69/1955. (XII. 15.) MT rendelet
az országos raktárgazdálkodás egyes kérdéseinek átfogó és részletes szabályozásáról
1. § (1) A jelen rendelet hatálya kiterjed az államigazgatás szerveire, azok intézeteire és intézményeire, az állami vállalatokra, az állami gazdaságokra, a gépállomásokra, a földművesszövetkezeti rendszer szervezeti egységeire, a mezőgazdasági termelőszövetkezetekre és a kisipari szövetkezetekre (a továbbiakban: raktározók). A rendelet hatálya nem terjed ki a Honvédelmi Minisztérium és a Belügyminisztérium (fegyveres testületek) raktáraira, a MAV állomások, a kikötők, hajóállomások és a posta területén a Közlekedés- és Postaügyi Minisztérium kezelésében levő raktárakra, valamint az építőipari vállalatok magas- és mélyépítési raktáraira. [1.056/1955. (VI. 5.) számú minisztertanácsi határozat 1. a) és 11. a) pontjának első bekezdése, továbbá az 1.083/1955. (IX. 21.) számú minisztertanácsi határozat 1. pontja.) A Honvédelmi Minisztérium a kezelésében, illetve használatában álló raktárt - amennyiben arra nem tart igényt - az Áruraktározási Hivatalnak (a továbbiakban: ÁRHI) bejelenti és az ÁRHI ilyen esetben jogosult a raktárt más raktározó részére kiutalni.
(2) A raktárgazdálkodási hatóságok hatásköre mindazon helyiségekre kiterjed, amelyeket a jelen rendelet a raktárkataszterbe felvenni rendel. Az a körülmény, hogy a raktározók nem tesznek elegei azon kötelezettségüknek, hogy a raktárnak minősülő helyiségeket a raktárkataszterbe felvegyék, nem érinti a raktárgazdálkodási hatóságok eljárási jogosultságát.
(3) A jelen rendelet szempontjából azt a raktározót kell a raktár tulajdonosának (kezelőjének) tekinteni, akinek állóeszköz-leltárában szerepel az ingatlan, melyen a raktár fekszik.
(4) Ha a telekkönyvi állapot az előző bekezdésben foglaltaknak nem felel meg, akkor a raktár tulajdonosa (kezelője) köteles tulajdonjogának (kezelői jogkörének) bejegyzéséről - a hatályos jogszabályoknak megfelelően - 30 napon belül gondoskodni.
2. § (1) A raktározók 1956. január 20-ig kötelesek felfektetni a raktárkatasztert.
(2) A raktározó a raktárkataszterbe köteles felvenni azokat a helyiségeket, amelyeket
a) tulajdonjog (kezelői jog) alapján állandóan, vagy rendeltetésszerűen raktározás céljaira használ, feltéve, hogy a helyiség más vállalat részére használatra jogerősen kiutalva nincs;
b) a raktárgazdálkodási hatóságok, vagy a közületi elhelyező hatóságok jogerős határozata, végleges jelleggel raktározás céljára kiutalt;
c) 1954. szeptember 1., vagy ezt megelőző időpont óta raktározási célra hasznát.
(3) A raktárkataszterben külön sorban kell feltüntetni minden önálló raktárépületet. Ha nem raktározási célra szolgáló épületben olyan raktárhelyiség van, amely külön bejárattal rendelkezik, vagy az épület többi helyiségeitől elkülöníthető, akkor ezt a raktárhelyiséget is külön sorban kell feltüntetni a raktárkataszterben.
(4) A raktárkataszter kitöltéséhez szükséges tájékoztatást és a raktárkataszter mintáját az ÁRHI közleményben leszi közzé.
3. § (1) Azok a miniszterek (a Minisztertanácsnak közvetlenül alárendelt szervek vezetői), akiknek irányítása alatt álló szervek raktárkatasztert tartoznak felfektetni, jelen rendelet közzétételétől számított nyolc napon belül kötelesek egy részleget (csoport, előadó) kijelölni, amely a raktárgazdálkodási teendőket ellátja. A kijelölést az ÁRHI-val tizenöt napon belül közölni kell.
(2) A raktárgazdálkodási részlegek felállítása létszámemeléssel nem járhat.
4. § (1) A raktározók 1956. január 25-ig kötelesek a hatáskörrel és illetékességgel bíró raktárgazdálkodási hatóságoknak a raktáraikra vonatkozó raktárkatasztert megküldeni. A minisztériumok (a Minisztertanácsnak közvetlenül alárendelt szervek) felügyelete alá tartozó helyi raktározók az illetékes tanács végrehajtóbizottságának igazgatási osztálya részére megküldött raktárkataszter másolati példányát egyidejűleg a minisztérium (a Minisztertanácsnak közvetlenül alárendelt szerv) raktárgazdálkodási részlegének is kötelesek megküldeni.
