1/1955. (I. 13.) EüM rendelet
a kiütéses tífusz elleni védekezésről
A fertőző betegségek megelőzéséről szóló 61/1953. (XII. 20.) MT rendeletben, valamint a rágcsálók és rovarok irtásáról szóló 1.063/1954. (VIII. 20.) minisztertanácsi határozatban foglalt felhatalmazás alapján az érdekelt miniszterekkel (országos szervek vezetőivel) egyetértésben a következőket rendelem.
1. § (1) Kiütéses tífusz keletkezésének, illetve elterjedésének megakadályozása érdekében olyan közösségben, csoportos szálláshelyen, lakótelepen és hasonló helyen, ahol tetvesség behurcolásának lehetősége fennáll, időszakos szűrővizsgálatokat kell tartani. Azokon a helyeken, ahol ezt zsúfoltság, meg nem felelő közegészségügyi viszonyok, vagy az ott tartózkodó személyek életkörülményei, gyakori cserélődése indokolják, alkalmas rovarirtó szerrel megelőző eljárásokat is kell alkalmazni.
(2) Egyes csoportok vagy személyek is vizsgálat, illetőleg megelőző jellegű eljárások alá vonhatók, ha azt foglalkozásuk, életkörülményeik szükségessé teszik.
2. § Vándoriparosokat, vándorkereskedőket, házalókat, rongy gyűjtőket, szemétválogatókat havonta orvosi vizsgálatnak kell alávetni. Ezek foglalkozásukat csak abban az esetben folytathatják, ha tetümentes állapotukat igazolják.
3. § (1) Ha egészségügyi, vagy más ezzel megbízott szervek tetvességet észlelnek, annak megszüntetéséről haladéktalanul gondoskodni kötelesek. Ha az érdekelt személy a szóbeli figyelmeztetés ellenére a szükséges eljárásnak nem veti magát alá, vagy ha az ártalom csak szőrtelenítéssel egybekötve szüntethető meg, a járási, a városi (városi kerületi) tanács, végrehajtóbizottsága egészségügyi osztályának (csoportjának) vezetője eziránt határozattal intézkedik.
(2) Kiütéses tífusz, annak alapos gyanúja és tetvesség együttes fennállása esetén a szőrtelenítés az egészségügyi osztály (csoport) vezetőjének határozata hiányában is végrehajtható.
4. § Az 1-3. §-ban foglalt rendszabályoknak az érdekelt személyek magukat alávetni kötelesek.
5. § Jelen rendelet végrehajtásához szükséges anyagokról és eszközökről az érdekelt szervek (közös szálláshely, iskola stb. esetében annak fenntartója) tartoznak gondoskodni. Járványügyi szempontból fokozott mértékben veszélyeztetett személyek (lakásaik, lakótelepeik) részére a szükséges anyagokról és eszközökről községekben a községi tanács végrehajtóbizottsága, városokban (városi kerületekben) a végrehajtóbizottság egészségügyi osztálya gondoskodik.
6. § A kiütéses tífusz megelőzésére szolgáló eljárások végzésével rendszeresen és hivatásszerűen foglalkozó személyeket megfelelő védőöltözettel kell ellátni és őket évente egyszer kiütéses tífusz elleni védőoltásban kell részesíteni.
7. § (1) A jelen rendelet alapján, illetőleg kiütéses tífusz előfordulása, vagy annak gyanúja esetén teendő intézkedések végrehajtását - amennyiben az szükséges - a rendőrség szerveinek igénybevételével kell biztosítani.
(2) Az (1) bekezdésben megjelölt esetben a rendőrség szerveinek közreműködését az illetékes megyei, járási, városi (városi kerületi) tanács végrehajtóbizottságának elnöke kéri a Belügyminisztérium illetékes megyei, városi főosztályának, városi, városi kerületi, járási osztályának vezetőjétől.
(3) Kiütéses tífuszjárvány, vagy annak fenyegető veszélye esetén az illetékes megyei, járási, városi (városi kerületi) tanács végrehajtóbizottsága a veszélyeztetett területen eltilthatja a járvány terjesztésével alaposan gyanúsítható személyek, vagy csoportok vándorlását
(4) A rendőrség szervei által a (2) bekezdésben foglalt kérelem alapján feltartóztatott, vagy előállított, kiütéses tífusz terjesztése szempontjából veszélyesnek minősülő személyeket az 1. § (2) bekezdésében megjelölt vizsgálat céljából a legközelebbi járási, városi (városi kerületi) egészségügyi osztályhoz (csoporthoz), illetőleg körzeti orvoshoz kell kísérni. A vizsgálat eredményétől függően ilyen személyekre továbbiakban a jelen rendelet 4. §-ában foglaltak irányadóak.
8. § Kiütéses tífusz megelőzésére szolgáló rendszabályok tekintetében a vasút igazgatása alá eső területekre, épületekre, közlekedési eszközökre vonatkozólag a közlekedés- és postaügyi miniszternek, a Néphadsereg, illetőleg a Belügyminisztérium használatában álló területekre, épületekre, valamint a Néphadsereg és a Belügyminisztérium alakulataira vonatkozólag a honvédelmi miniszternek, illetve a belügyminiszternek a jelen rendelet rendelkezéseinek figyelembevételével kiadott utasításai irányadóak.
9. § (1) Használt ruhaneműt, rongyot, textilhulladékot, szőrt, szőrmeárut, tollat csak hézagmentesen zárható zsákokban szabad gyűjteni és szállítani. Az így összegyűjtött hulladékanyagot csak megfelelő fertőtlenítés, vagy négy hétig tartó tárolás után szabad feldolgozni.
(2) A Bizományi Áruház Vállalat használt ruhát, fehérneműt, szőrmeárut csak rovarirtószerrel való megfelelő kezelés után raktározhat el, illetőleg hozhat forgalomba.
10. § (1) Amennyiben a cselekmény büntető eljárás alá nem esik, a 61/1953. (XII. 20.) MT rendelet 6. §-ában megállapított szabálysértést követi el az a személy, aki a jelen rendelet rendelkezéseit, vagy a végrehajtóbizottságnak, illetőleg a hatósági orvosnak a jelen rendelet alapján tett intézkedéseit megszegi, vagy kijátssza.
(2) Azzal szemben, aki magatartásával, vagy mulasztásával a kiütéses tífusz megelőzése, vagy terjedésének megakadályozása érdekében szükséges intézkedések eredményességét kétségessé teszi, fegyelmi úton is el kell járni.
11. § A jelen rendelet kihirdetésének napján lép hatályba.
Dr. Drexler Miklós s. k.,
egészségügyi miniszterhelyettes