11/1956. (X. 5.) PM rendelet

a falusi takarékszövetkezetekről

Annak érdekében, hogy a falusi lakosság - elsősorban a parasztság - megtakarításait saját szövetkezeti szervezete útján is összegyűjthesse és átmenetileg jelentkező indokolt hitelszükségletét a kölcsönös segítség elve alapján közvetlenül kielégíthesse, a Minisztertanács 1.091/1956. (IX. 11.) számú határozata alapján a községekben takarékszövetkezeteket lehet szervezni. A takarékszövetkezetek a falusi lakosság, elsősorban a parasztság kezdeményezésére alakulhatnak, s a földművesszövetkezelek járási központjai (következőkben: FJK) tagjaiként és ellenőrzése alatt működnek.

A takarékszövetkezetek feladatait, a takarékbetétek elfogadásával és kölcsönök nyújtásával kapcsolatos tevékenységét a SZÖVOSZ Igazgatósága elnökével egyetértésben a következőkben szabályozom:

1. §

A takarékszövetkezet megalakulása, működésének feltételei

(1) A takarékszövetkezet jogi személy, határozatlan időre alakul, működési területe egy vagy több községre terjedhet ki. A takarékszövetkezetet az igazgatóság képviseli.

(2) A takarékszövetkezet megalakulásához legalább 25 tag (legkisebb taglétszám) és az FJK tagjai sorába való felvétel szükséges.

(3) A takarékszövetkezetet a szövetkezetek nyilvántartásába [3.451-9/1954. (P. K. 13.) PM utasítás] be kell jegyezni.

(4) A takarékszövetkezet működését csakis a pénzügyminiszter által kiadott "Engedély okirat" alapján kezdheti meg. Az engedély egyben felhatalmazás a takarékszövetkezet részére takarékbetétek elfogadására, kölcsönök nyújtására és meghatározott pénzügyi feladatok ellátására.

(5) A takarékszövetkezet az "Engedély okirat" kiállítása iránti kérelmének benyújtásával egyidejűleg igazolni tartozik, hogy:

a) a takarékszövetkezet a szükséges taglétszám biztosítása után a kérelemhez csatolt közgyűlési jegyzőkönyv tanusága szerint megalakult,

b) a takarékszövetkezet tagjai olyan nagykorú személyek, akik a takarékszövetkezet működési területén laknak vagy ott van állandó munkahelyük és az érvényben lévő rendelkezések szerint földművesszövetkezet tagjai lehetnek,

c) az alakuló közgyűlés az alapszabályokat az Országos Földművesszövetkezeti Tanács által jóváhagyott minta alapszabályoknak megfelelően, a részjegy névértékéi pedig minimálisan 100.- Ft-ban állapította meg,

d) a takarékszövetkezetet az illetékes FJK tagjai sorába felvette.

(6) A pénzügyminiszter a kérelem tárgyában az abban foglalt adatok mérlegelése után dönt. Amennyiben a kérelmet teljesíthetőnek találja, a takarékszövetkezet részére "Engedély okirat"-ot állít ki és az engedély kiadásáról az FJK-t és az Országos Takarékpénztárt (következőkben: Takarékpénztár) írásban értesíti.

2. §

A takarékszövetkezet feladatai

A takarékszövetkezet feladatai a következők:

a) takarékbetéteket fogad el,

b) saját alapjaiból, az összegyűjtött megtakarításokból és egyéb rendelkezésére bocsátott eszközökből tagjai részére kölcsönöket folyósít,

c) a mezőgazdasági lakosság részére állami eszközökből nyújtott kölcsönakciókat és egyéb pénzügyi feladatokat megbízás alapján lebonyolíthatja.

3. §

A takarékszövetkezet szervei

(1) A takarékszövetkezet szervei a következők:

a) a közgyűlés,

b) az igazgatóság,

c) a felügyelőbizottság.

(2) A takarékszövetkezet szerveinek összetételét, feladatait és hatáskörét az alapszabály határozza meg.

4. §

Betétek elfogadása

(1) A takarékszövetkezetnél takarékbetétet bárki elhelyezhet. Ezekre a betétekre az 1952. évi 9. törvényerejű rendelettel a takarékbetéteseknek biztosított jogok és kedvezmények kiterjednek. A takarékszövetkezeteknél elhelyezett betétekért az állam szavatol.

(2) A takarékszövetkezet által elfogadott takarékbetétek kezelésére a SZÖVOSZ Igazgatóságának elnöke által a pénzügyminiszterrel egyetértésben kiadott ügyviteli szabályzat rendelkezései az irányadók.

5. §

Kölcsönnyújtás

(1) A takarékszövetkezet tagjai részére átmenetileg jelentkező indokolt hitelszükségletük kielégítésére - megfelelő fedezet mellett - kölcsönt engedélyezhet.

