1/1956. (V. 16.) NpM rendelet
a zeneoktatói működési engedélyekről
Az 5/1955. (IX. 10.) NpM rendelet 3. §-ában az ideiglenes működési engedéllyel rendelkező zeneoktatók (a továbbiakban: zeneoktatók) részére előirt - a végleges működési engedély megszerzéséhez szükséges - vizsga feltételeit az alábbiak szerint szabályozom.
1. §
(1) Azok a zeneoktatók, akik oktatói tevékenységüket olyan városban folytatják, amelyben állami zeneiskola működik, abban az esetben szerezhetnek végleges működési engedélyt, ha 1956. december 31. napjáig valamely zeneművészeti szakiskolában a tanítani kívánt hangszerből (énekből vagy szolfézs-zeneelméletből) a szakiskolai végzettségnek megfelelő színvonalon vizsgát tesznek.
(2) Azok a zeneoktatók, akik oktatói tevékenységüket olyan helységben folytatják, ahol állami zeneiskola nem működik, abban az esetben szerezhetnek végleges működési engedélyt, ha 1956. december 31. napjáig a jelen rendelet mellékletében felsorolt valamely zeneiskolában a tanítani kívánt hangszerből (énekből vagy szolfézs-zeneelméletből) zeneiskolai végzettségnek megfelelő színvonalon vizsgát tesznek. 1958. szeptember hó 1. napjáig azonban ezeknek az oktatóknak is szakiskolai színvonalon kell vizsgát tenniük.
2. §
(1) Abban az esetben, ha az előző § (1) bekezdésének hatálya alá tartozó zeneoktató a jelen rendelet mellékletében felsorolt valamely zeneiskolában - a zeneiskolai végzettségnek megfelelő színvonalon - tesz vizsgát, ideiglenes működési engedélyének hatályát a népművelési miniszter két évre meghosszabbítja. Ének és fúvós tanszakon az ideiglenes működési engedély meghosszabbításához a zeneiskola továbbképző tagozatának megfelelő színvonalú vizsga letétele szükséges.
(2) Az ideiglenes működési engedély hatálya meghosszabbítható abban az esetben is, ha az l. § hatálya alá tartozó zeneoktató zenei képzettsége a vizsgabizottság megállapítása szerint a szakiskolai, illetőleg zeneiskolai végzettségnek megfelelő színvonalat nem éri el, egyébként azonban az oktató alkalmas arra, hogy - megfelelő továbbképzése esetén - zeneoktatói működést folytasson.
(3) Az ideiglenes működési engedély hatályának meghosszabbítása esetén az új határidő eltelte után a zeneoktató ilyen irányú tevékenységét csak abban az esetben folytathatja, ha az 1. §-ban meghatározott módon vizsgát tesz és ennek alapján végleges működési engedélyt szerez.
3. §
(1) Azok a zeneoktatók, akik 50. életévüket 1955. szeptember hó 1. napjáig betöltötték és tíz évi zeneoktatói munkásságot igazolnak, vizsga letétele nélkül végleges működési engedélyt kaphatnak. Az erre vonatkozó igazolásokat a Népművelési Minisztérium művészetoktatási főosztályához kell benyújtani.
(2) Abban az esetben, ha a zeneoktató 50 életévét 1955. szeptember hó 1. napjáig betöltötte, de sem tíz évi zeneoktatói munkásságot, sem az 5/1955. (IX. 10.) NpM rendelet 2. §-ában meghatározott képesítést igazolni nem tud, a jelen rendeletben meghatározott módon szerezhet végleges működési engedélyt.
4. §
(1) A jelen rendeletben előírt vizsgákra 1956. május hó 31. napjáig, írásban, a mellékletben felsorolt zeneiskolák közül abban a zeneiskolában kell jelentkezni, amely a vizsgázó lakhelyével azonos megyében van; a budapesti zeneoktatóknak a Fővárosi Zeneiskola Szervezet központi igazgatóságán kell jelentkezniük. Szakiskolában vizsgázók a lakhelyükhöz legközelebb eső zeneművészeti szakiskolában - ugyancsak 1956. május hó 31. napjáig - jelentkeznek vizsgára. A jelentkezésre vonatkozó kérvényben meg kell jelölni a jelentkező személyi adatait (lakcímét, születési helyét és idejét, anyja nevét), továbbá azt, hogy hol tanít és milyen hangszerből (énekből vagy szolfézs-zeneelméletből) kíván vizsgázni.
(2) A vizsga díja ötven forint. A vizsgadijat az összeg rendeltetésének megjelölésével a megyei tanács - Budapesten a fővárosi tanács - végrehajtó bizottságának letéti számlájára kell 1956 június hó 15. napjáig befizetni.
(3) A vizsga időpontjára, anyagára, valamint a jelen rendeletben nem érintett feltételeire vonatkozó részletes tájékoztatást a vizsgára jelentkezés helyén kapják meg a zeneoktatók.
5. §
Jelen rendelet kihirdetése napján lép hatályba. Az 5/1955. (IX. 10.) NpM rendelet 3. § (1) bekezdésében foglaltak alapján kiadott ideiglenes működési engedélyek 1956. december 31. napjáig érvényesek.
Kállai Gyula s. k.,
népművelési miniszter-helyettes
Melléklet az 1/1956. (V. 16.) NpM rendelethez
I. Az 1. § (1) bekezdésében a végleges működési engedély megszerzéséhez előírt vizsgát a következő zeneművészeti szakiskolákban lehet letenni.
"Bartók Béla" Zeneművészeti Szakiskola, - Budapest
Zeneművészeti Szakiskola, - Debrecen
Zeneművészeti Szakiskola, - Győr
Zeneművészeti Szakiskola, - Miskolc
Zeneművészeti Szakiskola, - Pécs
Zeneművészeti Szakiskola, - Szeged.
II. Az 1. § (2) bekezdésében a végleges működési engedély megszerzéséhez előírt, illetőleg az ideiglenes működési engedély meghosszabbításához szükséges vizsgát a következő állami zeneiskolákban lehet letenni:
Fővárosi Zeneiskola Szervezet, - Budapest.
VIII., Makarenko u. 16.
Állami Zeneiskola, - Békéscsaba
Állami Zeneiskola, - Eger
Állami Zeneiskola, - Cegléd
Állami Zeneiskola, - Kecskemét
Állami Zeneiskola, - Kaposvár
Állami Zeneiskola, - Nagykanizsa
Állami Zeneiskola, - Nyíregyháza
Állami Zeneiskola, - Salgótarján
Állami Zeneiskola, - Szekszárd
Állami Zeneiskola, - Székesfehérvár
Állami Zeneiskola, - Szolnok
Állami Zeneiskola, - Szombathely
Állami Zeneiskola, - Tatabánya
Állami Zeneiskola, - Veszprém
Állami Zeneiskola, - Debrecen
Állami Zeneiskola, - Győr
Állami I. ker. Zeneiskola. - Miskolc
Állami Zeneiskola, - Pécs
Állami Zeneiskola, - Szeged.