Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

18/1955. (XI. 3.) PM rendelet

"Ifjúsági takarékbetét" elnevezéssel kedvezményes takarékbetét elhelyezési forma bevezetéséről

A tanulóifjúság javára történő rendszeres takarékoskodás elősegítése érdekében a következőket rendelem:

Általános rendelkezések

1. § (1) Annak biztosítására, hogy a szülők, nagyszülők, egyéb nagykorú rokonok, pártfogók stb. (a továbbiakban: betételhelyező) kiskorú hozzátartozóik (gyermek, unoka, rokon stb., a továbbiakban: kedvezményezett) javára a nagykorúság időpontjára kelengye, ruha, bútor és egyéb szükségessé váló beszerzésekre, a továbbtanulás költségeinek fedezésére stb. rendszeres takarékoskodással megfelelő alapot gyűjthessenek, az Országos Takarékpénztárnál (a továbbiakban: Takarékpénztár) "Ifjúsági takarékbetét" elnevezéssel kedvezményes takarékbetét-elhelyezési forma bevezetését engedélyezem.

(2) Az (1) bekezdésben meghatározott célból takarékossági megállapodást létesíthet bármely betételhelyező, aki vállalja, hogy a kedvezményezett javára a megállapodásban meghatározott betétösszeget havonta rendszeresen befizeti.

(3) Takarékossági megállapodást lehet kötni a Takarékpénztár bármely fiókjánál a szerződés feltételeit tartalmazó nyilatkozat aláírásával.

(4) A kedvezményezett javára történő rendszeres havi betételhelyezés általában 12 évre szól, a kedvezményezettnek az általános iskola első osztályába lépésétől kezdődik és 18. életéve betöltése után ér véget. A Takarékpénztár a betételhelyezővel a szerződésben ettől eltérő módon is megállapodhat.

(5) Ifjúsági takarékbetétként havonként rendszeresen elhelyezhető legalacsonyabb betétösszeg 10 forint.

(6) A Takarékpénztár a betételhelyező által havonta befizetett összegeket a kedvezményezett javára megőrzi és havi 10 forint 12 éven (144 hónap), át rendszeresen történő elhelyezése esetén összegyűlt 1440 forint betétösszeg és annak kamata fejében 2000 forintot fizet ki a kedvezményezettnek Ennek megfelelően

havi 20 Ft betétösszeg esetén 4.000 Ft

havi 30 Ft betétösszeg esetén 6.000 Ft

havi 40 Ft betétösszeg esetén 8.000 Ft

havi 50 Ft betétösszeg esetén 10.000 Ft

kerül kifizetésre.

(7) A (6) bekezdés szerinti összeg a kedvezményezettet akkor illeti meg, ha a betételhelyező a havi befizetésnek mindenkor eleget tett, illetve, ha szüneteltetés esetén [2. § (7) bekezdés] az elmaradt befizetéseket a megállapodás szerint pótlólag teljesítette. Egyéb esetben a Takarékpénztár csak a ténylegesen elhelyezett betétek összegét és annak a mindenkor érvényben lévő kamatláb szerinti kamatát bocsátja az esedékesség időpontjában a kedvezményezett rendelkezésére.

(8) Amennyiben a kedvezményezett a megállapodás megkötésének időpontjában 7 éves már elmúlt és a betételhelyező a megállapodást 12 évnél rövidebb időtartamra kívánja kötni, úgy havonként a megállapodásban meghatározott magasabb összeg befizetését kell vállalnia, hogy megtakarításai és azok kamatai lejáratkor a 2000 forintot, vagy annak többszörösét elérjék.

(9) A takarékossági megállapodásban vállalt havi betétösszeget legkésőbb a megállapodásban foglalt időpontig a betétet kezelő takarékpénztári fiókhoz kell befizetni.

A betételhelyező jogai

2. § (1) A betételhelyező a takarékossági megállapodási bármikor felmondhatja.

