Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

78/1954. (XII. 18.) MT rendelet

az amerikai (kolorádói) burgonyabogár által erősen veszélyeztetett és veszélyeztetett területek burgonyatermésének felhasználásáról és forgalmának szabályozásáról

1. §

A burgonyatermés felhasználása szempontjából

a) a Dunántúl egész területét a burgonyabogár által erősen veszélyezteteit területnek (továbbiakban: erősen veszélyeztetett terület),

b) a Duna-Tisza közét a burgonyabogár által veszélyeztetett területnek (továbbiakban: veszélyeztetett terület) kell tekinteni.

2. §

(1) Vető-, étkezési és ipari burgonya erősen veszélyeztetett területen belül korlátozás nélkül szállítható és felhasználható.

(2) Az erősen veszélyeztetett területről étkezési burgonya kizárólag Budapest területére kézipoggyász- és darabáruként vagy vasúti kocsiban szállítható. Tehergépkocsin vagy egyéb közúti járművön az erősen veszélyeztetett területről étkezési burgonya nem szállítható. A szállításhoz növényegészségügyi vizsgálat és növényegészségügyi bizonyítvány nem szükséges. Vető- és ipari burgonya a megyei mezőgazdasági igazgatóság esetenként adott engedélye és a származási hely szerint illetékes megyei, illetve járási zárszolgálati felelős (továbbiakban: zárszolgálati felelős) által kiállított növényegészségügyi bizonyítvány alapján - Szabolcs-Szatmár megyét kivéve - az ország bármely más területére elszállítható.

3. §

(1) Veszélyeztetett területen lévő, burgonyabogár fertőzésétől mentes község (város) területéről vető-, étkezési és ipari burgonya - Szabolcs-Szatmár megye területét kivéve - az ország bármely területére korlátozás nélkül szállítható.

(2) Veszélyeztetett területen lévő, burgonyabogárral fertőzött község (város) területéről vető-, érkezési és ipari burgonya a veszélyeztetett területen belül más helységbe és az erősen veszélyeztetett területre a zárszolgálati felelősnek a fertőzőmentességet igazoló bizonyítványával szállítható. E községek (városok) területéről a Tisza vonalától keletre lévő területre - Szabolcs-Szatmár megye területének kivételével - vető-, étkezési és ipari burgonya kizárólag a megyei mezőgazdasági igazgatóság esetenként adott engedélyével szállítható.

(3) A 15 kg-ot meg nem haladó súlyú, kettős textil- vagy papírzsákba csomagolt vetőburgonya mintaküldemény postán az Állami Vetőmagfelügyelőség (Kaposvár, Május 1 .-út 19. és Budapest, Kisrókus-u. 15.), valamint a Magyar Kereskedelmi Kamara áruüzleti szakértőbizottsága (Budapest, Rosenberg házaspár-u. 11.) címére feladva vizsgálat nélkül szállítható el.

4. §

(1) A 2. és 3. §-ban meghatározott szállítások esetén még az alábbi feltételeket kell betartani:

a) Vetőburgonya csak kézzel válogatott, tapadó földtől és egyéb szennyező anyagoktól, valamint veszélyes kártevőktől és betegségektől teljesen mentesen szállítható. A megtisztított vetőburgonyát elszállítás előtt a termelő telephelyén 100 q-ként 20 kg 10%-os DDT idegméreg tartalmú porozószerrel be kell porozni olymódon, hogy minden gumó egyenletes porréteggel legyen bevonva. A fertőtlenítéshez szükséges védekezőszert a megyei mezőgazdasági igazgatóság díjmentesen bocsátja rendelkezésre. A kéziválogatást és a fertőtlenítést telephelyén a termelő köteles elvégezni, illetve biztosítani.

b) Étkezési burgonya kizárólag földtől és tapadó földtől mentes állapotban szállítható. Budapest főváros területén az erősen veszélyeztetett és a veszélyeztetett területről származó étkezési burgonya csak földtől és más idegen anyagtól teljesen mentes állapotban hozható közfogyasztás céljára forgalomba. Ha tárolás vagy árusítás közben burgonya-bogár fertőzést állapítanak meg, azt a szükséges fertőtlenítés elvégzése céljából a Pest megyei növényvédő állomásnál (Budapest, Fehérvári-út 158.) haladéktalanul be kell jelenteni. A tárolóhelyeken keletkező hulladékot a Pest megyei növényvédő állomás utasításának megfelelően kell fertőtleníteni és megsemmisíteni. A tárolóhelyet kiürítés után 10 százalékos DDT idegméreg tartalmú porozószerrel kell fertőtleníteni.

c) Ipari burgonyát az erősen veszélyeztetett és a veszélyeztetett területről csak a Belkereskedelmi Minisztérium Zöldség- és Gyümölcsforgalmi Igazgatósága szállíthat a 2. § (2), illetve a 3. § (2) bekezdésében előírt engedély és növényegészségügyi bizonyítvány alapján.

d) A vető- és ipari burgonya szállítására a megyei mezőgazdasági igazgatóság által kiállított engedélyt az eljáró vizsgálóközegnek kell átadni; aki azt a vizsgálati bizonyítványhoz csatolja.

(2) A zárszolgálati felelős a 2. § (2) bekezdése, valamint a 3. és 4. § alapján végzett burgonyavizsgálat eredményéről növényegészségügyi bizonyítványt köteles kiállítani. A növényvédelmi vizsgálat és bizonyítvány kiállítása díjmentes. A bizonyítványt a küldemény fuvarokmányaihoz kell csatolni.

(3) A zárszolgálati felelős csak olyan vető-, étkezési vagy ipari burgonyáról állíthat ki növényegészségügyi bizonyítványt, amely a burgonyabogárnak, vagy bármely fejlődési alakjának (tojás, lárva, báb) fertőzésétől, továbbá földtől, szártól és más idegen anyagtól mentes.

(4) A növényegészségügyi bizonyítványnak tartalmaznia kell:

a) a burgonyaszállítmány feladójának és címzettjének nevét és lakcímét (telephelyét),

b) a burgonya származási és rendeltetési helyét,

c) a szállítmány súlyát,

d) a szállítmány felhasználási célját (vető-, étkezési vagy ipari burgonya),

e) a vizsgálat eredményét, illetőleg a fertőzésmentességet, a válogatás és a fertőtlenítés elvégzésének igazolását.

5. §

Az erősen veszélyeztetett és veszélyeztetett területekhez tartozó területekről és azok változásairól a földművelésügyi miniszter köteles az érdekelt minisztériumokat folyamatosan tájékoztatni.

6. §

Amennyiben a cselekmény súlyosabb büntető rendelkezés, különösen a 8.800/1946. (VII 28.) ME számú rendelet vagy az 1950. évi 4. számú törvényerejű rendelet rendelkezései alá nem esik, a 103/ 1951. (IV. 29.) MT számú rendelet 5. §-ába ütköző büntettet követ el és e rendelkezés értelmében két évig terjedhető börtönnel büntetendő, aki erősen veszélyeztetett, vagy veszélyeztetett területről származó vető-, étkezési vagy ipari burgonyát a 3., illetőleg 4. §-ban foglalt rendelkezések megszegésével szállít vagy használ fel.

7. §

Jelen rendelet kihirdetése napján lép hatályba, ezzel egyidejűleg a 47/1953. (X. 4.) MT számú rendelet hatályát veszti.

Hegedűs András s. k.,

a Minisztertanács első elnökhelyettese