Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

1956. évi IV. törvény

a szabálysértési bizottságokról

1. § (1) A szabálysértések elbírálása - amennyiben a jogszabály másképpen nem rendelkezik -a tanács végrehajtó bizottságánál működő, a tanács által választott szabálysértési bizottságok hatáskörébe tartozik.

(2) Szabálysértési bizottságok a községi, a járási, a járási jogú városi, valamint a fővárosi (városi) kerületi tanács végrehajtó bizottságánál működnek.

2. § (1) A szabálysértési bizottság elnökét, elnökhelyetteseit és tagjait tanácsülésen az a tanács választja meg, amelynek végrehajtó bizottságánál a szabálysértési bizottság működik.

(2) A szabálysértési bizottság elnökévé az illetékes tanács végrehajtó bizottságának egy tagját, elnökhelyetteseivé tanácstagokat, tagjaivá pedig 5-15 tanácstagot vagy más - megbecsült, a munkában élenjáró - dolgozót kell megválasztani.

(3) A szabálysértési bizottság elnökét, elnökhelyetteseit és tagjait működésükért díjazásban lehet részesíteni.

3. § (1) A szabálysértési bizottság elnökének, elnökhelyetteseinek és tagjainak megbízatása két évre szól.

(2) A megbízatás megszűnik:

a) a két év lejártával;

b) visszahívással;

c) összeférhetetlenség megállapítása folytán;

d) a választójogosultság elvesztésével;

e) lemondással;

f) halállal.

(3) A szabálysértési bizottság a tanács megbízatásának lejárta, a tanács feloszlatása vagy a tanácsnak az igazgatási terület megváltozása folytán történt megszüntetése után működését mindaddig folytatja, amíg az újonnan megválasztott tanács szabálysértési bizottságot nem választ.

4. § (1) Szabálysértési ügyekben három tagból álló bizottság jár el. Az eljáró bizottság üléseit az elnök, illetőleg az általa kijelölt elnökhelyettes vagy más tag vezeti.

(2) Ha a szabálysértési ügyek száma indokolttá teszi, ugyanannál a végrehajtó bizottságnál egyidejűleg több bizottság is működhet.

(3) Kivételes esetekben a szabálysértési bizottság nevében annak elnöke vagy elnökhelyettese az elkövető, illetőleg a sértett meghallgatása nélkül is a feljelentést elutasíthatja, az ügy áttételét, megszüntetését rendelheti el, illetőleg a szabálysértés miatt megfelelő határozatot hozhat. Ha az elkövető, illetőleg a sértett az így hozott határozat ellen felszólal, az ügyet tárgyalásra kell kitűzni.

5. § (1) A községi szabálysértési bizottság a községi tanács rendeletében megállapított szabálysértések ügyében, valamint a jogszabályok által hatáskörébe utalt egyéb szabálysértési ügyekben jár el. Általában azokat a szabálysértéseket kell a községi szabálysértési bizottság hatáskörébe utalni, amelyek elbírálása különleges szakértelmet nem igényel és amelyek miatt ötszáz forintnál nagyobb összegű pénzbírság megállapítására nincs szükség.

(2) A járási szabálysértési bizottság a járási tanács rendeletében megállapított szabálysértések ügyében, valamint a jogszabály által hatáskörébe utalt egyéb szabálysértési ügyekben jár el.

(3) A járási jogú városi, valamint a fővárosi (városi) kerületi szabálysértési bizottságok hatásköre valamennyi, a szabálysértési bizottságok hatáskörébe utalt szabálysértésre kiterjed.

6. § (1) A községi, járási és járási jogú városi szabálysértési bizottság határozata elleni jogorvoslatot az a végrehajtó bizottság bírálja el, amelynél a szabálysértési bizottság működik.

(2) A fővárosi, valamint a megyei jogú városi kerületi szabálysértési bizottság határozata elleni jogorvoslatot a fővárosi, illetőleg a megyei jogú városi tanács végrehajtó bizottságánál szervezett szabálysértési bizottság bírálja el. E másodfokú szabálysértési bizottság megalakítására és működésére az első fokon eljáró szabálysértési bizottságokra irányadó szabályokat kell alkalmazni.

7. § A szabálysértési ügyek intézésének törvényességére - az általános törvényességi felügyelet keretében - az ügyészség felügyel.

8. § A szabálysértési ügyek előkészítését és a szabálysértési bizottságok ügyvitelét a járásokban, járási jogú városokban, fővárosi (városi) kerületekben a tanács végrehajtó bizottságának igazgatási osztályán működő szabálysértési előadó, községekben pedig az igazgatási ügyeket intéző előadó, ahol ilyen nem működik, a szabálysértési bizottság elnöke látja el.

9. § A szabálysértési bizottságok legfelsőbb szakirányítása és ellenőrzése a Minisztertanács feladata. A Szabálysértési Tanács megszűnik.

10. § (1)[1] A községi szabálysértési bizottságokat az 1956. évi október hó 31. napjáig, a járási, a járási jogú városi, valamint a fővárosi (városi) kerületi szabálysértési bizottságokat pedig az 1957. évi február hó 28. napjáig kell felállítani. Ennek megfelelően lép hatályba a jelen törvény; végrehajtásáról a Minisztertanács gondoskodik.

(2) E törvény hatálybalépésével az 1955. évi 17. számú törvényerejű rendelet 11-19. és 21-22. §-a hatályát veszti; a 2. § (2) bekezdése, valamint a 4. § (2) bekezdése megfelelően módosul.

Nagy Dániel s. k.,

a Népköztársaság Elnöki Tanácsának helyettes elnöke

Kristóf István s. k.,

a Népköztársaság Elnöki Tanácsának titkára

Lábjegyzetek:

[1] Az 1957. évi 6. tövényerejű rendelet 1. §-a alapján a Népköztársaság Elnöki Tanácsa a szabálysértési bizottságok felállítására vonatkozólag megállapított határidőket elhalasztja és a szabálysértési bizottságok megválasztásának, valamint működésük megkezdésének időpontját később kibocsátásra kerülő jogszabályban határozza meg.