5/1955. (II. 27.) FM rendelet
a halászati és horgászati tilalmi idők újabb megállapításáról
Az 1955. évi halászati és horgászati tilalmi időket az alábbiak szerint állapítom meg:
1. § (1) Április hó 25. napjától május hó 20. napjáig bezárólag tilos a halászat és horgászat a Balaton egész területén, valamint a Zala folyónak a torkolattól felfelé, a Cölömpös ároknak a Zalába való betorkollásáig terjedő szakaszán.
(2) A Balatonból március hó 10. napjától május hó 20. napjáig bezárólag ragadózó őnt és fél kg-nál nagyobb súlyú süllőt, valamint június hó 1. napjáig bezárólag pontyot kifogni nem szabad.
(3) Tilos március hó 10. napjától május 20. napjáig bezárólag a balatoni akadókon, továbbá az elzárt balatoni befolyók torkolatánál a Balatonon 150 méteres átmérőjű körzeten belül, valamint ezekben a befolyókban az elzárástól a torkolatig halászni és horgászni.
(4) Nem terjed ki az előző bekezdésben foglalt tilalom a mesterséges megtermékenyítéshez szükséges tenyészhalaknak a Balatoni Halászati Vállalat által történő kifogására.
2. § (1) A Kis-Balaton természetvédelmi területén - ideértve a Zalának azt a szakaszát is, amely a Cölömpös ároknak a Zalába való betorkollásától a Zala balalonhidvégi hídjáig terjed - egész éven át, a Zagyva és a Tarna folyók egész területén, a Zagyvának a Tiszába való betorkollásánál a Tiszán 200 méteres átmérőjű körzeten belül és az 1, §-ban, illetve 3. §-ban fel nem sorolt egyéb természetes vizeken április hó 11. napjától, június hó 10. napjáig bezárólag mindennemű halászat és horgászat tilos.
(2) A természetvédelmi területen halászat és horgászat csak az Országos Természetvédelmi Tanács véleménye alapján, a Földművelésügyi Minisztérium engedélyével folytatható.
3. § (1) A halászati termelőszövetkezetek és a horgászegyesületek által használt, valamint az országhatárt alkotó természetes vizeken - a 2. § (1) bekezdésében foglalt korlátozásokkal - március hó 10. napjától június hó 10. napjáig bezárólag süllőt kifogni tilos.
(2) Valamennyi természetes vizén egész éven át tilos a
32 cm-esnél rövidebb ponty
(Cyprinus carpio L.),
30 cm esnél rövidebb süllő
(Lucioperca lucioperca L.),
42 cm-esnél rövidebb harcsa
(Silurus glanis L.),
40 cm-esnél rövidebb kecsege
(Acipenser ruthenus L),
30 cm-esnél rövidebb ragadozó őn
(Aspius rapax L.),
25 cm-esnél rövidebb pisztrángsügér
(Mycropterus salmoides L.),
40 cm-esnél rövidebb rózsás márna
(Barbus barbus L.),
22 cm-esnél rövidebb sebespisztráng
(Salmo trutta morpha fario Berg.),
22 cm-esnél rövidebb szivárványos pisztráng
[Salmo (Trutta) irideus shasta Jordan]
kifogása.
(3) A (2) bekezdésben meghatározott méretek a tényleges testhosszúságra, azaz az orrcsúcstól a farokúszó tövéig mért távolságra vonatkoznak.
(4) Az árvízvédelmi töltéseken kívül eső holtágakban a nyurgaponty kifogása nem esik mérettilalom alá. Nyurgapontynak kell tekinteni az olyan egyedeket, amelyek tényleges testhosszúsága a testmagasság háromszorosát meghaladja.
4. § (1) A természetes vizekben sebespisztrángot és szivárványos pisztrángot október hó 1. napjától április hó 30. napjáig bezárólag tilos fogni.
(2) Pisztrángsügért (feketesügeret) (Mycrop-terus salmoides) természetes vizekben április hó 1. napjától június hó 15. napjáig bezárólag tilos fogni.
5. § (1) Az általános tilalom ideje alatt halászni, horgászni, a parton vagy a vizen halász-, illetőleg horgászfelszereléssel tartózkodni, vagy a hal ívását bármi módon zavarni - az 1. § (1), a 2. § (1), a 4. § (2), a 6. § és a 7. § (1) bekezdésében foglaltak kivételével - tilos.
(2) A megállapított súlyhatáron, illetőleg méreten aluli kifogott halat (kagylót) akár élő, akár élettelen állapotban van, azonnal vissza kell dobni a vízbe.
(3) A jelen rendeletben meghatározott időpontok akként értendők, hogy a tilalom a kérdéses nap nulla órájával kezdődik és a megjelölt határnap huszonnegyedik órájával szűnik meg.
6. § A folyami (nemes) rák nőstényét egész éven át, hímjét pedig október hó 17. napjától június hó 15 napjáig bezárólag tilos fogni. Nem terjed ki ez a tilalom a földművelésügyi miniszter engedélye alapján az erre kijelölt szerv által történő fogásra.
7. § (1) Ipari célra felhasználható festőkagyló fajokhoz (Unió fajok) tartozó kagylót természetes vizekből április hó 11. napjától június hó 12. napjáig bezárólag tilos fogni.
(2) A Tiszából és mellékfolyóiból - a Kőrösök kivételével - az 5 cm-nél rövidebb, míg a Kőrösökből és egyéb vizekből a 8 cm-nél rövidebb festőkagyló (Unió kagyló) kifogása egész éven át tilos.
8. § (1) A jelen rendeletben megállapított halászati és horgászati tilalmak nem terjednek ki az állami haltenyésztő állomások használatában lévő vizekre, valamint az állomások munkájához szükséges, bárhonnan származó halak kifogására. Az állami kísérleti halgazdaságokat a jelen § alkalmazása szempontjából a haltenyésztő állomásokkal azonos módon kell elbírálni.
(2) Az állami haltenyésztő állomások által kiadott területi jegyek nem mentesítenek a jelen rendeletben meghatározott - a természetes vizek halászatára és horgászatára vonatkozó - korlátozások alól.
(3) Nem esik tilalom alá a mesterséges haltenyésztéshez szükséges tejes és ikrás tenyészhalaknak a területileg illetékes halászati felügyelő engedélye alapján való kifogása. Az ilyen célra kifogott halakat az ivartermékek mesterséges elvétele után értékesíteni lehet, amennyiben az egész fenti művelet megszervezetten, az illetékes halászati felügyelő engedélye alapján és az általa hivatalosan megbízott személy ellenőrzése mellett történik.
9. § A földművelésügyi miniszter 3/1954. (III. 11.) FM rendelete hatályát veszti.
Erdei Ferenc s. k.,
földművelésügyi miniszter