(2) A takarékossági megállapodás felmondásáig elhelyezett összegeket a Takarékpénztár a kedvezményezett javára lejáratig tovább kezeli. Ha a betéti összegre, vagy annak egy részére a kedvezményezett tartása, iskoláztatása stb. érdekében szükség van, a Takarékpénztár - a kiskorú lakóhelye szerint illetékes járási (városi, városi kerületi) tanács vb. oktatási osztályának mint gyámhatóságnak (a továbbiakban: gyámhatóság) az engedélye és a betételhelyező hozzájárulása alapján - a betétösszeget, vagy annak egy részét az eltartó kezéhez kifizeti.

(3) Ha a takarékossági megállapodás felmondása azért következett be, mert a kedvezményezett méltatlannak bizonyult, a Takarékpénztár a betételhelyező kérésére - a kiskorú lakóhelye szerint illetékes járási (városi, városi kerületi) tanács vb. oktatási osztályának mint gyámhatóságnak az engedélye alapján - a felmondástól számított 6 hónap elteltével a betét összegét és annak a mindenkor érvényes kamatláb szerinti kamatát a betételhelyezö rendelkezésére bocsátja. A gyámhatóság a betét felvételére az engedélyt méltatlanság címén abban az esetben adja meg, ha a betételhelyező a polgári jog szabályai szerint a kedvezményezettől az általa adott ajándékot is visszakövetelheti.

(4) Ha a kedvezményezett meghal, a takarékossági megállapodás hatályát veszti és a betét felett a betételhelyező jogosult rendelkezni.

(5) Ha a betételhelyező a megállapodás lejárta előtt meghal, a kedvezményezett más hozzátartozója, vagy bármely nagykorú személy a takarékossági megállapodás aláírásával vállalhatja a hátralévő időtartamra a betétek befizetését. Ez esetben az általa teljesített befizetések erejéig a takarékossági megállapodás alapján a betételhelyezőnek biztosított jogok megilletik. Ha más személy a takarékossági megállapodás értelmében még teljesítendő kötelezettségeket nem vállalja, a Takarékpénztár a befizetett összeget a kedvezményezett nagykorúságának eléréséig tartozik megőrizni és kamatoztatni.

(6) A betételhelyező a megállapodás lejárta előtt történő elhalálozása esetén a már befizetett összegnek, vagy egy részének - a kedvezményezett javára a 2. § (2) bekezdés szerinti célokra történő - lejárat előtti felhasználásához elegendő a gyámhatóság engedélye.

(7) A betételhelyező táppénzes betegsége, fizetésnélküli szabadsága idejére, illetve egyéb okból bejelentheti a takarékossági megállapodásban vállalt betétfizetések szüneteltetését. Ebben az esetben a takarékossági megállapodás lejártának időpontja - amennyiben az elmaradt befizetéseket a betételhelyező a megállapodás szerint nem pótolja - a szüneteltetés időtartamával kitolódik.

A Takarékpénztár kötelességei

3. § (1) A Takarékpénztár a takarékossági megállapodást aláíró betételhelyező részére a kedvezményezett nevére szóló "Ifjúsági takarékbetét" elnevezésű takarékbetétkönyvet állít ki, amelyen feltünteti a betételhelyező nevét, lakcímét és a vállalt havi betétek összegét is.

(2) A Takarékpénztár olyan nyilvántartást tartozik vezetni, amelyből a betételhelyező neve, a kedvezményezett neve, a vállalt havi betétek összege, a már elhelyezett betétek végösszege és a betétek után évenként jóváírt kamat összege mindenkor megállapítható.

(3) A Takarékpénztár tartozik a betételhelyező, vagy a kedvezményezett jelentkezésekor kívánságára az elhelyezett belétek, valamint a tőkésített kamatok összegét a betétkönyvbe bevezetni.

(4) A Takarékpénztár évenként egyszer, legkésőbb a tárgyévet követő év január 31. napjáig a betételhelyezőt értesíti, hogy az év végén a kedvezményezett nevén milyen összegű betétet kezelt és közli a tőkésített kamatok összegét.

Hatálybalépés

4. § (1) Jelen rendelet kihirdetése napján lép hatályba.

(2) A rendeletben foglaltak végrehajtásáról és a lebonyolítással kapcsolatos kérdések szabályozásától a Pénzügyminisztérium Takarékpénztári Főigazgatósága gondoskodik.

Olt Károly s. k.,

pénzügyminiszter

Tartalomjegyzék