Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

4/1955. (III. 3.) PM rendelet

a földhasználók személyében, valamint a földek művelési ágában bekövetkezett változások kötelező bejelentéséről szóló 7271954. (XII. 2.) MT rendelet végrehajtásáról.*

A földhasználók személyében, valamint a földek művelési ágában bekövetkezett változások kötelező bejelentéséről szóló 72/1954. (XII. 2.) MT rendelet (a következőkben: R.) végrehajtása tárgyában a földművelésügyi és a begyűjtési miniszterrel egyetértésben a következőket rendelem:

(1) A R. 1. §-ának (1) bekezdése értelmében a használó személyében bekövetkezett változást szóval, vagy írásban bejelenteni köteles:

a) a föld tulajdonosa és

b) általában minden földhasználó, aki olyan földön gazdálkodik, amelynek tulajdonjoga javára telekkönyvileg bekebelezve nincs [pl.: a haszonélvező, a haszonbérlő, a mezőgazdasági termelőszövetkezet, valamint az I. és II. típusú termelőszövetkezeti csoport (a továbbiakban: termelőszövetkezet) vezetősége, a termelőszövetkezetből kilépett, vagy kizárt tag stb.].

(2) A részesmunkást a bejelentési kötelezettség nem terheli. Részesmunkásnak kell tekinteni a jelen rendelet szempontjából azt, aki egyes gazdasági növények ápolását és termésének betakarítását olyan feltételek mellett végzi, hogy munkabére fejében a tényleg elért terméseredmény egy bizonyos hányadát kapja.

(3) A használó a föld használatához fűződő jogát arra alkalmas okmányokkal köteles az alábbiak szerint igazolni:

a) a tulajdonos: telekkönyvi végzéssel, vagy telekkönyvi kivonattal, illetőleg a szerzés jogcímét is tartalmazó okirattal;

b) a haszonélvező: a föld fekvése szerint illetékes községi [városi, városi (fővárosi) kerületi] tanács (a továbbiakban:, községi tanács) végrehajtóbizottságának arról szóló bizonyítványával, hogy a haszonélvezeti joggal terhelt földet valóban használatában tartja és azon önálló gazdálkodást folytat;

c) a haszonbérlő: olyan haszonbérleti szerződéssel, melyet előzőleg a föld fekvése szerint illetékes községi tanács végrehajtóbizottságánál bemutattak, illetőleg szóval bejelentettek és a végrehajtóbizottság ezt írásban igazolja;

d) a termelőszövetkezet vezetősége a belépő tagok földjei tekintetében: a belépési nyilatkozatokkal;

e) a kilépett, vagy kizárt termelőszövetkezeti tag: a föld fekvése szerint illetékes községi tanács végrehajtóbizottságának arról szóló bizonyítványával, hogy a kilépett, vagy kizárt tag a termelőszövetkezet által részére kiadott földet valóban használatában tartja és azon önálló gazdálkodást folytat.

(4) Ha a haszonélvező haszonélvezeti jogát nem gyakorolja, köteles ezt a tényt a föld fekvése szerint illetékes községi tanács végrehajtóbizottsága által kiállított bizonyítvánnyal igazolni és tüzetesen megnevezni annak nevét, valamint pontos lakcímét, aki a földet tényleg használatában tartja.

(5) Ha az ingatlant olyan szerződés alapján vették birtokba, melyet az illetékes szervek még nem hagytak jóvá és amelynek alapján a tulajdonjog a telekkönyvbe bekebelezve nincs, a használó személyében bekövetkezett változásnak a R. 1. § (2) bekezdése alapján történő bejelentése alkalmával a bejelentéshez csatolni kell a vonatkozó szerződés másolatát, valamint a föld fekvése szerint illetékes községi tanács arról szóló bizonyítványát, hogy a szerződésben megjelölt új birtokos a földet valóban használatában tartja és azon önálló gazdálkodást folytat.

2. §

(1) Szóbeli bejelentés esetében az 1. § (3), (4) és (5) bekezdésében előírt iratokat és bizonyítványokat a bejelentés megtételekor kell bemutatni.

(2) A bejelentésnek tartalmaznia kell:

a) a tulajdonos nevét és pontos lakcímét,

b) a használatba adott, illetőleg használatba vett földrészlet helyrajzi számát, területét és művelési ágát,

c) az új használó nevét és pontos lakcímét.

3. § A művelési ágban bekövetkezett változásokra vonatkozóan a R. 2. §-a értelmében előterjesztett bejelentésnek tartalmaznia kell:

a) a tulajdonos nevét,

b) az állami földkönyv számát, amelybe a változás által érintett földrészlet fel van véve,

c) a földrészlet helyrajzi számát, művelési ágát és területét,

d) a változás bekövetkezésének évét,

e) a változás megnevezését.

