81/1954. (XII. 31.) MT rendelet
az Agrártudományi Egyetemen Továbbképző Intézet létesítéséről és az Agrártudományi Egyetem Tanárképző Intézetének megszűntetéséről
1. §
(1) Az Agrártudományi Egyetem (továbbiakban: Egyetem) keretében Továbbképző Intézetet kell létesíteni.
(2) Az Agrártudományi Egyetem Tanárképző Intézetét - a továbbképző Intézet (továbbiakban: Intézet) létesítésével egyidejűleg - meg kell szüntetni.
2. §
Az Intézet két szakra tagozódik:
a) általános továbbképző szak (továbbiakban: továbbképző szak),
b) tanárképző- és. tanári továbbképző szak (továbbiakban: tanárképző szak).
3. §
(1) A továbbképző szak rendeltetése a felsőfokú képesítésű mezőgazdasági szakembereknek a népgazdasági igényeknek megfelelő rendszeres szakmai és politikai továbbképzése.
(2) A továbbképző szak hallgatójául - a földművelésügyi miniszter által megszabott keretben és feltételek mellett - felsőfokú képesítéssel még nem rendelkező, elsősorban vezető-állásban lévő szakemberek is felvehetők.
4. §
(1) A tanárképző szak rendeltetése a mezőgazdasági közép és alsófokú szakoktatási intézmények részére mezőgazdasági tanárok képzése, továbbá a tanári képesítéssel már rendelkező oktatók szakmai és politikai továbbképzése.
(2) A tanárképző szak hallgatójául az a szakember vehető fel, aki az Agrártudományi Egyetemen vagy más, legalább 3 éves tanulmányi idejű mezőgazdasági felsőoktatási intézménynél oklevelet szerzett és legalább kétéves mezőgazdasági gyakorlattal rendelkezik. A tanári továbbképzésben való részvétel feltételeit a földművelésügyi miniszter szabályozza.
5. §
(1) Az Intézet élén igazgató áll, aki az egyetemi tanács rendes tagja.
(2) Az igazgatót az Egyetem rektorának előterjesztésére, az Egyetem szaktanszékeinek tanárai, vagy docensei közül a földművelésügyi miniszter határozatlan időtartamra bízza meg.
(3) Az igazgató az egyetemi dékánok részére megállapított megbízatási pótlékban részesül.
(4) Az igazgatói a tanárképző szakügyeivel kapcsolatos munkájában igazgatóhelyettes segíti, ki egyben a pedagógiai tanszék vezetője.
(5) Az igazgatóhelyettes az egyetemi dékánhelyettesek részére megállapított megbízatási pótlékban részesül.
(6) Az Intézet állományába tartozó dolgozókat a megfelelő egyetemi státusokba kell besorolni.
6. §
(1) A továbbképző szakon az oktatás átlag 2 hetes időtartamú. Az előadássorozatoknak - az Egyetem által megállapított - programmját és időtartamát a földművelésügyi miniszter hagyja jóvá.
(2) A továbbképzésben résztvevők az oktatás időszaka alatt teljes alapfizetésben, valamint kiküldetési költségekben részesülnek, melyből az élelmezési és elszállásolási, továbbá jegyzetek beszerzésével felmerülő költségeket az Egyetemnek megtértem kötelesek.
7. §
(1) A tanárképző szakhallgatói az egyéves oktatási idő alatt keresetmegtérítésben részesülnek.
(2) A tanárképző szak hallgatói, ha tanulmányi kötelezettségeiknek a jóváhagyott tanterv szerint eleget tettek, okleveles mezőgazdasági tanári képesítést nyernek.
8. §
(1) Az intézet szervezetére, a felvételre és a tanulmányi rendre vonatkozó részletes szabályokat a földművelésügyi miniszter az oktatásügyi miniszterrel egyetértésben állapítja meg.
(2) Az intézet személyi és dologi kiadásairól a Földművelésügyi Minisztérium költségvetésében kell gondoskodni.
9. §
A földművelésügyi miniszter felügyelete alá tartozó főiskolákon a szakembertovábbképzést - tanárképzés és a tanárok továbbképzése kivételével - a jelen rendeletben foglalt alapelvek szerint, a főiskolák szervezetén belül kell megszervezni.
10. §
(1) A jelen rendelet kihirdetése napján lép hatályba. Egyidejűleg a 251/1950. (X. 7.) MT számú rendelet hatályát veszti.
(2) E rendelet végrehajtásáról a pénzügyminiszterrel és az oktatásügyi miniszterrel egyetértésben a földművelésügyi miniszter gondoskodik.
Hegedűs András s. k.,
a Minisztertanács első elnökhelyettese