(2) A minisztériumok (a Minisztertanácsnak közvetlenül alárendelt szervek) raktárgazdálkodási részlegei - az átadott raktárkataszterek alapján -1956. február 15-ig nyilvántartásba veszik a minisztériumi raktározókat, a tanácsok végrehajtóbizottságának igazgatási osztályai pedig a helyi raktározókat.
5. § (1) A raktárgazdálkodási hatóságok a raktárigények kielégítése érdekében határozataikban kötelezhetik a raktározókat:
a) a raktárak gazdaságosabb kihasználására, b) rakterület határozatlan időtartamra történő átadására,
c) rakterület határozott időtartamra történő átadására a jelen rendelet 11. § (1) bekezdésében meghatározott területdíj ellenében,
d) meghatározott termékeknek a jelen rendelet 11. § (2) bekezdésében feltüntetett fekbérek és szolgáltatási díjak ellenében történő tárolására.
(2) Ha a tanácsok végrehajtóbizottságainak igazgatási osztályai - raktárkapacitás hiányában - raktározási célra szolgáló helyiség kiutalásával az igénylést kielégíteni nem tudják, a raktárszükségletet a 12.070/1951. (IX. 7.) OT rendelet keretei között más helyiség kiutalásával kielégíthetik.
6. § (1) Azok a raktározók, amelyeknél 200 m2-nél nagyobb alapterületű elkülöníthető raktárrész, vagy önálló raktár megüresedik és az előreláthatóan legalább két hónapig kihasználatlan marad, kötelesek - a rakterület hasznosítása érdekében - nyolc nappal a megüresedés előtt az ARHI által kibocsátásra kerülő minta szerint bejelentést tenni az 1.056/1955. (VI. 5.) számú minisztertanácsi határozat 4. pontja szerint hatáskörrel és illetékességgel bíró raktárgazdálkodási hatósághoz.
(2) Az (1) bekezdés szerint történő bejelentéseket a raktárgazdálkodási hatóságok folyamatos nyilvántartásba veszik és a hasznosítás érdekében tett rendelkezéseiket a nyilvántartásba feljegyzik.
7. § (1) A helyi raktározók raktárigényét ahhoz a járási (járási jogú városi, fővárosi és városi kerületi) tanács végrehajtóbizottságának igazgatási osztályához kell beadni, amelynek területén a raktározó székhelye van.
A megyei (fővárosi, megyei jogú városi) tanács végrehajtóbizottságának közvetlen irányítása alatt álló helyi raktározók a megyei (fővárosi, megyei jogú városi) tanács végrehajtóbizottságának igazgatási osztályához adják be igénylésüket.
(2) A minisztériumi raktározók raktárigényét a minisztérium (a Minisztertanácsnak közvetlen alárendelt szerv) raktárgazdálkodási részlegéhez kell beadni.
(3) Az igénylés kötelező tartalmát az ÁRHI közleményben szabályozza. Az igényjogosultságot benyújtás előtt igazoltatni kell a közvetlen irányító szerv által.
8. § (1) A járási (járási jogú városi, fővárosi és városi kerületi) tanács végrehajtóbizottságának igazgatási osztálya által hozott határozat ellen a kézhezvételtől számított tizenöt napon belül fellebbezésnek van helye a megyei (fővárosi, megyei jogú városi) tanács végrehajtóbizottságának igazgatási osztályához. A fellebbezést az elsőfokú határozatot hozó igazgatási osztálynál kell benyújtani. Ha a fellebbezési határidőn belül fellebbezés nem érkezik be, úgy az elsőfokú határozat jogerős és végrehajtható.
(2) A megyei (fővárosi, megyei jogú városi) tanács végrehajtóbizottságának igazgatási osztálya által hozott elsőfokú határozat ellen a kézhezvételtől számított tizenöt napon belül fellebbezésnek van helye az ÁRHI-hoz.
9. § (1) Az ÁRHI elnökének határozata jogerős és végrehajtható, ha a határozat vételétől számított tizenöt napon belül a miniszter (a Minisztertanácsnak közvetlenül alárendelt szerv vezetője) az ÁRHI elnökét nem értesíti arról, hogy az 1.056/1953. (VI. 5.) számú minisztertanácsi határozat 5. b) pontjának második bekezdésében foglalt jogával élni kíván.
(2) A raktárgazdálkodási hatóságok határozatainak kötelező tartalmát az ÁRHI közleményben állapítja meg.
10. § (1) A raktárgazdálkodási hatóságok határozataikban kártalanítást cserehelyiség biztosítása útján, vagy költségtérítés formájában rendelhetnek el. Cserehelyiség biztosítandó, ha a raktárát átengedő raktározó tárolási feladata ezt szükségessé teszi.
