Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

AI Szinonimák

Kereséskor az "AI szinonimák kérése" gombra kattintva rokon értelmű fogalmakat kérhet a keresett kifejezésre.

...Tovább...

1/1956. (V. 19.) ÉM-FM együttes rendelet

a termelőszövetkezeti házilagos építkezések részére nyújtott műszaki segítségről

A Minisztertanács határozata alapján a termelőszövetkezetek házilagos építkezéseinek műszaki megsegítése érdekében a következőket rendeljük:

I. Műszaki tanácsadás

1. §

Az É. M. felügyelete alá tartozó építőipari vállalatok (továbbiakban: vállalatok) és a vidéki székhelyű tervező irodák (továbbiakban: irodák) kötelesek a termelőszövetkezetek részére házilagos építkezéseikkel kapcsolatosan felmerülő kérdések (műszaki tervek kiválasztása, az építmény elhelyezése, a kivitelezés módja és megszervezése, helyi anyagok felhasználása stb.) megoldására helyszínre való kiszállás nélkül díjmentes műszaki tanácsot adni. E díjmentes tanácsadás nem terjed ki a tervek helyszínre alkalmazására (3. §) és a helyszíni műszaki irányításra (4. §).

2. §

(1) A megyei tanács vb. mezőgazdasági igazgatóságának (továbbiakban: megyei mezőgazdasági igazgatóság) vezetője köteles közölni a megye területén működő vállalatok és irodák igazgatóival azoknak a termelőszövetkezeteknek a nevét és székhelyét, amelyek elsősorban rászorulnak a műszaki tanácsadásra.

(2) A vállalatok és irodák igazgatói jelöljék ki azokat a jóképzettségű műszaki dolgozókat, akik a körzetükbe eső termelőszövetkezetek részére tanácsadásra kötelezettek. A vállalatoknak a tanácsadásra illetékes dolgozókat elsősorban a járási főépítésvezetőségeken (illetőleg építésvezetőségeken) foglalkoztatott műszakiak közül kell kijelölniük.

II. A tervek helyszínre alkalmazása. Az építkezések műszaki irányítása

3. §

(1) A vállalatok tervező részlegei - a termelőszövetkezetek megbízása alapján - kötelesek az államilag javasolt terveket helyszínre alkalmazni és az ezzel járó művezetési feladatokat ellátni. A tervek helyszínre alkalmazásának a termelőszövetkezeti házilagos építkezések sajátosságait figyelembevevő terv kiválasztására, a helyi anyagok felhasználására, az ennek megfelelő szerkezetek megállapítására, az építmény helyének kiválasztására és elhelyezésére, valamint a padlószint és alapozás meghatározására kell kiterjednie.

(2) A tervek helyszínre alkalmazásának kötelezettsége az irodákra is vonatkozik, ez utóbbiakra azonban csak ez esetben, ha közreműködésük műszaki szempontból feltétlenül indokolt és e feladatok ellátása munkájukat nem akadályozza.

(3) A tervek helyszínre alkalmazását - a házilagos építőbrigádok kisebb szakmai képzettsége miatt - nem az előírásokra hivatkozással, hanem a szokástól szükség szerint eltérő, bővebb magyarázó szöveggel kell elkészíteni.

(4) A tervek helyszínre alkalmazásáért az É. M. magasépítési díjszabás szerinti költség számítható fel, ez azonban az építkezés értékének legfeljebb 1 százaléka lehet.

4. §

(1) Amennyiben a termelőszövetkezet a tervek helyszínre alkalmazásával kapcsolatos művezető teendőkön (háromszori helyszíni kiszálláson) túlmenő műszaki irányítást igényel, e feladatok ellátására a vállalattal kössön megállapodást.

(2) A megállapodás tervezetét a vállalat köteles elkészíteni. A megállapodásnak feltétlenül tartalmaznia kell a műszaki irányítás során ellátandó feladatokat, a helyszíni kiszállások számát, végül a díjazás összegét. A megállapodásban a műszaki irányítást elsősorban az alábbi feladatok megoldásához kell kérni:

- építmények kitűzése,

- a padlószint meghatározása,

- az építmény szigetelése.

- födém- és tetőszerkezet készítése.

