78/1954. (XII. 18.) MT rendelet
az amerikai (kolorádói) burgonyabogár által erősen veszélyeztetett és veszélyeztetett területek burgonyatermésének felhasználásáról és forgalmának szabályozásáról
1. §
A burgonyatermés felhasználása szempontjából
a) a Dunántúl egész területét a burgonyabogár által erősen veszélyezteteit területnek (továbbiakban: erősen veszélyeztetett terület),
b) a Duna-Tisza közét a burgonyabogár által veszélyeztetett területnek (továbbiakban: veszélyeztetett terület) kell tekinteni.
2. §
(1) Vető-, étkezési és ipari burgonya erősen veszélyeztetett területen belül korlátozás nélkül szállítható és felhasználható.
(2) Az erősen veszélyeztetett területről étkezési burgonya kizárólag Budapest területére kézipoggyász- és darabáruként vagy vasúti kocsiban szállítható. Tehergépkocsin vagy egyéb közúti járművön az erősen veszélyeztetett területről étkezési burgonya nem szállítható. A szállításhoz növényegészségügyi vizsgálat és növényegészségügyi bizonyítvány nem szükséges. Vető- és ipari burgonya a megyei mezőgazdasági igazgatóság esetenként adott engedélye és a származási hely szerint illetékes megyei, illetve járási zárszolgálati felelős (továbbiakban: zárszolgálati felelős) által kiállított növényegészségügyi bizonyítvány alapján - Szabolcs-Szatmár megyét kivéve - az ország bármely más területére elszállítható.
3. §
(1) Veszélyeztetett területen lévő, burgonyabogár fertőzésétől mentes község (város) területéről vető-, étkezési és ipari burgonya - Szabolcs-Szatmár megye területét kivéve - az ország bármely területére korlátozás nélkül szállítható.
(2) Veszélyeztetett területen lévő, burgonyabogárral fertőzött község (város) területéről vető-, érkezési és ipari burgonya a veszélyeztetett területen belül más helységbe és az erősen veszélyeztetett területre a zárszolgálati felelősnek a fertőzőmentességet igazoló bizonyítványával szállítható. E községek (városok) területéről a Tisza vonalától keletre lévő területre - Szabolcs-Szatmár megye területének kivételével - vető-, étkezési és ipari burgonya kizárólag a megyei mezőgazdasági igazgatóság esetenként adott engedélyével szállítható.
(3) A 15 kg-ot meg nem haladó súlyú, kettős textil- vagy papírzsákba csomagolt vetőburgonya mintaküldemény postán az Állami Vetőmagfelügyelőség (Kaposvár, Május 1 .-út 19. és Budapest, Kisrókus-u. 15.), valamint a Magyar Kereskedelmi Kamara áruüzleti szakértőbizottsága (Budapest, Rosenberg házaspár-u. 11.) címére feladva vizsgálat nélkül szállítható el.
4. §
(1) A 2. és 3. §-ban meghatározott szállítások esetén még az alábbi feltételeket kell betartani:
a) Vetőburgonya csak kézzel válogatott, tapadó földtől és egyéb szennyező anyagoktól, valamint veszélyes kártevőktől és betegségektől teljesen mentesen szállítható. A megtisztított vetőburgonyát elszállítás előtt a termelő telephelyén 100 q-ként 20 kg 10%-os DDT idegméreg tartalmú porozószerrel be kell porozni olymódon, hogy minden gumó egyenletes porréteggel legyen bevonva. A fertőtlenítéshez szükséges védekezőszert a megyei mezőgazdasági igazgatóság díjmentesen bocsátja rendelkezésre. A kéziválogatást és a fertőtlenítést telephelyén a termelő köteles elvégezni, illetve biztosítani.
b) Étkezési burgonya kizárólag földtől és tapadó földtől mentes állapotban szállítható. Budapest főváros területén az erősen veszélyeztetett és a veszélyeztetett területről származó étkezési burgonya csak földtől és más idegen anyagtól teljesen mentes állapotban hozható közfogyasztás céljára forgalomba. Ha tárolás vagy árusítás közben burgonya-bogár fertőzést állapítanak meg, azt a szükséges fertőtlenítés elvégzése céljából a Pest megyei növényvédő állomásnál (Budapest, Fehérvári-út 158.) haladéktalanul be kell jelenteni. A tárolóhelyeken keletkező hulladékot a Pest megyei növényvédő állomás utasításának megfelelően kell fertőtleníteni és megsemmisíteni. A tárolóhelyet kiürítés után 10 százalékos DDT idegméreg tartalmú porozószerrel kell fertőtleníteni.
c) Ipari burgonyát az erősen veszélyeztetett és a veszélyeztetett területről csak a Belkereskedelmi Minisztérium Zöldség- és Gyümölcsforgalmi Igazgatósága szállíthat a 2. § (2), illetve a 3. § (2) bekezdésében előírt engedély és növényegészségügyi bizonyítvány alapján.
d) A vető- és ipari burgonya szállítására a megyei mezőgazdasági igazgatóság által kiállított engedélyt az eljáró vizsgálóközegnek kell átadni; aki azt a vizsgálati bizonyítványhoz csatolja.
(2) A zárszolgálati felelős a 2. § (2) bekezdése, valamint a 3. és 4. § alapján végzett burgonyavizsgálat eredményéről növényegészségügyi bizonyítványt köteles kiállítani. A növényvédelmi vizsgálat és bizonyítvány kiállítása díjmentes. A bizonyítványt a küldemény fuvarokmányaihoz kell csatolni.
(3) A zárszolgálati felelős csak olyan vető-, étkezési vagy ipari burgonyáról állíthat ki növényegészségügyi bizonyítványt, amely a burgonyabogárnak, vagy bármely fejlődési alakjának (tojás, lárva, báb) fertőzésétől, továbbá földtől, szártól és más idegen anyagtól mentes.
(4) A növényegészségügyi bizonyítványnak tartalmaznia kell:
a) a burgonyaszállítmány feladójának és címzettjének nevét és lakcímét (telephelyét),
b) a burgonya származási és rendeltetési helyét,
c) a szállítmány súlyát,
d) a szállítmány felhasználási célját (vető-, étkezési vagy ipari burgonya),
e) a vizsgálat eredményét, illetőleg a fertőzésmentességet, a válogatás és a fertőtlenítés elvégzésének igazolását.
5. §
Az erősen veszélyeztetett és veszélyeztetett területekhez tartozó területekről és azok változásairól a földművelésügyi miniszter köteles az érdekelt minisztériumokat folyamatosan tájékoztatni.
6. §
Amennyiben a cselekmény súlyosabb büntető rendelkezés, különösen a 8.800/1946. (VII 28.) ME számú rendelet vagy az 1950. évi 4. számú törvényerejű rendelet rendelkezései alá nem esik, a 103/ 1951. (IV. 29.) MT számú rendelet 5. §-ába ütköző büntettet követ el és e rendelkezés értelmében két évig terjedhető börtönnel büntetendő, aki erősen veszélyeztetett, vagy veszélyeztetett területről származó vető-, étkezési vagy ipari burgonyát a 3., illetőleg 4. §-ban foglalt rendelkezések megszegésével szállít vagy használ fel.
7. §
Jelen rendelet kihirdetése napján lép hatályba, ezzel egyidejűleg a 47/1953. (X. 4.) MT számú rendelet hatályát veszti.
Hegedűs András s. k.,
a Minisztertanács első elnökhelyettese