Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

1956. évi 5. törvényerejű rendelet

a könyvtárügy szabályozásáról

A felszabadulás óta pártunk, kormányunk támogatása és könyvtárosaink odaadó munkája következtében könyvtáraink száma, könyvállománya és a könyvtárak olvasótábora jelentős mértékben megnövekedett. Ezzel egyidejűleg megnövekedtek dolgozó népünk kulturális igényei, amelyeknek kielégítése egyre nagyobb feladatokat ró könyvtárainkra is. A jelen törvényerejű rendeletnek az a célja, hogy a könyvet, a könyvtárakat fokozott mértékben állítsa népünk szocialista öntudatra nevelésének szolgálatába.

1. § (1) A jelen törvényerejű rendelet hatálya kiterjed:

a) a közkönyvtárakra,

b) a jogi személyek tulajdonában lévő, közkönyvtáraknak nem minősülő könyvtárakra.

(2) Nem terjed ki a jelen törvényerejű rendelet hatálya a fegyveres testületek könyvtáraira.

(3) A jelen törvényerejű rendelet alkalmazásában közkönyvtáraknak minősülnek:

a) az állami szervek és vállalatok,

b) a szakszervezetek és egyéb tömegszervezetek,

c) a szövetkezetek könyvtárai.

2. § A könyvtárak felett a felügyeletet a fenntartó szerv, a könyvtári szakfelügyeletet pedig - a fenntartó szerv főfelügyeleti hatóságával egyetértésben - a népművelési miniszter gyakorolja.

3. § (1) Az azonos feladatkörű közkönyvtárak egységes szervezete a könyvtári hálózat, amelyben a könyvtári szakirányítást az erre kijelölt központi könyvtár végzi.

(2) A könyvtári hálózat központi könyvtárának feladata a hálózathoz tartozó könyvtárak könyvállományának központi nyilvántartása, az érdekelt miniszterekkel (országos hatáskörű szervek vezetőivel) egyetértésben az állomány tervszerű gyarapításának, egyenletes és széleskörű felhasználásának biztosítása, a szakmai tapasztalatok terjesztése, valamint a szakmai érdekek hathatós képviselete.

4. § Gyűjtőkörét és feladatát tekintve a közkönyvtár lehet:

a) nemzeti könyvtár,

b) általános tudományos és tudományos szakkönyvtár,

c) közművelődési könyvtár,

d) iskolai könyvtár.

5. § (1) Nemzeti könyvtár a népművelési miniszter felügyelete alatt álló Országos Széchenyi Könyvtár.

(2) Az Országos Széchenyi Könyvtár a nemzeti könyvtári feladatokon, továbbá az általános gyűjtőkörű, országos jellegű tudományos és a közművelődési könyvtári feladatain kívül ellátja a rábízott könyvtári hatósági feladatokat és könyvtártudományi, módszertani, valamint bibliográfiai segítséget nyújt valamennyi könyvtárnak.

(3) Az általános tudományos és a tudományos szakkönyvtárak feladata, hogy a számukra kijelölt területen a művelődési, a termelési és a kutatási szakterület dolgozóinak szakmai képzését és munkáját, valamint a felsőoktatási intézmények dolgozóinak munkáját, hallgatóinak képzését - a szükséges kiadványanyag gyűjtésével, feltárásával, megfelelő bibliográfiai, dokumentációs és tájékoztató tevékenységgel - elősegítsék.

(4) A közművelődési könyvtárak általános gyűjtőkörű nyilvános könyvtárak, amelyeknek feladata, hogy a lakosság széles rétegeinek művelődési igényeit a lakóhelyen vagy a munkahelyen kielégítsék.

(5) Az iskolai könyvtárak feladata a tanulóifjúság és a nevelők iskolai könyvtári szükségleteinek kielégítése, a tanulmányi és oktatási színvonal emelése érdekében.

6. § A jogi személyek tulajdonában lévő, közkönyvtáraknak nem minősülő könyvtárak (egyháziak, egyesületek, szövetségek stb. könyvtárai) állapotát, működését a népművelési miniszter figyelemmel kíséri, azok biztonságát és hozzáférhetőségét - a fenntartó szerv főfelügyeleti hatóságával egyetértésben - biztosítja.

7. § (1) Minden közkönyvtár feladata, hogy rendszeresen gyarapítsa állományát a gyűjtőkörébe tartozó kiadványokkal és széleskörű könyvtár-propagandát fejtsen ki.

(2) Az egyes könyvtári hálózatoknak a feladatuk ellátásához szükséges, illetőleg a képviselt tudományágak egészét felölelő anyag gyűjtésére kell törekedniük.

(3) A közkönyvtárak kötelesek állományukat megfelelően nyilvántartani és az olvasók rendelkezésére bocsátani. Kötelesek továbbá gondoskodni állományuk megőrzéséről, védelméről és karbantartásáról.

8. § A lakosság kulturális ellátottságának fokozottabb biztosítása és a könyvállomány jobb kihasználása érdekében arra kell törekedni, hogy a kisebb állományú közművelődési könyvtárakat a fenntartó szervek az illető községben (városban) működő állami területi könyvtárakhoz csatolják.

9. § A könyvtárak és a könyvtári hálózatok együttműködésének és a szakmai szempontok egységes érvényesítésének érdekében a népművelési miniszter mellett tanácsadó testületként Országos Könyvtárügyi Tanács működik, amelynek elnökét, alelnökét, titkárát és tagjait - az érdekelt miniszterekkel (országos hatáskörű szervek vezetőivel) egyetértésben - a népművelési miniszter nevezi ki.

10. § (1) A dokumentációs tevékenységet a könyvtári hálózatok erre legalkalmasabb könyvtárai mellett kell megszervezni és a dokumentációval jelenleg is foglalkozó intézményeket a szakmailag legmegfelelőbb könyvtárakhoz kell csatolni.

(2) Az (1) bekezdés rendelkezései nem vonatkoznak a minisztériumok és az országos hatáskörű szervek hivatali használatára szolgáló dokumentációra.

11. § Jelen törvényerejű rendelet kihirdetése napján lép hatályba; végrehajtásáról a Minisztertanács gondoskodik.

Dobi István s. k.,

a Népköztársaság Elnöki Tanácsának elnöke

Kristóf István s. k.,

a Népköztársaság Elnöki Tanácsának titkára