(3) A vállalat igazgatója a fenti feladatokat első-sorban a tervező részleg dolgozóival, amennyiben pedig azok nem tudnák ellátni, a vállalat más műszaki dolgozóival köteles elvégeztetni. A kijelölt dolgozó köteles az építkezés helyszínén a megállapodásban rögzített feladatokat ellátni, a szükséges munkavédelmi és balesetelhárítási szabályokat ismertetni, megállapításait, magyarázó vázlatait és intézkedéseit az építési naplóban rögzíteni.

(4) A termelőszövetkezet a műszaki irányításért a vállalatnak a helyszínen eltöltött munkaidő után óránként 20 forintot fizet, ezenfelül köteles a ténylegesen felmerült utazási költséget is megtéríteni.

III. Gépkölcsönzés. Szakmunkások átengedése

5. §

(1) A vállalatok - a (2) bekezdésben említett sorolás figyelembevételével - a termelőszövetkezetek (elsősorban vasbetonfödémes) tehénistállóinak építkezéseihez kötelesek

- a tulajdonukat képező építőipari kisgépeket - szükség szerint gépkezelővel együtt - kölcsönadni, illetve

- a műszakilag igényesebb munkák irányítására szakmunkásokat ideiglenesen átengedni,

abban az esetben, ha ez tervük teljesítését nem akadályozza. Az építőipari kisgépek kölcsönzésének kötelezettsége vonatkozik az É. M. Építőgépkölcsönző Vállalatra is.

(2) A megyei mezőgazdasági igazgatóság vezetőjének a megye területén lévő vállalatokkal írásban kell közölnie fontossági sorrendben azokat a termelőszövetkezeteket, amelyeknek gépkölcsönzési, illetve irányító szakmunkás igényük van. A kisgépeket és az irányító szakmunkásokat elsősorban a következő munkákhoz lehet igényelni: fúrt cölöp-alapozás, előregyártott vasbetongerendák beemelése, vasbeton szerkezetek készítése, födémtálcák elhelyezése, vasbeton fedélszék gerendáinak beemelése és összeszerelése.

(3) A gépek bérbeadására, illetve a szakmunkások ideiglenes átengedésére vonatkozóan a termelőszövetkezettel megállapodást kell kötni. A megállapodás tervezetét a vállalatnak kell elkészíteni. A megállapodásnak feltétlenül tartalmaznia kell: a bérbeadott tárgy, illetve az átengedett szakmunkások számának és szakmájának megjelölését, (pl. 2 db transzportőr bérlete, illetve egy vasbetonszerelő átengedése), a kölcsönzés, illetve átengedés időpontját és időtartamát, valamint a költségeket. A megállapodásban rögzíteni kell a termelőszövetkezetek esetleges kötelezettségvállalásait (pl. dolgozók elszállásolása, étkeztetés) is

6. §

(1) A vállalatok és az Építőgépkölcsönző Vállalat a termelőszövetkezetek részére kölcsönadott építőipari kisgépek egy napra eső kölcsönbérleti dijaként az É. M. Minisztériumi Főkönyvelőség 35/ 1955. számú közleményének mellékletében meghatározott díjakat számíthatják fel. A kölcsönbérleti díjak magukban foglalják a 10 százalékos forgalmi-adót is, amelyet a megyei mezőgazdasági igazgatóság beruházási osztálya - megyei kerete terhére - állami támogatásként köteles a termelőszövetkezet részére visszatéríteni.

(2) A műszakilag igényes munkákat irányító szakmunkások és a gépkezelők részére a vállalatok átlagkeresetet [132/1954. (Ép. Ért. 34.) É. M. sz. utasítás 1. § b) pont] kötelesek fizetni. A termelő- szövetkezetek a szakmunkások, illetőleg gépkezelők átengedésével kapcsolatos költségek címén a vállalatnak kötelesek megtéríteni a dolgozó munkabérét (átlagkeresetét), 103:5 százalékos szociális terhet és regieköltséget, valamint a dolgozó utazásával és elszállásolásával kapcsolatosan ténylegesen felmerült költségeket.

IV. Egyéb rendelkezések

7. §

(1) A vállalatok asztalosüzemei a termelőszövetkezetek részére végezhetnek asztalosipari munkákat abban az esetben, ha a faanyagot teljesen a megrendelő biztosítja.

(2) Jelen rendelet rendelkezéseit 1956. évi május hó 1. napjától kezdődő hatállyal kell alkalmazni.

Szijártó Lajos s. k.,

építésügyi miniszter

Matolcsi János s. k.,

földművelésügyi miniszter

Tartalomjegyzék