4. §

(1) A községi tanács végrehajtóbizottságának elnöke által a R. 3. §-a értelmében kijelölt személy köteles:

a) a használó személyében bekövetkezett változásokat az 1. számú,

b) a művelési ágban bekövetkezett változásokat pedig a 2. számú minta szerinti nyomtatványon nyilvántartásba venni. Szóbeli bejelentés alkalmával a nyilvántartás vonatkozó tételét a bejelentővel alá kell iratni.

(2) A változásoknak nyilvántartásba való felvétele után a telekkönyvi végzéseket, valamint a telekkönyvi bekebelezés céljára szolgáló okiratokat a bejelentőnek vissza keli küldeni (szóbeli bejelentés alkalmával közvetlenül vissza keli adni), míg az egyéb okiratokat a nyilvántartáshoz hozzáfűzve gondosan meg kell őrizni.

(3) A községi tanács végrehajtóbizottságának elnöke által kijelölt személy köteles a nyilvántartásokat a községben esetenként megjelenő földnyilvántartási dolgozónak átadni, aki a bejelentett változásokat köteles az állami földkönyveken és kartotéklapokon keresztülvezetni, illetőleg feljegyezni. Az átvezetések, illetőleg feljegyzések mikénti végrehajtására vonatkozóan az eddigi jogszabályok érvényben maradnak.

(4) A R. 1. § (2) bekezdése alapján bejelentett változásokat az állami földkönyveken csak akkor szabad keresztülvezetni, ha az ingatlan tulajdonjogának átírására vonatkozó jogerős telekkönyvi végzés a járási tanács végrehajtóbizottsága pénzügyi osztályának földnyilvántartási csoportjához megérkezett. A jogerős telekkönyvi végzés megérkezéséig a változást feljegyzés alakjában kell az állami földkönyvekben nyilvántartani. A feljegyzést akként kell elvégezni, hogy ha az új használó a tulajdonosnak az állami földkönyvben nyilvántartott valamennyi földrészletét megszerezte, az állami földkönyv címlapján, a tulajdonos neve alatt "Birtokbavette" jelzéssel az új használó nevét és lakcímét ceruzával fel kell jegyezni, ha azonban az új használó a tulajdonosnak az állami földkönyvben nyilvántartott földrészletei közül csak egyes földrészleteket szerzett meg, úgy "birtokbavette" jelzéssel az új használó nevét és lakcímét a megszerzett földrészletek adatai sorában kell a vonatkozó állami földkönyv jegyzet rovatában feljegyezni. Ha a járási tanács végrehajtóbizottságának mezőgazdasági osztálya a szerződést jóváhagyja, az ingatlanokat a jogerős telekkönyvi végzés alapján az új használó állami földkönyvébe át kell vezetni; ha viszont a mezőgazdasági osztály a szerződést nem hagyja jóvá, a feljegyzést törölni kell.

(5) Az 1. számú minta szerinti nyomtatványon felvett bejelentéseknek az állami földkönyveken való keresztülvezetése, illetőleg feljegyzése után a földnyilvántartási dolgozó a keresztülvezetés, illetőleg feljegyzés megtörténtét a nyilvántartásban, az utolsó bejegyzést követő sorba vezetett záradékban ("Keresztülvezettem", illetőleg "Feljegyeztem") igazolni és a záradékot aláírásával ellátni köteles.

5. §

(1) A R. 4. §-ában előírt értesítést az az állami szerv, amelynek javára a kisajátítást elrendelték, - a vonatkozó jogerős telekkönyvi végzés bevárása nélkül - már akkor köteles elküldeni, amikor a kisajátított földeket használatba vette. A kisajátítás folytán bekövetkezett változások bejelentésére nézve a 6.156-30/1952. (Tg. É. XII. 13.) ÁFTH. utasításban foglalt rendelkezések érvényben maradnak, azzal az eltéréssel mégis, hogy az utasítás 1-9. §-aiban, ahol az utasítás Megyei Földmérési Irodát említ, ezen a járási tanács végrehajtóbizottsága pénzügyi osztályának földnyilvántartási csoportját kell érteni.

(2) Ha az Országos Vízügyi Főigazgatóság vízhasználati engedélyt ad ki, csak a vízhasználati engedély kiadásáról köteles a járási tanács végrehajtóbizottsága földnyilvántartási csoportját értesíteni

6. § Jelen rendelet kihirdetése napján lép hatályba.

Olt Károly s. k.,

pénzügyminiszter

* A jelen rendelet 1. és 2. számú mintát a Pénzügyi Közlönyben kerülnek közzétételre