1956. évi 5. törvényerejű rendelet

a könyvtárügy szabályozásáról

A felszabadulás óta pártunk, kormányunk támogatása és könyvtárosaink odaadó munkája következtében könyvtáraink száma, könyvállománya és a könyvtárak olvasótábora jelentős mértékben megnövekedett. Ezzel egyidejűleg megnövekedtek dolgozó népünk kulturális igényei, amelyeknek kielégítése egyre nagyobb feladatokat ró könyvtárainkra is. A jelen törvényerejű rendeletnek az a célja, hogy a könyvet, a könyvtárakat fokozott mértékben állítsa népünk szocialista öntudatra nevelésének szolgálatába.

1. § (1) A jelen törvényerejű rendelet hatálya kiterjed:

a) a közkönyvtárakra,

b) a jogi személyek tulajdonában lévő, közkönyvtáraknak nem minősülő könyvtárakra.

(2) Nem terjed ki a jelen törvényerejű rendelet hatálya a fegyveres testületek könyvtáraira.

(3) A jelen törvényerejű rendelet alkalmazásában közkönyvtáraknak minősülnek:

a) az állami szervek és vállalatok,

b) a szakszervezetek és egyéb tömegszervezetek,

c) a szövetkezetek könyvtárai.

2. § A könyvtárak felett a felügyeletet a fenntartó szerv, a könyvtári szakfelügyeletet pedig - a fenntartó szerv főfelügyeleti hatóságával egyetértésben - a népművelési miniszter gyakorolja.

3. § (1) Az azonos feladatkörű közkönyvtárak egységes szervezete a könyvtári hálózat, amelyben a könyvtári szakirányítást az erre kijelölt központi könyvtár végzi.

(2) A könyvtári hálózat központi könyvtárának feladata a hálózathoz tartozó könyvtárak könyvállományának központi nyilvántartása, az érdekelt miniszterekkel (országos hatáskörű szervek vezetőivel) egyetértésben az állomány tervszerű gyarapításának, egyenletes és széleskörű felhasználásának biztosítása, a szakmai tapasztalatok terjesztése, valamint a szakmai érdekek hathatós képviselete.

4. § Gyűjtőkörét és feladatát tekintve a közkönyvtár lehet:

a) nemzeti könyvtár,

b) általános tudományos és tudományos szakkönyvtár,

c) közművelődési könyvtár,

d) iskolai könyvtár.

5. § (1) Nemzeti könyvtár a népművelési miniszter felügyelete alatt álló Országos Széchenyi Könyvtár.

(2) Az Országos Széchenyi Könyvtár a nemzeti könyvtári feladatokon, továbbá az általános gyűjtőkörű, országos jellegű tudományos és a közművelődési könyvtári feladatain kívül ellátja a rábízott könyvtári hatósági feladatokat és könyvtártudományi, módszertani, valamint bibliográfiai segítséget nyújt valamennyi könyvtárnak.

(3) Az általános tudományos és a tudományos szakkönyvtárak feladata, hogy a számukra kijelölt területen a művelődési, a termelési és a kutatási szakterület dolgozóinak szakmai képzését és munkáját, valamint a felsőoktatási intézmények dolgozóinak munkáját, hallgatóinak képzését - a szükséges kiadványanyag gyűjtésével, feltárásával, megfelelő bibliográfiai, dokumentációs és tájékoztató tevékenységgel - elősegítsék.

(4) A közművelődési könyvtárak általános gyűjtőkörű nyilvános könyvtárak, amelyeknek feladata, hogy a lakosság széles rétegeinek művelődési igényeit a lakóhelyen vagy a munkahelyen kielégítsék.

(5) Az iskolai könyvtárak feladata a tanulóifjúság és a nevelők iskolai könyvtári szükségleteinek kielégítése, a tanulmányi és oktatási színvonal emelése érdekében.

6. § A jogi személyek tulajdonában lévő, közkönyvtáraknak nem minősülő könyvtárak (egyháziak, egyesületek, szövetségek stb. könyvtárai) állapotát, működését a népművelési miniszter figyelemmel kíséri, azok biztonságát és hozzáférhetőségét - a fenntartó szerv főfelügyeleti hatóságával egyetértésben - biztosítja.

7. § (1) Minden közkönyvtár feladata, hogy rendszeresen gyarapítsa állományát a gyűjtőkörébe tartozó kiadványokkal és széleskörű könyvtár-propagandát fejtsen ki.

(2) Az egyes könyvtári hálózatoknak a feladatuk ellátásához szükséges, illetőleg a képviselt tudományágak egészét felölelő anyag gyűjtésére kell törekedniük.

(3) A közkönyvtárak kötelesek állományukat megfelelően nyilvántartani és az olvasók rendelkezésére bocsátani. Kötelesek továbbá gondoskodni állományuk megőrzéséről, védelméről és karbantartásáról.

8. § A lakosság kulturális ellátottságának fokozottabb biztosítása és a könyvállomány jobb kihasználása érdekében arra kell törekedni, hogy a kisebb állományú közművelődési könyvtárakat a fenntartó szervek az illető községben (városban) működő állami területi könyvtárakhoz csatolják.

9. § A könyvtárak és a könyvtári hálózatok együttműködésének és a szakmai szempontok egységes érvényesítésének érdekében a népművelési miniszter mellett tanácsadó testületként Országos Könyvtárügyi Tanács működik, amelynek elnökét, alelnökét, titkárát és tagjait - az érdekelt miniszterekkel (országos hatáskörű szervek vezetőivel) egyetértésben - a népművelési miniszter nevezi ki.

10. § (1) A dokumentációs tevékenységet a könyvtári hálózatok erre legalkalmasabb könyvtárai mellett kell megszervezni és a dokumentációval jelenleg is foglalkozó intézményeket a szakmailag legmegfelelőbb könyvtárakhoz kell csatolni.

(2) Az (1) bekezdés rendelkezései nem vonatkoznak a minisztériumok és az országos hatáskörű szervek hivatali használatára szolgáló dokumentációra.

11. § Jelen törvényerejű rendelet kihirdetése napján lép hatályba; végrehajtásáról a Minisztertanács gondoskodik.

Dobi István s. k.,

a Népköztársaság Elnöki Tanácsának elnöke

Kristóf István s. k.,

a Népköztársaság Elnöki Tanácsának titkára