Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

14/1955. (III. 3.) MT rendelet

a külterületi településeken történő építkezések szabályozásáról

1. § Állandó jellegű lakás céljára szolgáló épületet csak az alább felsorolt külterületi helyeken szabad létesíteni:

a) község (város) határában fejlesztésre kijelölt település (tanyaközpont) már beépített, valamint az ezzel összefüggő beépítésre szánt területén;

b) állami gazdaság (vállalat),

c) állami mezőgazdasági gépállomás, vagy

d) termelőszövetkezet külterületi gazdasági (üzemi) telepén;

e) kivételes esetben egyéb külterületi helyen.

2. § (1) Az 1. §-ban felsorolt helyeken állandó jellegű lakás céljára szolgáló épületek létesítésére építési engedély csak az alábbi feltételek fennállása esetén adható ki:

a) község (város) határában fejlesztésre kijelölt település (tanyaközpont) beépítésre szánt területén akkor, ha a település (tanyaközpont) jóváhagyott részletes rendezési terve, illetőleg ennek hiányában jóváhagyott házhelyrendezési terve rendelkezésre áll;

b) állami gazdaság (vállalat) külterületi gazdasági (üzemi) telepén akkor, ha a gazdaság jóváhagyott üzemrendezési tervvel rendelkezik, az üzemrendezési tervben foglalt telepítési terv szerint.

Annak érdekében, hogy az üzemrendezési tervben a településpolitikai szempontok megfelelő módon érvényesüljenek, az üzemrendezési tervek készítési és jóváhagyási eljárásába be kell vonni, a Város- és Községgazdálkodási Minisztériumot, illetőleg a tanácsok város- és községgazdálkodási szerveit.

Azokban az állami gazdaságokban, amelyeknek üzemrendezési terve még nem készült el, vagy nem nyert jóváhagyást, csak a legszükségesebb mértékben szabad építkezni. Az ilyen gazdaságok üzemi központjában összesen legfeljebb 10, egyéb majorjaiban pedig egyenként legfeljebb 5 új lakást szabad építeni.

Állami gazdaságok területén magánépítkezések céljára építési engedély nem adható ki;

c) állami mezőgazdasági gépállomás külterületi üzemi telepén a gépállomás jóváhagyott telepítési terve szerint, a legszükségesebb készenléti munkaerőszükséglet mértékéig, legfeljebb azonban összesen 10 lakásig;

d) termelőszövetkezet külterületi gazdasági telepén akkor, ha a gazdasági telep a legközelebbi község (város) belterületétől legalább 4 km távolságra van és - figyelembevéve a termelőszövetkezet(ek) jövőbeni fejlődését - legalább 40 lakóház felépítése biztosított.

A 4 km-es körzetben lévő, szomszédos termelőszövetkezetek részére csak egy lakótelepen szabad lakóházépítésre építési engedélyt kiadni. A lakótelep helyének meghatározásánál törekedni kell arra, hogy az az érdekelt termelőszövetkezetek területéhez viszonyítva központos fekvésű legyen. Az építési engedély kiadásának ebben az esetben is előfeltétele, hogy a beépíteni szándékolt külterületi hely jóváhagyott részletes rendezési (házhelyrendézési) terve rendelkezésre álljon;

e) egyéb külterületi helyeken akkor, ha a beépíteni szándékolt külterületi hellyel szomszédos községek belterületén - házhelyek hiányában - a felmerült lakóházépítési igények nem elégíthetők ki és ha e községek belterülete műszaki, vagy egyéb okokból nem fejleszthető. Az építési engedélyek kiadása előtt ebben az esetben - az egyes, egyedi külterületi építési engedélykérelmek kivételével - a város- és községgazdálkodási miniszter előzetes hozzájárulását kell megszerezni.

(2) Az építési engedélyek kiadása az illetékes járási tanács végrehajtóbizottsága községgazdálkodási csoportjának, városokban a városi tanács végrehajtóbizottsága városgazdálkodási osztályának (csoportjának) a hatáskörébe tartozik.

3. § Az 1. és 2. §-ban foglalt rendelkezések nem vonatkoznak a külterületen lévő mező- és erdőgazdálkodással kapcsolatos, illetőleg az állattenyésztés folytatásához szükséges, továbbá az őrház jellegű egyes épületekre (ilyen pl.: csőszház, erdészlak, pásztorház, vasúti őrház, útőrház, gátőrház stb.), valamint a vasúti üzemek zavartalan működését biztosító és legszükségesebb készenléti lakóépületekre.

4. § (1) Állami gazdaság (vállalat) vagy mezőgazdasági gépállomás külterületi gazdasági (üzemi)] telepén történő lakóházépítés esetén az állami gazdaság (vállalat, mezőgazdasági gépállomás) az építési engedély kiadása iránti kérelmében köteles igazolni, hogy a gazdasági (üzemi) telepen elhelyezésre kerülő dolgozók és családtagjaik kulturális, egészségügyi és egyéb szolgáltatási igényeinek kielégítéséről gondoskodik.

