Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

7/1954. (IV. 22.) FM rendelet

az állami tartalékszőlők és tartalékgyümölcsösök hasznosításáról

A Minisztertanács 1.027/1954. (III. 27.) számú határozatának végrehajtására a pénzügyminiszterrel és a begyűjtési miniszterrel egyetértésben az alábbiakat rendelem.

1. §

Az állami tartalékszőlők és tartalékgyümölcsösök hasznosítását a szőlőkezelési felügyelőségek végzik.

2. §

A tartalékszelőt és tartalékgyümölcsöst 10 évig terjedhető időre lehet haszonbérbe adni. A korábban megkötött haszonbérleti szerződések tartamát - a bérlő kívánságára - legfeljebb az1963/64. gazdasági év végéig meg kell hosszabbítani.

3. §

(1) A tartalékszőlők minősítését és haszonbérét a 96/1952. (X. 13.) MT számú rendelet szabályozza.

(2) A tartalékgyümölcsösöket a tartalékszőlőkre megállapított eljárás szerint minőségi állapotuknak megfelelően I-V. osztályba kell sorolni. A minőségi osztályok a következők:

I. osztályú az a teljes termőképességben lévő egészséges gyümölcsös, amely a szokásos kezeléssel rendszeresen és jól terem.

II. osztályú az a termőkorban lévő gyümölcsös, amelynek állagában és egészségi állapotában kisebb hiányok vannak ugyan, de a szokásos kezeléssel még jól terem.

III. osztályú az a termőkorban lévő, elhanyagolt, de alapos mechanikai és vegyi védekező munkával még rendbehozható gyümölcsös, amely a haszonbérbevételt követő évben már közepes termést hoz.

IV. osztályú a még nem termőkorban lévő, egészséges fejlődésű, vagy elhanyagoltabb, de több év alatt még rendbehozható gyümölcsös.

V. osztályú az a gyümölcsös, amely a szokásos kezelési eljárásokkal megfelelő termőerőre nem hozható és célszerűen már csak egyéb művelési ágban hasznosítható.

(3) Az V. osztályúnak minősített tartalékgyümölcsösöket a 4/1954. (III. 21.) FM számú rendelet 8. §-ában foglalt rendelkezések szerint ki lehet vágni és az egyéb tartalékingatlanok hasznosítására irányadó szabályoknak megfelelően kell hasznosítani. Ilyen esetben a községi tanács végrehajtóbizottsága a művelési ágváltozást az állami földkönyvön való keresztülvezetés végett közölje a járási földnyilvántartó kirendeltséggel.

4. §

A nagyon elhanyagolt és az első években alapos rendbehozásra szoruló IV. osztályú vagy még nem termő (fiatal) szőlő és gyümölcsös után a haszonbérlet első éveiben nem kell haszonbért fizetni. A mentesség tartama legfeljebb 4 évig terjedhet, amelyet a szőlőkezelési felügyelőség a szőlő, illetve gyümölcsös állapotától függően a szerződéskötés előtt állapít meg.

5. §

(1) A szőlő, illetve gyümölcsös telepítésére alkalmas tartalékterületeket - ezek között elsősorban az V. osztályúnak minősített tartalékszőlőt és tartalék-gyümölcsöst - 10 évig terjedhető időre haszonbérbe lehet adni.

(2) Aki az előző bekezdés szerint kíván tartalékterületet haszonbérbe venni, szándékát a községi tanács végrehajtóbizottságának jelentse be. A községi tanács végrehajtóbizottsága az igényelt területet a tartalékszőlőkre megállapított szabályok szerint átadja az illetékes szőlőkezelési felügyelőségnek és a haszonbérleti szerződést a szőlőkezelési felügyelőség köti meg a haszonbérlővel.

(3) A haszonbérlő az új telepítésű szőlő és csonthéjas gyümölcsfákkal betelepített gyümölcsös után 4 évig, almástermésű gyümölcsös után 7 évig haszonbért nem fizet; az 5., illetve 8. évtől a haszonbérlet lejártáig a III. osztályú szőlő vagy gyümölcsös bérletére megállapított kötelezettségű terhelik. Ugyanilyen kedvezményt kell adni az olyan haszonbérlőnek is, aki III. vagy IV. osztályú tartalékszőlőt vagy tartalékgyümölcsöst a községi tanács végrehajtóbizottsága engedélyével felújít.

6. §

(1) A tartalékszőlő és tartalékgyümölcsös évi haszonbére egy összegben utólagosan, minden év július 1-én esedékes és azt november 15-ig kamatmentesen lehet megfizetni.

(2) A haszonbért a szőlőkezelési felügyelőség tartja nyilván és gondoskodik annak beszedéséről. A határidőig be nem fizetett haszonbéreket közadók módjára kell behajtani. A haszonbért a szőlőkezelési felügyelőség bevételeként kell kezelni

7. §

(1) A tartalékszőlő és tartalékgyümölcsös haszonbérlőjével a Földművelésügyi Minisztérium által kiadott mintának megfelelő szerződést kell kötni.

