2/1956. (VI. 1.) NpM rendelet
a társastánctanítás egyes kérdéseinek szabályozásáról szóló 1.011-3-33/1951. (X. 25.) NpM rendelet módosításáról és kiegészítéséről
1. §
(1) Társasági tánctanítással az foglalkozhat, aki a népművelési miniszter által kiállított alkalmassági bizonyítvánnyal rendelkezik.
(2) Az alkalmassági bizonyítvány kiadására irányuló kérelmet a Népművelési Minisztérium zene- és táncművészeti főosztályához kell benyújtani. A kérelemhez csatolni kell a lánctanítói szakképzettséget igazoló bizonyítványt.
(3) Balettoktatói tevékenységet az fejthet ki, aki a 6/1955. (XI. 15.) NpM rendelet alapján arra jogosult.
2. §
(1) A társasági tánctanítók és a balettoktatók (a továbbiakban: tánctanítók) önkéntes társulás alapján munkaközösségbe tömörülhetnek.
(2) A tánctanítói munkaközösség (a továbbiakban: munkaközösség) jogi személy.
3. §
(1) Munkaközösség létesítéséhez a megyei (fővárosi, megyei jogú városi) tanács végrehajtó bizottsága népművelési osztályának (a továbbiakban: népművelési osztály) engedélye szükséges.
(2) Azoknak a tánctanítóknak, akik munkaközösségbe kívánnak tömörülni, a munkaközösség engedélyezésére vonatkozó kérelmüket együttesen, írásban, három példányban kell előterjeszteniük a népművelési osztálynál. A kérelemben fel kell tüntetni a munkaközösség vezetőjének és tagjainak nevét, lakcímét, a vezető és a tagok alkalmassági bizonyítványának számát, valamint a munkaközösség helyét.
(3) A népművelési osztály az engedélyezés tárgyában hozott döntését a kérelem mindhárom példányára rávezeti és annak egy-egy példányát kiadja a munkaközösségnek, valamint ugyanazon tanács végrehajtó bizottsága pénzügyi osztályának; a kérelem harmadik példánya a népművelési osztálynál marad.
4. §
(1) A munkaközösségek társasági tánctanításért tanfolyamonként (12. §) és növendékenként legfeljebb 100.- Ft. tandíjat szedhetnek. A balettoktatás tandíja legfeljebb havi 60.- Ft. lehet.
(2) A munkaközösség helyiségének bére (használati díja) és az egyéb dologi kiadások (fűtés, világítás, takarítás stb.) címén csak a ténylegesen felmerült és igazolt költségeket lehet a munkaközösség bevételeiből levonni. Ez a rendelkezés vonatkozik arra az esetre is, ha az oktatást a munkaközösség vezetőjének, vagy valamely tagjának lakásán folytatják.
5. §
(1) Két vagy több munkaközösségnek ugyanaz a tánctanító csak a munkaközösség székhelye szerint illetékes népművelési osztály engedélyével lehet tagja.
(2) Állami szervnél, vállalatnál, kultúrotthonnál, továbbá társadalmi szervezetnél munkaviszonyban álló tánctanító a munkáltató szerven kívül munkaközösségi működést csak a szerv vezetőjének hozzájárulásával fejthet ki.
6. §
A munkaközösségek a Népművelési Minisztérium állal kiadott tematika (oktatható táncok jegyzéke) alapján működnek.
7. §
A tánctanítók adózására vonatkozóan a 6.330/N/49/1951. (XII. 31.) PM rendelet rendelkezései irányadók.
8. §
A munkaközösség működését a jelen rendelettel nem érintett kérdésekben a munkaközösség ügyrendje szabályozza. Az ügyrendet minden egyes munkaközösség maga állapítja meg. Az ügyrendnek tartalmaznia kell a munkafeltételeket, a fizetendő tandíjak összegét és felosztásának, illetőleg felhasználásának módját. Az ügyrendet jóváhagyás végett fel kell terjeszteni a munkaközösség engedélyezésére illetékes népművelési osztályhoz.
9. §
A népművelési miniszter az alkalmassági bizonyítványt a tánctanítótól - indokolt esetben - meghatározott időre vagy véglegesen megvonhatja.
10. §
(1) Társasági tánc- és balett-tanfolyamot (a továbbiakban: tánctanfolyam), valamint össztáncot csak állami szervek, vállalatok, kultúrotthonok, társadalmi szervezetek, továbbá munkaközösségek rendezhetnek.
(2) A tánctanfolyam és össztánc rendezésére jogosító engedélyt a népművelési osztály adja ki.
(3) A munkaközösség létesítésére vonatkozó engedély (3. §) a munkaközösséget tánctanfolyam és össztánc rendezésére is jogosítja.
11. §
Az állami szervek, vállalatok és kultúrotthonok, valamint társadalmi szervezetek tánctanítással velük munkaviszonyban álló és alkalmassági bizonyítvánnyal rendelkező tánctanítót, vagy munkaközösséget bízhatnak meg.
12. §
Egy-egy társasági tánctanfolyam időtartama 6, vagy 8 hét lehet (heti kétszer két óra és heti egy össztánc).
13. §
A tánctanfolyamok és össztáncok alkalmával szeszes ital kimérése és fogyasztása nem engedélyezhető.
14. §
(1) Az 1.011-3-38/1951. (X. 25.) NpM rendelet alapján kiadott alkalmassági bizonyítványok és tánctanfolyam, valamint össztánc rendezésére jogosító engedélyek 1956. december 31-én érvényüket vesztik.
(2) A már működő munkaközösségek a jelen rendelet megjelenése előtt kiadott engedélyek alapján 1956. december 31-ig működhetnek.
15. §
Jelen rendelet kihirdetése napján lép hatályba. Hatálybalépésével az 1.011-3-38/1951. (X. 25.) NpM rendelet 1. és 2. §-a, továbbá a 11-2-65/1952. (Np. K. 23.) NpM utasítás (megjelent a Népművelési Közlöny 1952. december 11-i 23. számában) 2. pontja hatályát veszti. helyükbe a jelen rendelet megfelelő rendelkezései lépnek.
Kállai Gyula s. k.,
népművelési miniszterhelyettes