(2) Határozatlan időtartamra szóló raktárátadás esetén, csereraktár biztosítása helyett az érdekelt szervek megállapodhatnak - a fennálló jogszabályok keretei között - beruházási hitelkeret átadásában.
(3) Ha a raktár átadására kötelezett raktározó - tárolási feladatainak figyelembevételével -csereraktárra nem jogosult, akkor csupán a raktárátadással kapcsolatban ténylegesen felmerülő költségeit igényelheti.
(4) Az a raktározó, akinek érdekében az igénybevétel, vagy csere történik, az ezzel járó összes költségeket megtéríteni tartozik a raktárt átengedő raktározó szerv részére.
(5) Szövetkezeti tulajdont képző raktárhelyiség határozatlan időtartamra szóló igénybevétele esetén a raktárgazdálkodási hatóságok határozataikban kártalanítást kötelesek elrendelni. A kártalanítás mértéke juttatott épület (helyiség) esetében az államnak törlesztett összeg, továbbá a helyiségre fordított beruházások és felújítások értékcsökkenéssel kisebbített könyv szerinti értéke. Amennyiben a szövetkezet egyéb úton szerezte az épületet (helyiséget), úgy a kártalanítás az épület (helyiség) értékcsökkenéssel kisebbített könyv szerinti értékére terjedjen ki.
(6) A kártalanítás tárgyában - megállapodás hiányában - az a raktárgazdálkodásí hatóság jogosult dönteni, amely az ügyben hatáskörrel és illetékességgel bír. A kártalanítás kérdésében hozott határozat (határozatrész) ellen a 8. §-ban foglaltak szerint van fellebbezésnek helye.
11. § (1) Ha a raktárgazdálkodási hatóság kiutalásával [5. § (1) bekezdés c) pont], vagy a raktározok közötti megállapodással határozott időtartamra szóló bérleti megállapodás létesül, akkor a bérlő a bérbeadónak m2-enként és havonként az alábbi díjakat köteles fizetni:
(2) A raktár tulajdonosa (kezelője, használója) a 360.900 1950. (XII. 2.) BKM-ÁH rendeletben foglalt fekbérek és szolgáltatási díjak 75 százalékát jogosult felszámítani, ha a raktárgazdálkodási hatóság a raktározót bértárolásra kötelezi [5. § (1) bekezdés d) pont], vagy a raktározók bértárolásban állapodnak meg.
(3) A jelen §-ban meghatározott díjszabások 1956. január 1-én lépnek hatályba.
(4) A tárolással hivatásszerűen és ügyrendszerűen foglalkozó vállalatok a 360.900/1950. (XII. 2.) BKM-ÁH rendeletben foglalt területhasználati, illetve raktározási díjszabást jogosultak felszámítani.
12. § (1) A raktárgazdálkodási hatóságok jogerős határozatait a raktár fekvése szerint illetékes községi (járási jogú városi, fővárost és városi kerületi) tanács végrehajtóbizottságának szakigazgatási szerve hajija végre.
(2) Ha a végrehajtási eljárás során a raktárban tároló termékek elszállítása válik szükségessé, úgy a raktár igénybevételét elrendelő raktárgazdálkodási hatóság köteles megjelölni azt a helyiséget, ahová a raktárban tároló termék elszállítandó.
13. § A Minisztertanács felhatalmazza az ÁRHI elnökét, hogy a raktárgazdálkodás egységességének biztosítása és szakirányítása érdekéhen a Tanácsok Közlönyében, az Országos Tervhivatal, a Pénzügyminisztérium és a raktárgazdálkodási minisztériumok hivatalos lapjaiban a lapot kiadó szerv vezetőjének hozzájárulásával a raktárgazdálkodási hatóságokra nézve irányadó közleményeket tegyen közzé.
14. § (1) Minisztériumi raktározó - jelen rendelet alapján a raktárkataszterbe felvenni rendelt - raktárhelyiségét begyűjtés céljára az 1-98/1954. MTE számú utasítás és az ezt kiegészítő 1-92/1955. MTE. utasítás alapján az ÁRHI elnökének előzetes hozzájárulásával kehet igénybevenni.
(2) A 6.231-8/1951. (IV. 24.) I. e. PM utasítás 4. §-nak és a 0.370/I/332/1930. (Tg. E. VI. 19.) OT elnöki körrendelet 1. pontjának azokat a rendelkezéseit, melyek tiltják az állami szervek közti ingatlan bérbeadást, a jelen rendelet alapján határozott időtartamra használatba adott raktárakra vonatkozóan alkalmazni nem lehet.
(3) Jelen rendelet kihirdetése napján lép hatályba.
Gerő Ernő s. k.,
a Minisztertanács első elnökhelyettese