(2) A takarékszövetkezet kölcsönt nyújthat a befizetett részjegy és tartalékalap teljes összege, valamint betétállományának 50 százaléka erejéig. A takarékszövetkezet a kölcsönfolyósítás céljára rendelkezésre bocsátott összegeket teljes egészében kihelyezheti.

(3) A takarékszövetkezetek által nyújtott kölcsönök engedélyezésének és folyósításának részletes feltételeit a pénzügyminiszter a SZÖVOSZ Igazgatósága elnökével egyetértésben szabályozza.

(4) A kölcsönök engedélyezése és folyósítása az igazgatóság hatáskörébe tartozik, amely az erre megállapított szabályok szerint köteles eljárni. Ha az igazgatóság valamely kölcsön engedélyezésénél c szabályoktól eltér, a kölcsön visszafizetéséért az igazgatóság tagjai saját személyükben készfizető kezesként felelősek.

(5) A takarékszövetkezettől felveti kölcsönt a tagság megszűnése esetén még a lejárat előtt - a tagság megszűnésétől számított nyolc napon belül - teljes egészében vissza kell fizetni.

6. §

A takarékszövetkezet gazdálkodása

(1) A takarékszövetkezet fenntartásáról bevételei terhére maga köteles gondoskodni.

(2) A takarékszövetkezet az ügyviteli szabályzat szerint megállapított legmagasabb pénztári állományt meghaladó pénzkészletét az Országos Takarékpénztárnál vezetett kamatozó csekkszámlára köteles befizetni.

(3) A takarékszövetkezet naptári évenként mérleget és eredménykimutatást köteles készíteni.

(4) A takarékszövetkezetnek a mérleg és eredménykimutatás szerinti tiszta feleslegből tartalékalapot kell képeznie, amelynek mértékét az alapszabály határozza meg. A tiszta feleslegnek az alapszabályokban meghatározott százalékát takarékszövetkezeti közös alap céljára lehet fordítani. A mérleg szerint mutatkozó veszteséget elsősorban a tartalékalapokból kell fedezni. Ha a veszteség ily módon nem fedezhető, azt a részjegyalapból kell leírni. Ez utóbbi esetben a részjegyek után mindaddig nem lehet részesedést kifizetni, amíg a részjegyek értéke a névértékre ki nem egészül.

(5) Az igazgatóság tagjai az alapszabályok, továbbá a takarékbetétek kezelésére, a kölcsönök engedélyezésére és folyósítására vonatkozó szabályok, valamint az ügyviteli szabályzat betartásáért anyagilag és büntetőjogilag felelősek.

(6) Az igazgatóság, illetve felügyelőbizottság tagjai kötelesek a takarékszövetkezet ügyvitelében és pénzkezelésében észlelt bármilyen alapszabályellenes eljárást vagy visszaélést az FJK-nak azonnal írásban bejelenteni. A felügyelő bizottság tagjai azokért a visszaélésekért, amelyekről a jelentéstételt elmulasztják, az igazgatósággal együtt felelősek.

7. §

Ellenőrzés

(1) A takarékszövetkezet rendszeres ellenőrzését az illetékes FJK. látja el.

(2) A takarékbetétesek jogai védelme érdekében a Pénzügyminisztérium a takarékszövetkezetnél a takarékbetétek kezelésére, a kölcsönök engedélyezésére és folyósítására vonatkozó rendelkezések és általában a pénzügyi és számviteli szabályok betartását ellenőrizheti. A pénzügyminiszter az ellenőrzéssel az Országos Takarékpénztárt is megbízhatja.

8. §

Az "Engedély okirat" visszavonása

(1) Ha a takarékszövetkezet működése alapszabályellenes, vagy ha a takarékszövetkezet a takarékbetétek kezelésére, a kölcsönök engedélyezésére és folyósítására vonatkozó rendelkezéseket, továbbá az ügyviteli szabályzatban foglalt előírásokat ismételten, szándékosan megsérti vagy kijátsza, a pénzügyminiszter az 1. § (4) bek. szerint kiadott "Engedély okirat"-ot a takarékszövetkezettől visszavonhatja.

(2) Az "Engedély okirat" visszavonása esetén a takarékszövetkezet tevékenységét tovább nem folytathatja.

9. §

Vegyes rendelkezések

(1) A takarékszövetkezet ügyviteli szabályait a SZÖVOSZ Igazgatósága elnöke a pénzügyminiszterrel egyetértésben állapítja meg.

(2) A pénzügyminiszternek a takarékszövetkezetekkel kapcsolatos jogkörében a Pénzügyminisztérium Takarékpénztári Főigazgatósága jár el.

(3) A takarékszövetkezetet alapszabály szerinti működése keretében teljes adó- és illetékmentesség illeti meg; illetékmentesek a takarékszövetkezet részére kiállított okiratok is.

(4) Jelen rendelet kihirdetése napján lép hatályba.

Pulai Miklós s. k.,

a pénzügyminiszter helyettese

Melléklet a 11/1956. (X. 5.) PM rendelethez

Tartalomjegyzék