSEK
9. §
A 85.000/1938. FM számú rendelet (Rendeletek Tára 1938. évf. 3.128. old.) 95-99. §-a, a 63.000/ 1947. (VI. 19.) FM számú rendelet 43. és 47. §-a, 48. §-ának (2)-(4) bekezdése, 49. §-a, 50. §-ának (1)-(3) bekezdése, 51. §-ának (3) bekezdése, 55. §-a, 58. §-ának (2) és (3) bekezdése, 59-62., 65., 67., 69-74. §-a, továbbá a 16.013/1951. (II. 1.) FM számú rendelet 4. és 5. §-ának a jelen rendelettel ellentétes rendelkezései, a 16.053/1950. (V. 17.) FM számú, 16.060/1950. (V. 27.) FM számú, 16.086/1950. (VII. 29.) FM számú rendeletek, a 18.018/1951. (II. 7.) F.M. számú rendelet 1. §-a és a 18.025/1951. (III. 6.) FM számú rendeletnek a jelen rendelettel ellentétes rendelkezései hatályukat vesztik.
Hegedűs András s. k.,
földművelésügyi miniszter