(2) Termelőszövetkezeti lakóházépítkezések esetén a termelőszövetkezet, illetőleg az érdekelt minisztérium a területileg illetékes megyei tanács végrehajtóbizottságának szakigazgatási szervei útján köteles gondoskodni a lakosság szociális, kulturális, egészségügyi és egyéb szolgáltatási igényeinek kielégítéséről.

(3) A lakótelepeken elhelyezésre kerülő dolgozók közszükségleti cikkekkel való ellátása érdekében biztosítani kell számukra a megfelelő vásárlási lehetőségeket.

(4) A települések létesítése során a beruházások keretében bekötő utak létesítéséről is gondoskodni kell.

5. § (1) A külterületi lakótelepek elhelyezésére szolgáló területek kijelölésére a helykijelölési eljárás szabályai, az építési engedélyek kiadása iránti kérelmek benyújtására és az engedélyek kiadására vonatkozóan pedig az építési engedélyezési eljárás szabályai irányadók.

(2) Az építési engedélyek kiadása alkalmával biztosítani kell a vízügyi, egészségügyi, közlekedési és egyéb érdekelt hatóságok szakszempontjainak érvényesülését.

6. § (1) Jelen rendelet alkalmazása szempontjából külterületnek kell tekinteni a község (város) igazgatási területének az 1.300/1949. (II. 12.) Korm. rendelet 3. §-a szerint megállapított belterületi határon kívüli részét.

(2) Jelen rendelet alkalmazása szempontjából belterületnek minősül a község (város) területének már beépített, valamint az ezzel összefüggő beépítésre szánt területe. Belterületnek kell továbbá tekinteni a már beépített területtel össze nem függő részben lévő bányatelep, ipartelep, gyógyhely, üdülőhely stb. beépítésre kijelölt területét is.

(3) Amennyiben a beépíteni szándékolt külterületi hely közvetlenül csatlakozik a megállapított belterülethez, gondoskodni kell annak belterületté nyilvánításáról.

(4) A belterület módosítására a községi tanács végrehajtóbizottságának javaslata alapján a járási tanács végrehajtóbizottságának községgazdálkodási csoportja tesz előterjesztést a járási tanács végrehajtóbizottságához a vízügyi, egészségügyi és a mezőgazdasági szakszervek szempontjainak figyelembevételével. Városok esetében a városi tanács végrehajtóbizottsága városgazdálkodási osztályának a vízügyi, egészségügyi és a mezőgazdasági szakszervek szempontjainak figyelembevételével tett előterjesztése alapján a városi tanács végrehajtóbizottsága dönt a belterület módosításának kérdésében.

(5) Ha a község (város) belterületének módosítása, illetőleg újabb megállapítása a község (város) általános rendezési terve jóváhagyásának idejére esik, a rendezési terv szerint javasolt belterület megállapítására az általános rendezési terv jóváhagyására jogosult hatóság az illetékes.

7. § Olyan külterületi helyeken, ahol állandó jellegű lakás létesítése céljára építési engedélyt kiadni nem szabad, házhelyeket sem szabad kialakítani.

8. § (1) Kulturális és egészségügyi intézményeket létesíteni csak az 1. §-ban megjelölt területeken szabad.

(2) Az (1) bekezdésben foglalt korlátozás alól - különös méltánylást érdemlő esetben - a területileg illetékes megyei (megyei jogú városi) tanács végrehajtóbizottsága az érdekelt szakigazgatási szervek előterjesztése alapján kivételt engedélyezhet.

9. § Az ország településhálózata fejlesztésének irányításával kapcsolatos teendőket a város- és községgazdálkodási miniszter látja el.

10. § (1) Amennyiben a cselekmény súlyosabb büntetőrendelkezés alá nem esik, szabálysértés miatt 500 Ft-ig terjedhető pénzbírság szabható ki azzal szemben, aki a rendeletben foglalt rendelkezések megsértésével építkezik, vagy ilyen építési munkában vállalkozóként (iparosként) részt vesz.

(2) A pénzbírság kiszabása a járási (városi) tanács végrehajtóbizottságának hatáskörébe tartozik.

(3) A szabálysértés miatt az eljárás csak az illetékes építési hatóság feljelentésére indítható meg.

(4) A szabálysértési eljárás során a tilalom ellenére emelt épület lebontása is elrendelhető. (1937. évi VI. törvény 19. §-a.)

11. § (1) Jelen rendelet az 1955. évi március hó 1. napján lép hatályba; rendelkezéseit a folyamatban lévő ügyekben is alkalmazni kell. Végrehajtásáról a város- és községgazdálkodási miniszter az állami gazdaságok miniszterével és a földművelésügyi miniszterrel egyetértésben gondoskodik.

(2) E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg a tanyaközpontok kialakításának előmozdításáról szóló 1.300/1949. (II. 12.) Korm. rendelet hatályát veszti.

Apró Antal s. k.,

a Minisztertanács elnökhelyettese