(2) Ha a haszonbérlő a szőlő, illetve gyümölcsös művelését elhanyagolja, a haszonbér fizetését elmulasztja, vagy a szerződésben vállalt, vagy jogszabályon alapuló más lényeges kötelezettségét nem teljesíti, - az egyéb jogkövetkezményeken felül - a szőlőkezelési felügyelőség a haszonbérleti szerződést a haszonbérlővel szeptember 15-ig közlendő felmondással november 15-ével megszüntetheti; ez a rendelkezés nem zárja ki szándékos szerződésszegés esetén a haszonbérleti szerződésnek azonnali hatályú felmondását.

8. §

A 42/1953. (VIII. 2.) MT számú, illetőleg az 1/1953. (VIII. 20.) FM számú rendelet alapján visszaigényelt tartalékszőlők és tartalékgyümölcsösök tekintetében a következőképpen kell eljárni.

a) A tartalékszőlőt vagy tartalékgyümölcsöst a visszaigénylőnek azonnal tulajdonába kell adni, ha azt a szőlőkezelési felügyelőség még nem hasznosította.

b) Ha a szőlőkezelési felügyelőség a tartalékszőlőre vagy tartalékgyümölcsösre vonatkozóan haszonbérleti szerződést kötött, illetve a korábbi haszonbérleti szerződést meghosssabbította, azt a visszaigénylés miatt felbontani nem lehet. Ha azonban a községi tanács végrehajtóbizottsága a tartalékszőlőt vagy tartalékgyümölcsöst a visszaigénylőnek jegyzőkönyvileg birtokba adta és azt a visszaigénylő már 1954 március 27. előtt művelésbe vette, a haszonbérleti szerződést (meghosszabbítást) érvénytelennek kell tekinteni.

c) Ha a tartalékszőlőt vagy tartalékgyümölcsöst a községi tanács végrehajtóbizottsága a visszaigénylőnek jegyzőkönyvileg birtokba adta, vagy azt nevére telekkönyvileg már átírták, de az ingatlant a szőlőkezelési felügyelőség által kötött haszonbérleti szerződés alapján a haszonbérlő birtokában tartja és művelésbe vette, a községi tanács végrehajtóbizottsága köteles a visszaadásról szóló jegyzőkönyvet érvényteleníteni és az erre vonatkozó határozatának egy-egy példányát a visszaigénylőnek, a haszonbérlőnek, valamint további eljárás végett az illetékes járásbíróságnak, a szőlőkezelési felügyelőségnek, a járási tanács pénzügyi osztályának és a megyei tanács mezőgazdasági osztályának megküldeni.

9. §

(1) Amennyiben a tartalékszőlők és tartalékgyümölcsösök használatának a 8. § alapján történt rendezése során átadott szőlőben vagy gyümölcsösben a korábbi használó (haszonbérlő vagy visszaigénylő tulajdonos) az időszerű munkákat elvégezte, vagy olyan nagyobb ráfordítást (tőkék rendbehozása, szervestrágyázás, karópótlás stb.) végzett, amelynek hasznát az átvevő élvezi, az átadót kártalanítás illeti meg.

(2) Kártalanítás fejében az elvégzett időszerű munkák díját, valamint a ráfordítások igazolt költségeiből a korábbi használat tartamára eső arányos rész levonása után fennmaradó összeget köteles az átvevő az átadónak megfizetni.

(3) A kártalanítás összegét a szőlőkezelési felügyelőség az átadó és átvevő meghallgatása után, a községi tanács végrehajtóbizottsága javaslatának figyelembevételével állapítja meg. Ha bármelyik érdekelt a megállapítást sérelmesnek tartja, annak közlésétől számított 30 napon belül panaszával a járásbírósághoz fordulhat.

10. §

Szőlőkezelési felügyelőség által eddig nem hasznosított tartalékszőlőnek és tartalékgyümölcsösnek termelőszövetkezet, állami gazdaság, vagy célgazdaság részére átadása esetén az 1/1953. (VIII. 20.) FM számú rendeletben előírt jegyzőkönyvet 4 példányban, a volt tulajdonosnak visszaadása esetén pedig 6 példányban kell elkészíteni és a jegyzőkönyv egy példányát meg kell küldeni az idézett rendeletben felsoroltakon kívül az illetékes szőlőkezelési felügyelőségnek is.

11. §

A tartalékszőlők és tartalékgyümölcsösök hasznosításának az 1.027/1954. (III. 27.) számú minisztertanácsi határozattal és a jelen rendelettel nem szabályozott kérdéseiben a 96/1952. (X. 13.) MT számú, a 42/1953. (VIII. 2.) MT számú és az 1/1953. (VIII. 20.) FM számú rendelet rendelkezéseit kell alkalmazni.

Hegedűs András s. k.,

földművelésügyi miniszter